Tidligere SL-profil er fri: Leder efter ny klub

I sin tid var han en stor profil i Silkeborg IF, men nu står Vladimir Rodic uden kontrakt og er på jagt efter en ny arbejdsgiver.



Mangler man en offensivspiller, der tidligere har bevist sit værd i Superligaen, er det med at tage noter nu: For Vladimir Rodic er fri på markedet.

Den forhenværende Silkeborg-spiller var indtil i dag på kontrakt i svenske Hammarby IF, men kontrakten er løbet ud, og den bliver ikke forlænget. Det slår Rodic selv fast over for Aftonbladet.

– Der er ingen snak om en kontrakt eller noget. Jeg er fri til at søge efter nye omgivelser, siger Rodic til avisen.

Der er i øvrigt den krølle på historien, at den svenske sæson ikke er slut endnu. Sidste spillerunde i Allsvenskan er først i den kommende weekend, men Rodic’ kontrakt udløb 1. december, så han misser Hammarbys opgør mod Kalmar FF.

Han har ellers spillet 21 ligakampe i sæsonen, så der var umiddelbart gode chancer for spilletid. Men Rodic har takket nej til en ultrakort forlængelse frem til årsskiftet.

– Jeg har talt lidt med Jesper (Jansson, sportschef, red.) om, hvad der skulle ske, og han lagde et kontraktforslag frem til mig. Men det var ikke… Jeg vil ikke lyde uvenlig, men det så ikke ud, som det skal se ud i mine øjne, siger Vladimir Rodic til Aftonbladet.

28-årige Rodic kom til Hammarby fra Silkeborg i 2018. Han havde kun været i klubben i et halvt år efter skiftet fra Randers FC, men nåede at markere sig med syv mål i 16 Superliga-kampe.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny offensiv transfer i FCN?

FC København – Randers FC

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Celtic er mester efter vildt drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Han er førende til at erstatte Hjulmand