Vanvittig præstation: Dansker er i chok

Henrik Meister scorede hele fire gange for Sarpsborg 08, da mandskabet vandt med 4-1 over Rosenborg. Han siger til Tipsbladet, at både holdkammeraterne og ham selv var i chok efter kampen.



Der ventede et stort opgør for Sarpsborg 08 i Eliteserien, da selveste Rosenborg kom på besøg i fredags. 

Det endte med at blive en vanvttig kamp for danske Henrik Meister. 

Angriberen scorede nemlig hele fire gange i 4-1-sejren.

Tipsbladet har talt med den danskeren om den vilde præstation.

– Jeg skal ikke lyve at sige, at jeg ikke var overrasket efter det ffjerde mål. Det var en vild følelse, og det var dejligt at få selvtillid, siger Henrik Meister til Tipsbladet.

– Det var surrealistisk. Jeg har ikke tidligere scoret et seniorhattrick, så at jeg scorede fire mål, det var lidt utroligt.

Efter kampen havde danskeren og holdkammeraterne svært ved at forstå, hvad der var sket. 

– Jeg tror alle, at vi var lidt i chok over, at jeg scorede fire mål, fordi jeg har scoret ét mål i Sarpsborg før den kamp. VI var alle sammen lidt i chok, men det var fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

1721025760

Foto: Sarpsborg 08

Trives godt
Sejren blev naturligvis fejret på behørig vis i omklædningsrummet, og den flotte præstation giver meget til den 20-årige dansker.

– Der var nogle gode kombinationer bag målene, og der var lidt held med, som gjorde det. Op til kampen havde vi en idé om, at vi skulle være på fra start af og give den hele armen, siger angriberen og tilføjer.

– Det giver noget selvtillid, og det giver noget momentum, og det er dejligt at have som spidsangriber. Jeg håber, at det bliver ved.

Sarpsborg-danskeren fortæller, at han er glad for at være i klubben på trods af en hård start. Angriberen har dog skullet vænne sig til at bo i Norge.

– Jeg trives virkelig godt. Det første halve år var lidt svært, da jeg brækkede kravebenet, men efter juleferien har jeg følt mig tilpas, siger Henrik Meister til Tipsbladet. 

Den danske angriber har en fortid i Fremad Amager og FA 2000, og Meister skiftede til Sarpsborg-klubben i sommeren 2023. 

Sarpsborg 08 er nummer 12 i Eliteserien.





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Erik ten Hag jagter dansker

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard