Tidligere SL-profil er fri: Leder efter ny klub

I sin tid var han en stor profil i Silkeborg IF, men nu står Vladimir Rodic uden kontrakt og er på jagt efter en ny arbejdsgiver.



Mangler man en offensivspiller, der tidligere har bevist sit værd i Superligaen, er det med at tage noter nu: For Vladimir Rodic er fri på markedet.

Den forhenværende Silkeborg-spiller var indtil i dag på kontrakt i svenske Hammarby IF, men kontrakten er løbet ud, og den bliver ikke forlænget. Det slår Rodic selv fast over for Aftonbladet.

– Der er ingen snak om en kontrakt eller noget. Jeg er fri til at søge efter nye omgivelser, siger Rodic til avisen.

Der er i øvrigt den krølle på historien, at den svenske sæson ikke er slut endnu. Sidste spillerunde i Allsvenskan er først i den kommende weekend, men Rodic’ kontrakt udløb 1. december, så han misser Hammarbys opgør mod Kalmar FF.

Han har ellers spillet 21 ligakampe i sæsonen, så der var umiddelbart gode chancer for spilletid. Men Rodic har takket nej til en ultrakort forlængelse frem til årsskiftet.

– Jeg har talt lidt med Jesper (Jansson, sportschef, red.) om, hvad der skulle ske, og han lagde et kontraktforslag frem til mig. Men det var ikke… Jeg vil ikke lyde uvenlig, men det så ikke ud, som det skal se ud i mine øjne, siger Vladimir Rodic til Aftonbladet.

28-årige Rodic kom til Hammarby fra Silkeborg i 2018. Han havde kun været i klubben i et halvt år efter skiftet fra Randers FC, men nåede at markere sig med syv mål i 16 Superliga-kampe.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!