Holbæk har imponeret i denne sæson af 3. division, da oprykkerholdet kvalificerede sig til oprykningsspillet.
Den danske kantspiller Cömert Aga Öcal har været en del af succesen, og det har tiltrukket interesse fra udenlandske klubber.
Han fortæller nemlig til Tipsbladet, at flere klubber i Tyrkiet er interesserede i at skrive kontrakt med ham.
– Jeg har fået nogle henvendelser fra nogle tyrkiske klubber, og det er helt op til 1. division i Tyrkiet. Jeg synes, at det lyder rigtig spændende, og det kunne være spændende at prøve. Ellers har jeg fået lidt fra den danske 2. division, så det er det, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Hvis den danske kantspiller takker ja til en af de tyrkiske klubber, kan han se frem til en stor lønstigning.
– Det er meget bedre lønmæssigt, og det er også et fuldtidssetup, så de lever af det, selvom de måske spiller i den tyrkiske 3. division. På den måde er det attraktivt, men for mig er det vigtigt at komme til et sted, hvor jeg kan få minutter og udvikle mig yderligere. Der er mange faktorer, der spiller ind.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer forlængelse
24-årige Öcal overvejer dog også at blive i 3. divisionsklubben, da han har haft en god tid i klubben.
– Min kontrakt med Holbæk udløber den 30. juni, og jeg er også blevet tilbudt en kontraktforlængelse. Det tænker jeg over.
– Jeg har det rigtig godt i klubben og elsker alle omkring holdet.
Det er blevet til 23 kampe i Holbæk-trøjen i denne sæson for kantspilleren, og han mener, at han har lagt på i sit spil.
– Det har været rigtig godt. Jeg har udviklet mig sindssygt meget som spiller under Janus Blond. Han har været en rigtig god træner for mig, og spillerne og staben har været fine, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Tidligere i karrieren har Öcal tørnet ud for Slagelse og Fremad Valby.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Messi-statue fjernes
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
INTERVIEW