Tidligere SL-profil er fri: Leder efter ny klub

I sin tid var han en stor profil i Silkeborg IF, men nu står Vladimir Rodic uden kontrakt og er på jagt efter en ny arbejdsgiver.



Mangler man en offensivspiller, der tidligere har bevist sit værd i Superligaen, er det med at tage noter nu: For Vladimir Rodic er fri på markedet.

Den forhenværende Silkeborg-spiller var indtil i dag på kontrakt i svenske Hammarby IF, men kontrakten er løbet ud, og den bliver ikke forlænget. Det slår Rodic selv fast over for Aftonbladet.

– Der er ingen snak om en kontrakt eller noget. Jeg er fri til at søge efter nye omgivelser, siger Rodic til avisen.

Der er i øvrigt den krølle på historien, at den svenske sæson ikke er slut endnu. Sidste spillerunde i Allsvenskan er først i den kommende weekend, men Rodic’ kontrakt udløb 1. december, så han misser Hammarbys opgør mod Kalmar FF.

Han har ellers spillet 21 ligakampe i sæsonen, så der var umiddelbart gode chancer for spilletid. Men Rodic har takket nej til en ultrakort forlængelse frem til årsskiftet.

– Jeg har talt lidt med Jesper (Jansson, sportschef, red.) om, hvad der skulle ske, og han lagde et kontraktforslag frem til mig. Men det var ikke… Jeg vil ikke lyde uvenlig, men det så ikke ud, som det skal se ud i mine øjne, siger Vladimir Rodic til Aftonbladet.

28-årige Rodic kom til Hammarby fra Silkeborg i 2018. Han havde kun været i klubben i et halvt år efter skiftet fra Randers FC, men nåede at markere sig med syv mål i 16 Superliga-kampe.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending