Transfer-scoop af dansk klub: Rødglødende indbakke

Holstebro Boldklub fra 3. division har formået at hente belgiske Jonathan Heris til klubben, der spillede mod Kasper Schmeichel for halvandet år siden. Tipsbladet har talt med den nye stjerne i 3. division.



‘Hvad sker der lige her?’

Fans af Holstebro Boldklub fra 3. division var nok ved at få kaffen galt i halsen og tænkte, om det overhovedet kunne passe.

Stjernestøv og 3. division rimer normalt ikke på hinanden, men den danske klub har alligevel formået at hente den 34-årige Jonathan Heris til klubben.

For 14 måneder siden spillede belgieren mod selveste Kasper Schmeichel og Thomas Delaney i den bedste belgiske række, men nu skal han være amatør i Holstebro.

Men hvordan er belgieren dog havnet i den danske amatørklub?

– Vi er taget til Danmark, fordi min kone har et familiemedlem, der bor her (i Struer, red.), og vi havde boet fire år i Belgien. Så jeg tænkte, at vi kunne flytte til Danmark for at komme lidt tættere på hendes familie, indleder Jonathan Heris i et interview med Tipsbladet

Jeg ser mig ikke som en stor stjerne, og jeg er ikke en fyr, der er så tit i medierne. Jeg har forsøgt at undgå det.

Jonathan Heris, Ny Holstebro-profil

Heris har været uden kontrakt siden sommeren 2024, hvor han forlod RWD Molenbeek, og det har været vanskeligt for forsvareren at finde en ny klub.

At den nu står på fodbold i 3. division, gør ham ikke det store.

– De spurgte mig bare, om jeg ville spille for klubben, og så sagde jeg: ‘Hvorfor ikke?’. Jeg elsker stadig at spille fodbold, og det er en god mulighed for at kunne fortsætte. Det var en fornøjelse at sige ja.

– I mit hoved overvejede jeg at stoppe min karriere. Jeg har ikke kunnet finde noget siden i sommer, så jeg tænkte, at jeg ville trappe ned og få noget andet ud af mit liv.

– Niveauet betyder ikke så meget for mig. Og hvem ved, hvad der kan ske, hvis jeg sætter en god sæson sammen. Fodbold er altid op og ned, man ved aldrig, hvad der sker. Det er godt for mig, at jeg kan holde mig i form.

Skiftet er bestemt ikke gået ubemærket hen i medierne. Tipsbladet har blandt andet talt med cheftræneren og sportschefen om den overraskende tilgang.

Belgieren blev noget overrasket, da hans Facebook-indbakke lige pludselig var rødglødende.

– Efter min første kamp fik jeg tilsendt diverse links til artikler på Facebook, og jeg blev overrasket, fordi det er længe siden, at jeg har været i medierne. Det er godt at være det igen, men det er ikke det vigtigste for mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Har ambitioner

Selvom der har været meget mediebevågenhed angående skiftet, så er han ikke så meget for at stå i rampelyset.

– Jeg ser mig ikke som en stor stjerne, og jeg er ikke en fyr, der er så tit i medierne. Jeg har forsøgt at undgå det lidt. Det er ikke noget for mig. Jeg kan kun give min erfaring til Holstebro til træning og i kampene.

Hvis vi spoler tiden 14 måneder tilbage, havde ingen regnet med, at han ville tørne ud for Holstebro Boldklub. Der var belgieren på en noget større scene for Molenbeek og fik 90 minutter mod Anderlecht med Kasper Schmeichel og Thomas Delaney på holdet.

– Det er altid specielt at spille mod Anderlecht, og det var et derby mod Molenbeek. Det var en fed kamp, men vi tabte desværre. Under kampen nåede jeg ikke at tale med de danske spillere. Vi tabte også kampen, så jeg var lidt sur efter kampen, siger han med et smil på læben.

Selvom alderen er blevet 34 år, og han spiller på en amatørkontrakt i den fjerdebedste række i Danmark, så har belgieren stadig ambitioner.

– Jeg vil selvfølgelig hjælpe Holstebro med at blive i rækken, og her kan jeg træne og spille kampe. Hvis der er en chance for at komme op på et højere niveau i Danmark, er jeg åben for det. Jeg spurgte min manager, om der var nogle muligheder i Danmark, men han fandt ingenting, så jeg fandt noget selv, siger han med et grin i stemmen.

Mener du, at du har niveau til Superligaen?

– Jeg tror ikke, at jeg kommer til Superligaen. Det er nok for meget for mig. Det er lang tid siden, at jeg har trænet med et hold, så det vil nok tage lidt tid at komme tilbage til mit gamle niveau. Måske vil det også være fint for mig at spille i 2. division eller i NordicBet Ligaen, afslutter Jonathan Heris til Tipsbladet.

Holstebro Boldklub får gevaldigt brug for hjælp i 3. division, da mandskabet er nummer 11 ud af 12 hold inden forårets kampe.

Heris har spillet blandt andet 65 kampe i den bedste belgiske række og 150 kampe i den bedste ungarske række i løbet af karrieren, men nu venter den danske 3. division.

Ved siden af livet som fodboldspiller arbejder belgieren hos Fog & Venø i Aulum, der blandt andet producerer akustikpaneler.

På sigt er den store drøm for Heris at få en træneruddannelse i Danmark.




LIVE

TransferLIVE: Barça vil lukke kæmpetransfer


Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Nu går de all-in på Højlund

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Monstertransfer i Premier League?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Gareth Southgate i chokskifte?

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Morten Hjulmand til storklub?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Sov ikke efter nederlag til Danmark



Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Chokerstatning for Thomas Frank?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transferplanen: CV dropper guldjagten!

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Klar melding om Morten Karlsen

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Kaoskamp ved klub-VM

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’



Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil