Klubboss afslører: God dialog med Jakob Michelsen

Der er rygter om cheftrænerposten i HamKam, men planen er at forlænge med danske Jakob Michelsen, siger daglig leder i klubben til Tipsbladet.



I Norge følger sæsonen kalenderåret, og derfor nærmer den indeværende sæson sig sin ende. Og det betyder også, at den danske cheftræner Jakob Michelsens kontrakt med HamKam udløber om ganske få måneder.

Det har sat gang i visse rygter.

Hos mediet fotbolti.net kunne man mandag læse, at den islandske cheftræner Arnar Gunnlaugsson er et emne i HamKam, efter at han har nydt stor succes med Vikingur i de seneste år. Og det ville i så fald være som afløser for Jakob Michelsen, må man formode.

Tipsbladet har forholdt HamKams daglige leder, Bent Svele, rygtet og spurgt, om man har truffet en beslutning om Jakob Michelsens fremtid.

– Vi har en god dialog med Jakob, og planen er at forlænge med ham, lyder det kortfattede svar i en SMS.

Jakob Michelsen tiltrådte i sidste sæson som cheftræner i HamKam og førte klubben til overlevelse i Eliteserien i 2022. I den indeværende sæson er HamKam også på vej mod at sikre overlevelse, men med fem runder igen kan meget stadig nå at ske, og spørgsmålet er, om en eventuel nedrykning vil få betydning for HamKams planer. 

Mens HamKam efter planen gerne vil holde på 43-årige danske træner, er det sikkert, at klubben mister en anden dansker til vinter. Højre back Jens Martin Gammelby forlader klubben og skifter til Silkeborg IF på en fri transfer. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Colombia – Ghana

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er prisen på Aral Simsir

Laudrup stopper på TV 2

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Åbner for sommertransfer