Tidligere SL-profil er fri: Leder efter ny klub

I sin tid var han en stor profil i Silkeborg IF, men nu står Vladimir Rodic uden kontrakt og er på jagt efter en ny arbejdsgiver.



Mangler man en offensivspiller, der tidligere har bevist sit værd i Superligaen, er det med at tage noter nu: For Vladimir Rodic er fri på markedet.

Den forhenværende Silkeborg-spiller var indtil i dag på kontrakt i svenske Hammarby IF, men kontrakten er løbet ud, og den bliver ikke forlænget. Det slår Rodic selv fast over for Aftonbladet.

– Der er ingen snak om en kontrakt eller noget. Jeg er fri til at søge efter nye omgivelser, siger Rodic til avisen.

Der er i øvrigt den krølle på historien, at den svenske sæson ikke er slut endnu. Sidste spillerunde i Allsvenskan er først i den kommende weekend, men Rodic’ kontrakt udløb 1. december, så han misser Hammarbys opgør mod Kalmar FF.

Han har ellers spillet 21 ligakampe i sæsonen, så der var umiddelbart gode chancer for spilletid. Men Rodic har takket nej til en ultrakort forlængelse frem til årsskiftet.

– Jeg har talt lidt med Jesper (Jansson, sportschef, red.) om, hvad der skulle ske, og han lagde et kontraktforslag frem til mig. Men det var ikke… Jeg vil ikke lyde uvenlig, men det så ikke ud, som det skal se ud i mine øjne, siger Vladimir Rodic til Aftonbladet.

28-årige Rodic kom til Hammarby fra Silkeborg i 2018. Han havde kun været i klubben i et halvt år efter skiftet fra Randers FC, men nåede at markere sig med syv mål i 16 Superliga-kampe.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Franco Baresi er død

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Er de også færdige i OB?