Vanvittig præstation: Dansker er i chok

Henrik Meister scorede hele fire gange for Sarpsborg 08, da mandskabet vandt med 4-1 over Rosenborg. Han siger til Tipsbladet, at både holdkammeraterne og ham selv var i chok efter kampen.



Der ventede et stort opgør for Sarpsborg 08 i Eliteserien, da selveste Rosenborg kom på besøg i fredags. 

Det endte med at blive en vanvttig kamp for danske Henrik Meister. 

Angriberen scorede nemlig hele fire gange i 4-1-sejren.

Tipsbladet har talt med den danskeren om den vilde præstation.

– Jeg skal ikke lyve at sige, at jeg ikke var overrasket efter det ffjerde mål. Det var en vild følelse, og det var dejligt at få selvtillid, siger Henrik Meister til Tipsbladet.

– Det var surrealistisk. Jeg har ikke tidligere scoret et seniorhattrick, så at jeg scorede fire mål, det var lidt utroligt.

Efter kampen havde danskeren og holdkammeraterne svært ved at forstå, hvad der var sket. 

– Jeg tror alle, at vi var lidt i chok over, at jeg scorede fire mål, fordi jeg har scoret ét mål i Sarpsborg før den kamp. VI var alle sammen lidt i chok, men det var fedt.

Artiklen fortsætter under billedet.

1721025760

Foto: Sarpsborg 08

Trives godt
Sejren blev naturligvis fejret på behørig vis i omklædningsrummet, og den flotte præstation giver meget til den 20-årige dansker.

– Der var nogle gode kombinationer bag målene, og der var lidt held med, som gjorde det. Op til kampen havde vi en idé om, at vi skulle være på fra start af og give den hele armen, siger angriberen og tilføjer.

– Det giver noget selvtillid, og det giver noget momentum, og det er dejligt at have som spidsangriber. Jeg håber, at det bliver ved.

Sarpsborg-danskeren fortæller, at han er glad for at være i klubben på trods af en hård start. Angriberen har dog skullet vænne sig til at bo i Norge.

– Jeg trives virkelig godt. Det første halve år var lidt svært, da jeg brækkede kravebenet, men efter juleferien har jeg følt mig tilpas, siger Henrik Meister til Tipsbladet. 

Den danske angriber har en fortid i Fremad Amager og FA 2000, og Meister skiftede til Sarpsborg-klubben i sommeren 2023. 

Sarpsborg 08 er nummer 12 i Eliteserien.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

‘Det er en interessant spiller’

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp