Da de norske mestre fra Strømsgodset solgte Stefan Johansen, fik de penge i kassen til at finde en erstatning. Det ved både spillere og de sælgende klubber godt, og bliver prisen banket i vejret, når det er Strømsgodset, der banker på.
Drammens Tidende har tidligere erfaret, at Thomas Kristensen er blandt kandidaterne til at den ledige centrale midtbaneplads, men selvsamme medie skriver nu, at Kristensen ganske enkelt er for dyr for Strømsgodset, og derfor ser de sig nu om efter alternativer.
Her kan nordmanden Harmeet Singh komme ind i billedet. Singh blev i 2011 sat i forbindelse med FC København, men valgte dengang Feyenoord. Det skifte blev ikke en succes, og nu kan han forlade den hollandske klub på en fri transfer. Allerede i går var han til samtale hos Strømsgodset-træner Ronny Deila.
– Harmeet er en spiller, vi kunne ønske os at få til Strømsgodset. Han er en god fodboldspiller. Jeg tror også, vi kan få gang i hans karriere. Det har vi gjort med flere andre midtbanespillere. Han passer ind hos os, men så får vi se, om han vælger os eller andre, siger Deila til norsk TV2.
Ud over Kristensen og Singh har (eller har haft) Strømsgodset også snøren ude efter Tromsøs Thomas Kind Bendiksen, men han er ligesom FCK’eren vurderet til at være for dyr. I stedet overvejer Strømsgodset nu at hente Manchester Citys Mohammed Abu ind på en lejeaftale for tredje gang. Abu var i efteråret lejet ud til AGF uden at få spilletid i Superligaen på grund af en knæskade.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
