Tygger på tilbud – kan vende hjem til Superligaen

Mads Fenger har kontraktudløb om under to måneder, og er lige nu gået i tænkeboks omkring sin fremtid.



I seks år har Mads Fenger været på kontrakt i Hammarby IF, men nu kan det være, at vejene skilles.

Den danske stopper har kontraktudløb den 30. november, og som tingene ser ud lige nu, er man ikke nået til enighed om en kontraktforlængelse. 

Der ligger ellers et kontrakttilbud fra Hammarby på Mads Fengers bord, hvor de strækker sig langt i håbet om at få ham til at blive. Men den 33-årige forsvarsspiller er for nu gået i tænkeboks, skriver FotbollDirekt.

Det skyldes, at der er flere hensyn at tage for Mads Fenger, der også har en familie, som skal være tilfredse med den næste underskrift. Det har Mads Fenger selv fortalt i et interview med Fotbollskanalen tilbage i april.

– De er også begyndt at længtes hjem af og til. Men vi har det rigtig godt, og min ældste datter taler svensk. Men jeg er ikke alene længere, og jeg må også tænke på min familie – hvad vil de, og hvad er bedst for dem? Vi må se. Det er ikke noget, vi har talt om, men det kommer vi helt sikkert til at gøre snart, siger forsvarsspilleren.

Og når der så ifølge FotbollDirekts oplysninger er interesse fra Superligaen, gør det, at Mads Fenger lige nu holder sine muligheder ud i strakt arm, skriver det svenske medie.

GettyImages-601088156

I sommer blev Mads Fenger ellers rygtet til AGF, men her har man fået lappet hullet efter Yann Aurel Bisseck med Tobias Anker, Michael Akoto og Mats Knoester. Men det er også nærliggende at tænke en ny arbejdsgiver i stopperens tidligere klub Randers FC.

– Vi synes, at han er en dygtig spiller, og selvfølgelig følger vi ham for at se, hvad mulighederne er. Der er nogle snakke, og det er med hans agent, men det er ikke sådan, at vi er konkrete på nuværende tidspunkt, siger sportsdirektør, Søren Pedersen, til Tipsbladet og fortsætter:

– Vi følger med i hvad, mulighederne er, og vi synes, at han er dygtig, og så har han selvfølgelig en historie i klubben, der gør det interessant.

Der er vel også en fordel i, at han går på en fri transfer, hvor I så økonomisk kan booste løn og sådan nogle ting?

– Selvfølgelig er vi opmærksomme på det. Når der er transferfrie spillere, så skal vi også være dygtige til at hente dem, der passer ind i vores koncept. Der har vi en mulighed med ham her til vinter.

Mads Fenger er med 262 kampe for Randers FC indehaver af klubrekorden for flest optrædener. Han kender systemet og klubben og kan på den måde styrke klubbens defensiv fra dag et.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.





Vil af med Sory Kaba



LIVE

TransferLIVE: Blas Riveros vender hjem


Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Henter Emil Riis

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

FC København-handel er gået i hårdknude

Afvist af United

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Jagter tidligere Superliga-stjerne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

– Det virker bare lidt mærkeligt

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?



Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Hård AGF-afsked

Kold krig i ni måneder

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Lægetjek booket – enige om kongeløn



Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afsløring: Horsens i millionhandel

De viser Brøndby og FCM i Europa

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen



Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger