Holbæk har imponeret i denne sæson af 3. division, da oprykkerholdet kvalificerede sig til oprykningsspillet.
Den danske kantspiller Cömert Aga Öcal har været en del af succesen, og det har tiltrukket interesse fra udenlandske klubber.
Han fortæller nemlig til Tipsbladet, at flere klubber i Tyrkiet er interesserede i at skrive kontrakt med ham.
– Jeg har fået nogle henvendelser fra nogle tyrkiske klubber, og det er helt op til 1. division i Tyrkiet. Jeg synes, at det lyder rigtig spændende, og det kunne være spændende at prøve. Ellers har jeg fået lidt fra den danske 2. division, så det er det, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Hvis den danske kantspiller takker ja til en af de tyrkiske klubber, kan han se frem til en stor lønstigning.
– Det er meget bedre lønmæssigt, og det er også et fuldtidssetup, så de lever af det, selvom de måske spiller i den tyrkiske 3. division. På den måde er det attraktivt, men for mig er det vigtigt at komme til et sted, hvor jeg kan få minutter og udvikle mig yderligere. Der er mange faktorer, der spiller ind.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer forlængelse
24-årige Öcal overvejer dog også at blive i 3. divisionsklubben, da han har haft en god tid i klubben.
– Min kontrakt med Holbæk udløber den 30. juni, og jeg er også blevet tilbudt en kontraktforlængelse. Det tænker jeg over.
– Jeg har det rigtig godt i klubben og elsker alle omkring holdet.
Det er blevet til 23 kampe i Holbæk-trøjen i denne sæson for kantspilleren, og han mener, at han har lagt på i sit spil.
– Det har været rigtig godt. Jeg har udviklet mig sindssygt meget som spiller under Janus Blond. Han har været en rigtig god træner for mig, og spillerne og staben har været fine, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Tidligere i karrieren har Öcal tørnet ud for Slagelse og Fremad Valby.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
OPTAKT