Vanvittig præstation: Dansker er i chok

Henrik Meister scorede hele fire gange for Sarpsborg 08, da mandskabet vandt med 4-1 over Rosenborg. Han siger til Tipsbladet, at både holdkammeraterne og ham selv var i chok efter kampen.



Der ventede et stort opgør for Sarpsborg 08 i Eliteserien, da selveste Rosenborg kom på besøg i fredags. 

Det endte med at blive en vanvttig kamp for danske Henrik Meister. 

Angriberen scorede nemlig hele fire gange i 4-1-sejren.

Tipsbladet har talt med den danskeren om den vilde præstation.

– Jeg skal ikke lyve at sige, at jeg ikke var overrasket efter det ffjerde mål. Det var en vild følelse, og det var dejligt at få selvtillid, siger Henrik Meister til Tipsbladet.

– Det var surrealistisk. Jeg har ikke tidligere scoret et seniorhattrick, så at jeg scorede fire mål, det var lidt utroligt.

Efter kampen havde danskeren og holdkammeraterne svært ved at forstå, hvad der var sket. 

– Jeg tror alle, at vi var lidt i chok over, at jeg scorede fire mål, fordi jeg har scoret ét mål i Sarpsborg før den kamp. VI var alle sammen lidt i chok, men det var fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

1721025760

Foto: Sarpsborg 08

Trives godt
Sejren blev naturligvis fejret på behørig vis i omklædningsrummet, og den flotte præstation giver meget til den 20-årige dansker.

– Der var nogle gode kombinationer bag målene, og der var lidt held med, som gjorde det. Op til kampen havde vi en idé om, at vi skulle være på fra start af og give den hele armen, siger angriberen og tilføjer.

– Det giver noget selvtillid, og det giver noget momentum, og det er dejligt at have som spidsangriber. Jeg håber, at det bliver ved.

Sarpsborg-danskeren fortæller, at han er glad for at være i klubben på trods af en hård start. Angriberen har dog skullet vænne sig til at bo i Norge.

– Jeg trives virkelig godt. Det første halve år var lidt svært, da jeg brækkede kravebenet, men efter juleferien har jeg følt mig tilpas, siger Henrik Meister til Tipsbladet. 

Den danske angriber har en fortid i Fremad Amager og FA 2000, og Meister skiftede til Sarpsborg-klubben i sommeren 2023. 

Sarpsborg 08 er nummer 12 i Eliteserien.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’