Da de norske mestre fra Strømsgodset solgte Stefan Johansen, fik de penge i kassen til at finde en erstatning. Det ved både spillere og de sælgende klubber godt, og bliver prisen banket i vejret, når det er Strømsgodset, der banker på.
Drammens Tidende har tidligere erfaret, at Thomas Kristensen er blandt kandidaterne til at den ledige centrale midtbaneplads, men selvsamme medie skriver nu, at Kristensen ganske enkelt er for dyr for Strømsgodset, og derfor ser de sig nu om efter alternativer.
Her kan nordmanden Harmeet Singh komme ind i billedet. Singh blev i 2011 sat i forbindelse med FC København, men valgte dengang Feyenoord. Det skifte blev ikke en succes, og nu kan han forlade den hollandske klub på en fri transfer. Allerede i går var han til samtale hos Strømsgodset-træner Ronny Deila.
– Harmeet er en spiller, vi kunne ønske os at få til Strømsgodset. Han er en god fodboldspiller. Jeg tror også, vi kan få gang i hans karriere. Det har vi gjort med flere andre midtbanespillere. Han passer ind hos os, men så får vi se, om han vælger os eller andre, siger Deila til norsk TV2.
Ud over Kristensen og Singh har (eller har haft) Strømsgodset også snøren ude efter Tromsøs Thomas Kind Bendiksen, men han er ligesom FCK’eren vurderet til at være for dyr. I stedet overvejer Strømsgodset nu at hente Manchester Citys Mohammed Abu ind på en lejeaftale for tredje gang. Abu var i efteråret lejet ud til AGF uden at få spilletid i Superligaen på grund af en knæskade.
LIVE
LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
