Da de norske mestre fra Strømsgodset solgte Stefan Johansen, fik de penge i kassen til at finde en erstatning. Det ved både spillere og de sælgende klubber godt, og bliver prisen banket i vejret, når det er Strømsgodset, der banker på.
Drammens Tidende har tidligere erfaret, at Thomas Kristensen er blandt kandidaterne til at den ledige centrale midtbaneplads, men selvsamme medie skriver nu, at Kristensen ganske enkelt er for dyr for Strømsgodset, og derfor ser de sig nu om efter alternativer.
Her kan nordmanden Harmeet Singh komme ind i billedet. Singh blev i 2011 sat i forbindelse med FC København, men valgte dengang Feyenoord. Det skifte blev ikke en succes, og nu kan han forlade den hollandske klub på en fri transfer. Allerede i går var han til samtale hos Strømsgodset-træner Ronny Deila.
– Harmeet er en spiller, vi kunne ønske os at få til Strømsgodset. Han er en god fodboldspiller. Jeg tror også, vi kan få gang i hans karriere. Det har vi gjort med flere andre midtbanespillere. Han passer ind hos os, men så får vi se, om han vælger os eller andre, siger Deila til norsk TV2.
Ud over Kristensen og Singh har (eller har haft) Strømsgodset også snøren ude efter Tromsøs Thomas Kind Bendiksen, men han er ligesom FCK’eren vurderet til at være for dyr. I stedet overvejer Strømsgodset nu at hente Manchester Citys Mohammed Abu ind på en lejeaftale for tredje gang. Abu var i efteråret lejet ud til AGF uden at få spilletid i Superligaen på grund af en knæskade.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
