I sidste uge kom det frem, at Magnus Pehrsson skulle stå i spidsen for Velez CF, der spiller i den spanske fjerdedivision.
Nu viser det sig, at han ikke skal træne klubbens bedste hold, men i stedet agere sportsdirektør i klubben.
– For at gøre en lang historie kort, så har jeg og Jesper, siden jeg stoppede i Djurgården i 2013, haft en drøm om at drive en fodboldklub. Jeg har haft nogle fantastiske år som træner i først og fremmest Malmø FF og Estland. Det har jeg ikke fortrudt et sekund, men det har hele tiden været min langsigtede drøm at være med til at bygge en fodboldklub op, siger den svenske træner til Expressen.
Læs også:Tidligere AaB-træner rykker til spansk fjerdedivisionsklub
Magnus Pehrsson har sammen med tre andre investorer, heriblandt den tidligere sportschef Jesper Norberg, købt sig ind i Velez CF, og her forklarer han, hvorfor det netop blev den klub:
– Det er en by med 80 000 indbyggere i en region med 200 000 i nærheden af Malaga. Klubben har en stærk historie og har eksisteret i 98 år, og interessen omkring fodbolden er stor her, og der findes rigtig mange dygtige lokale talenter.
– Det er en amatørklub, og der kommer til at ske store forandringer, for det er et meget lavt niveau i organisationen. Men jeg og Jesper ser et stort potentiale, og vi lykkedes med at få en aftale, hvor vi kontrollerer og driver klubben
Læs også:Malmö-boss freder Jon Dahl: Der er tillid til ham
Den tidligere AaB-træner har som træner for AaB været med til at sende Deportivo La Coruna ud af UEFA-cuppen, og det er de evner, han skal overføre til den sportslige ledelse.
– Vi har et klart billede af, hvad vil vil gøre, og det er at drive en fodboldklub, med alt hvad det indebærer. Vi har også haft kig på andre klubber i både Sverige, Norge og udlandet.
Den svenske har senest været i Kalmar FF, hvor han røg efter et skænderi med klubbens supportere ovenpå et nederlag til Falkenberg.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
