Tidligere svensk Superliga-træner bliver spansk klubejer

Magnus Pehrsson, der i perioden 2009 og 2010 stod i spidsen for AaB, har sammen med en investorgruppe købet den spanske fjerdedivisionsklub Velez CF.



I sidste uge kom det frem, at Magnus Pehrsson skulle stå i spidsen for Velez CF, der spiller i den spanske fjerdedivision.

Nu viser det sig, at han ikke skal træne klubbens bedste hold, men i stedet agere sportsdirektør i klubben.

– For at gøre en lang historie kort, så har jeg og Jesper, siden jeg stoppede i Djurgården i 2013, haft en drøm om at drive en fodboldklub. Jeg har haft nogle fantastiske år som træner i først og fremmest Malmø FF og Estland. Det har jeg ikke fortrudt et sekund, men det har hele tiden været min langsigtede drøm at være med til at bygge en fodboldklub op, siger den svenske træner til Expressen.

Læs også:Tidligere AaB-træner rykker til spansk fjerdedivisionsklub

Magnus Pehrsson har sammen med tre andre investorer, heriblandt den tidligere sportschef Jesper Norberg, købt sig ind i Velez CF, og her forklarer han, hvorfor det netop blev den klub:

– Det er en by med 80 000 indbyggere i en region med 200 000 i nærheden af Malaga. Klubben har en stærk historie og har eksisteret i 98 år, og interessen omkring fodbolden er stor her, og der findes rigtig mange dygtige lokale talenter.

– Det er en amatørklub, og der kommer til at ske store forandringer, for det er et meget lavt niveau i organisationen. Men jeg og Jesper ser et stort potentiale, og vi lykkedes med at få en aftale, hvor vi kontrollerer og driver klubben

Læs også:Malmö-boss freder Jon Dahl: Der er tillid til ham

Den tidligere AaB-træner har som træner for AaB været med til at sende Deportivo La Coruna ud af UEFA-cuppen, og det er de evner, han skal overføre til den sportslige ledelse.

– Vi har et klart billede af, hvad vil vil gøre, og det er at drive en fodboldklub, med alt hvad det indebærer. Vi har også haft kig på andre klubber i både Sverige, Norge og udlandet.

Den svenske har senest været i Kalmar FF, hvor han røg efter et skænderi med klubbens supportere ovenpå et nederlag til Falkenberg.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Beijmo med kontant AGF-udmelding

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Udeladt – kan slet ikke spille

Bundesliga-klub enig med dansker

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Randers FC – Silkeborg IF