Vanvittig præstation: Dansker er i chok

Henrik Meister scorede hele fire gange for Sarpsborg 08, da mandskabet vandt med 4-1 over Rosenborg. Han siger til Tipsbladet, at både holdkammeraterne og ham selv var i chok efter kampen.



Der ventede et stort opgør for Sarpsborg 08 i Eliteserien, da selveste Rosenborg kom på besøg i fredags. 

Det endte med at blive en vanvttig kamp for danske Henrik Meister. 

Angriberen scorede nemlig hele fire gange i 4-1-sejren.

Tipsbladet har talt med den danskeren om den vilde præstation.

– Jeg skal ikke lyve at sige, at jeg ikke var overrasket efter det ffjerde mål. Det var en vild følelse, og det var dejligt at få selvtillid, siger Henrik Meister til Tipsbladet.

– Det var surrealistisk. Jeg har ikke tidligere scoret et seniorhattrick, så at jeg scorede fire mål, det var lidt utroligt.

Efter kampen havde danskeren og holdkammeraterne svært ved at forstå, hvad der var sket. 

– Jeg tror alle, at vi var lidt i chok over, at jeg scorede fire mål, fordi jeg har scoret ét mål i Sarpsborg før den kamp. VI var alle sammen lidt i chok, men det var fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

1721025760

Foto: Sarpsborg 08

Trives godt
Sejren blev naturligvis fejret på behørig vis i omklædningsrummet, og den flotte præstation giver meget til den 20-årige dansker.

– Der var nogle gode kombinationer bag målene, og der var lidt held med, som gjorde det. Op til kampen havde vi en idé om, at vi skulle være på fra start af og give den hele armen, siger angriberen og tilføjer.

– Det giver noget selvtillid, og det giver noget momentum, og det er dejligt at have som spidsangriber. Jeg håber, at det bliver ved.

Sarpsborg-danskeren fortæller, at han er glad for at være i klubben på trods af en hård start. Angriberen har dog skullet vænne sig til at bo i Norge.

– Jeg trives virkelig godt. Det første halve år var lidt svært, da jeg brækkede kravebenet, men efter juleferien har jeg følt mig tilpas, siger Henrik Meister til Tipsbladet. 

Den danske angriber har en fortid i Fremad Amager og FA 2000, og Meister skiftede til Sarpsborg-klubben i sommeren 2023. 

Sarpsborg 08 er nummer 12 i Eliteserien.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danskerne har stor tiltro til Norge

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud