– Det blev et langt år, men jeg prøvede at få det bedste ud af det.
Jeppe Simonsen rejste til portugisisk fodbold og Académico Viseu i august 2023 med et stort smil på læben, men afslutningen blev skrækkelig.
Han endte ude i en gevaldig kulde i det varme portugisiske klima med blot 141 minutter fordelt over fem kampe i den næstbedste portugisiske række.
Men hvordan kunne det ende så galt for danskeren i Portugal inden for kridtstregerne for den tidligere Superliga-profil?
– Jeg kom jo dertil i håbet om at spille meget, men der gik ikke længe, før den træner, der hentede mig, blev fyret. Så tog det en drejning, at den nye træner ikke så min vej. Han var ikke den store fan. Det blev et langt år, men jeg prøvede at få det bedste ud af det.
– Portugal var en drømmedestination for mig fodboldmæssigt og uden for banen. Det var fodboldmæssigt hårdt, fordi man ikke opnåede det, som man gerne ville. Jeg fokuserede på nogle af de andre ting, som jeg ønskede i forhold til skiftet. Det var noget andet at bo i Danmark eller Polen, og det var fantastisk at være i Portugal med sol og varme, siger den 29-årige Jeppe Simonsen til Tipsbladet.
Hvordan havde du det med at være helt ude af truppen?
– Det eneste, som man kan gøre, er at blive ved med at overbevise træneren og fokusere på sig selv. Det var en mental prøve at komme til træning, hvor chancen for, at man var i truppen eller skulle spille, var meget lille. Det kræver noget i forhold til motivation. Jeg er ikke typen, der lægger mig ned, selvom det ikke ser positivt ud. Det var en indre kamp.
Hvad tænker du om opholdet?
– Ja, det lyder måske lidt specielt, men jeg har altid været interesseret i kultur, og hvordan det er at bo i et andet land. Jeg er glad for, at jeg kunne få det med. Jeg var der for at spille fodbold, så det gav lidt ridser i lakken, at det ikke lykkedes. Det er en blandet følelse.
Artiklen fortsætter under billedet.

Taknemmelig
Da det så værst ud, meldte Sønderjyske sig på banen i sommeren 2024. Klubben stod klar med åbne arme og hentede den tidligere Superliga-profil hjem.
Det blev heller ikke den store spillemæssige succes for danskeren med blot syv kampe, inden han sagde farvel til Superliga-klubben.
– Det var et okay ophold på nogle punkter. Efter et år i Portugal uden den store spilletid var det fantastisk at kunne komme tilbage til Sønderjyske, så jeg kunne komme på rette spor igen og finde fodboldglæden, som jeg havde mistet.
– Jeg var ude af truppen i Portugal i en længere periode, hvor jeg ikke spillede så meget, som jeg havde håbet på. På den måde havde jeg altid håbet på mere spilletid i Sønderjyske, men jeg havde et efterslæb og kom hurtigt ind i det. Kontrakten var ikke længere.
Hvordan har du det med, at det ikke blev til mere i Sønderjyske?
– Det har jeg det fint med. Jeg har været rigtig glad for at være i klubben, og jeg har ikke et ondt ord at sige om klubben. Jeg har været der i mange år, og jeg er dybt taknemmelig for, at de ville tage mig ind efter mit ophold i Portugal. Det var fint og forventeligt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Spændende projekt
Nu har den haitianske landsholdsspiller taget et nyt skridt i karrieren, da Fremad Amager har givet ham en kontrakt, og han har store tanker om skiftet.
– Jeg synes, at det er et spændende projekt, som Fremad Amager har. Jeg synes, at klubben har fået hentet nogle fine spillere ind, og det kunne være spændende at få dem til at rykke op i 1. division igen.
Var der andre klubber inde i billedet?
– Der var lidt forskelligt, men jeg følte, at det var bedst for mig at tage til Fremad Amager. Projektet er godt. Der har været lidt snakke i Danmark og udlandet.
Hvordan bliver det at gå fra Superligaen til 2. division?
– Det er lidt anderledes, og det er en udfordring på et andet plan. Det er en konkurrencedygtig og god gruppe i Fremad Amager. Det skal nok blive godt.
Tror du, at skiftet bringer dig tættere på det haitianske landshold?
– Det må tiden vise. Mit fokus er at komme tilbage og spille regelmæssigt igen, afslutter Jeppe Simonsen til Tipsbladet.
Simonsen var en stor profil for Sønderjyske fra 2017 til 2022, hvor han nåede at spille over 100 Superliga-kampe, og Simonsen kan både spille back, kant og angriber.
I 2022 drog han til polske Podbeskidzie Bielsko-Biała, inden han skiftede til portugisisk fodbold halvandet år efter.
Han står noteret for 14 landskampe og et mål for Haiti.
Nu må tiden vise, om han genfinder melodien i Fremad Amager.
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
INTERVIEW