Tygger på tilbud – kan vende hjem til Superligaen

Mads Fenger har kontraktudløb om under to måneder, og er lige nu gået i tænkeboks omkring sin fremtid.



I seks år har Mads Fenger været på kontrakt i Hammarby IF, men nu kan det være, at vejene skilles.

Den danske stopper har kontraktudløb den 30. november, og som tingene ser ud lige nu, er man ikke nået til enighed om en kontraktforlængelse. 

Der ligger ellers et kontrakttilbud fra Hammarby på Mads Fengers bord, hvor de strækker sig langt i håbet om at få ham til at blive. Men den 33-årige forsvarsspiller er for nu gået i tænkeboks, skriver FotbollDirekt.

Det skyldes, at der er flere hensyn at tage for Mads Fenger, der også har en familie, som skal være tilfredse med den næste underskrift. Det har Mads Fenger selv fortalt i et interview med Fotbollskanalen tilbage i april.

– De er også begyndt at længtes hjem af og til. Men vi har det rigtig godt, og min ældste datter taler svensk. Men jeg er ikke alene længere, og jeg må også tænke på min familie – hvad vil de, og hvad er bedst for dem? Vi må se. Det er ikke noget, vi har talt om, men det kommer vi helt sikkert til at gøre snart, siger forsvarsspilleren.

Og når der så ifølge FotbollDirekts oplysninger er interesse fra Superligaen, gør det, at Mads Fenger lige nu holder sine muligheder ud i strakt arm, skriver det svenske medie.

GettyImages-601088156

I sommer blev Mads Fenger ellers rygtet til AGF, men her har man fået lappet hullet efter Yann Aurel Bisseck med Tobias Anker, Michael Akoto og Mats Knoester. Men det er også nærliggende at tænke en ny arbejdsgiver i stopperens tidligere klub Randers FC.

– Vi synes, at han er en dygtig spiller, og selvfølgelig følger vi ham for at se, hvad mulighederne er. Der er nogle snakke, og det er med hans agent, men det er ikke sådan, at vi er konkrete på nuværende tidspunkt, siger sportsdirektør, Søren Pedersen, til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi følger med i hvad, mulighederne er, og vi synes, at han er dygtig, og så har han selvfølgelig en historie i klubben, der gør det interessant.

Der er vel også en fordel i, at han går på en fri transfer, hvor I så økonomisk kan booste løn og sådan nogle ting?

– Selvfølgelig er vi opmærksomme på det. Når der er transferfrie spillere, så skal vi også være dygtige til at hente dem, der passer ind i vores koncept. Der har vi en mulighed med ham her til vinter.

Mads Fenger er med 262 kampe for Randers FC indehaver af klubrekorden for flest optrædener. Han kender systemet og klubben og kan på den måde styrke klubbens defensiv fra dag et.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.



Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

FC Midtjylland kan score gode penge

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Sønderjyske – FC Midtjylland

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

– Korthuset er væltet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Kæmpe nedtur for AaB

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Viborg FF – Vejle Boldklub

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-spiller afviser

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’