Holbæk har imponeret i denne sæson af 3. division, da oprykkerholdet kvalificerede sig til oprykningsspillet.
Den danske kantspiller Cömert Aga Öcal har været en del af succesen, og det har tiltrukket interesse fra udenlandske klubber.
Han fortæller nemlig til Tipsbladet, at flere klubber i Tyrkiet er interesserede i at skrive kontrakt med ham.
– Jeg har fået nogle henvendelser fra nogle tyrkiske klubber, og det er helt op til 1. division i Tyrkiet. Jeg synes, at det lyder rigtig spændende, og det kunne være spændende at prøve. Ellers har jeg fået lidt fra den danske 2. division, så det er det, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Hvis den danske kantspiller takker ja til en af de tyrkiske klubber, kan han se frem til en stor lønstigning.
– Det er meget bedre lønmæssigt, og det er også et fuldtidssetup, så de lever af det, selvom de måske spiller i den tyrkiske 3. division. På den måde er det attraktivt, men for mig er det vigtigt at komme til et sted, hvor jeg kan få minutter og udvikle mig yderligere. Der er mange faktorer, der spiller ind.
Artiklen fortsætter under billedet.

Overvejer forlængelse
24-årige Öcal overvejer dog også at blive i 3. divisionsklubben, da han har haft en god tid i klubben.
– Min kontrakt med Holbæk udløber den 30. juni, og jeg er også blevet tilbudt en kontraktforlængelse. Det tænker jeg over.
– Jeg har det rigtig godt i klubben og elsker alle omkring holdet.
Det er blevet til 23 kampe i Holbæk-trøjen i denne sæson for kantspilleren, og han mener, at han har lagt på i sit spil.
– Det har været rigtig godt. Jeg har udviklet mig sindssygt meget som spiller under Janus Blond. Han har været en rigtig god træner for mig, og spillerne og staben har været fine, siger Cömert Aga Öcal til Tipsbladet.
Tidligere i karrieren har Öcal tørnet ud for Slagelse og Fremad Valby.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT