Holbæk har imponeret i denne sæson af 3. division, da oprykkerholdet kvalificerede sig til oprykningsspillet.
Den danske kantspiller Cömert Aga Öcal har været en del af succesen, og det har tiltrukket interesse fra udenlandske klubber.
Han fortæller nemlig til Tipsbladet, at flere klubber i Tyrkiet er interesserede i at skrive kontrakt med ham.
– Jeg har fået nogle henvendelser fra nogle tyrkiske klubber, og det er helt op til 1. division i Tyrkiet. Jeg synes, at det lyder rigtig spændende, og det kunne være spændende at prøve. Ellers har jeg fået lidt fra den danske 2. division, så det er det, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Hvis den danske kantspiller takker ja til en af de tyrkiske klubber, kan han se frem til en stor lønstigning.
– Det er meget bedre lønmæssigt, og det er også et fuldtidssetup, så de lever af det, selvom de måske spiller i den tyrkiske 3. division. På den måde er det attraktivt, men for mig er det vigtigt at komme til et sted, hvor jeg kan få minutter og udvikle mig yderligere. Der er mange faktorer, der spiller ind.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer forlængelse
24-årige Öcal overvejer dog også at blive i 3. divisionsklubben, da han har haft en god tid i klubben.
– Min kontrakt med Holbæk udløber den 30. juni, og jeg er også blevet tilbudt en kontraktforlængelse. Det tænker jeg over.
– Jeg har det rigtig godt i klubben og elsker alle omkring holdet.
Det er blevet til 23 kampe i Holbæk-trøjen i denne sæson for kantspilleren, og han mener, at han har lagt på i sit spil.
– Det har været rigtig godt. Jeg har udviklet mig sindssygt meget som spiller under Janus Blond. Han har været en rigtig god træner for mig, og spillerne og staben har været fine, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Tidligere i karrieren har Öcal tørnet ud for Slagelse og Fremad Valby.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER