Tygger på tilbud – kan vende hjem til Superligaen

Mads Fenger har kontraktudløb om under to måneder, og er lige nu gået i tænkeboks omkring sin fremtid.



I seks år har Mads Fenger været på kontrakt i Hammarby IF, men nu kan det være, at vejene skilles.

Den danske stopper har kontraktudløb den 30. november, og som tingene ser ud lige nu, er man ikke nået til enighed om en kontraktforlængelse. 

Der ligger ellers et kontrakttilbud fra Hammarby på Mads Fengers bord, hvor de strækker sig langt i håbet om at få ham til at blive. Men den 33-årige forsvarsspiller er for nu gået i tænkeboks, skriver FotbollDirekt.

Det skyldes, at der er flere hensyn at tage for Mads Fenger, der også har en familie, som skal være tilfredse med den næste underskrift. Det har Mads Fenger selv fortalt i et interview med Fotbollskanalen tilbage i april.

– De er også begyndt at længtes hjem af og til. Men vi har det rigtig godt, og min ældste datter taler svensk. Men jeg er ikke alene længere, og jeg må også tænke på min familie – hvad vil de, og hvad er bedst for dem? Vi må se. Det er ikke noget, vi har talt om, men det kommer vi helt sikkert til at gøre snart, siger forsvarsspilleren.

Og når der så ifølge FotbollDirekts oplysninger er interesse fra Superligaen, gør det, at Mads Fenger lige nu holder sine muligheder ud i strakt arm, skriver det svenske medie.

GettyImages-601088156

I sommer blev Mads Fenger ellers rygtet til AGF, men her har man fået lappet hullet efter Yann Aurel Bisseck med Tobias Anker, Michael Akoto og Mats Knoester. Men det er også nærliggende at tænke en ny arbejdsgiver i stopperens tidligere klub Randers FC.

– Vi synes, at han er en dygtig spiller, og selvfølgelig følger vi ham for at se, hvad mulighederne er. Der er nogle snakke, og det er med hans agent, men det er ikke sådan, at vi er konkrete på nuværende tidspunkt, siger sportsdirektør, Søren Pedersen, til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi følger med i hvad, mulighederne er, og vi synes, at han er dygtig, og så har han selvfølgelig en historie i klubben, der gør det interessant.

Der er vel også en fordel i, at han går på en fri transfer, hvor I så økonomisk kan booste løn og sådan nogle ting?

– Selvfølgelig er vi opmærksomme på det. Når der er transferfrie spillere, så skal vi også være dygtige til at hente dem, der passer ind i vores koncept. Der har vi en mulighed med ham her til vinter.

Mads Fenger er med 262 kampe for Randers FC indehaver af klubrekorden for flest optrædener. Han kender systemet og klubben og kan på den måde styrke klubbens defensiv fra dag et.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.



‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

AGF tilbage på førstepladsen

I svime over German Onugkha

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Lyngby går alene i front

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Silkeborg IF – AGF

Riemer svarer på Tøftings kritik

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Nu blander borgmesteren sig

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris