I seks år har Mads Fenger været på kontrakt i Hammarby IF, men nu kan det være, at vejene skilles.
Den danske stopper har kontraktudløb den 30. november, og som tingene ser ud lige nu, er man ikke nået til enighed om en kontraktforlængelse.
Der ligger ellers et kontrakttilbud fra Hammarby på Mads Fengers bord, hvor de strækker sig langt i håbet om at få ham til at blive. Men den 33-årige forsvarsspiller er for nu gået i tænkeboks, skriver FotbollDirekt.
Det skyldes, at der er flere hensyn at tage for Mads Fenger, der også har en familie, som skal være tilfredse med den næste underskrift. Det har Mads Fenger selv fortalt i et interview med Fotbollskanalen tilbage i april.
– De er også begyndt at længtes hjem af og til. Men vi har det rigtig godt, og min ældste datter taler svensk. Men jeg er ikke alene længere, og jeg må også tænke på min familie – hvad vil de, og hvad er bedst for dem? Vi må se. Det er ikke noget, vi har talt om, men det kommer vi helt sikkert til at gøre snart, siger forsvarsspilleren.
Og når der så ifølge FotbollDirekts oplysninger er interesse fra Superligaen, gør det, at Mads Fenger lige nu holder sine muligheder ud i strakt arm, skriver det svenske medie.

I sommer blev Mads Fenger ellers rygtet til AGF, men her har man fået lappet hullet efter Yann Aurel Bisseck med Tobias Anker, Michael Akoto og Mats Knoester. Men det er også nærliggende at tænke en ny arbejdsgiver i stopperens tidligere klub Randers FC.
– Vi synes, at han er en dygtig spiller, og selvfølgelig følger vi ham for at se, hvad mulighederne er. Der er nogle snakke, og det er med hans agent, men det er ikke sådan, at vi er konkrete på nuværende tidspunkt, siger sportsdirektør, Søren Pedersen, til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi følger med i hvad, mulighederne er, og vi synes, at han er dygtig, og så har han selvfølgelig en historie i klubben, der gør det interessant.
Der er vel også en fordel i, at han går på en fri transfer, hvor I så økonomisk kan booste løn og sådan nogle ting?
– Selvfølgelig er vi opmærksomme på det. Når der er transferfrie spillere, så skal vi også være dygtige til at hente dem, der passer ind i vores koncept. Der har vi en mulighed med ham her til vinter.
Mads Fenger er med 262 kampe for Randers FC indehaver af klubrekorden for flest optrædener. Han kender systemet og klubben og kan på den måde styrke klubbens defensiv fra dag et.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
Superliga-LIVE: Positiv melding fra Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason
NYHEDER
Undskylder: Betalte for prostituerede til dommere
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
HELT VILDT
18-årig dansker med hattrick på to minutter
LIVE
TransferLIVE: Lukaku enig med storklub
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Transferduel? Han koster 635 millioner
NYHEDER
Stor Superliga-transfer roses til skyerne
MEDIE
Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg
EKSKLUSIVT
FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Melder Harder færdig i Leipzig
MEDIE
Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.
MEDIE
Engelsk klub afviser AGF
INTERVIEW
Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale
TOPNYHED
Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC
OPTAKT
Randers FC – Lyngby BK
STORT INTERVIEW
‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag
AVIS
Griner af FC Barcelonas bud
NYHEDER
Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar
Denis Vavro ude i kulden
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord
MEDIE
De vil købe Ousmane Sow i Brøndby
NYHEDER
Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen
EKSKLUSIVT