Skandalekamp i Norge: Nu reagerer dansker

Opgøret mellem Rosenborg og Lillestrøm i Eliteserien endte i en større skandale, da opgøret blev afbrudt og ikke spillet til ende. Tipsbladet har talt med Lillestrøm-danskeren Frederik Elkær om den specielle oplevelse.



Fiskefrikadeller og tennisbolde.

Det lyder umiddelbart ikke som om, at der har noget med fodbold at gøre.

De to ting var dog med til, at opgøret i Eliteserien mellem Rosenborg og Lillestrøm på Lerkendal 21. juli blev afbrudt og aldrig spillet til ende.

Tilskuerne valgte nemlig at smide fiskefrikadeller og tennisbolde på banen i protest mod VAR, og senere røg der også røgbomber ind på grønsværen.

Det hele blev for meget for kampens dommer, og derfor valgte han at afbryde kampen efter 40 minutter ved stillingen 0-0.

Lillestrøm havde danske Frederik Elkær med i startopstillingen, og han fortæller i dette interview med Tipsbladet om sin oplevelse af skandalekampen.

– Det var fuldstændig vante rammer som alle mulige andre kampe. Der var mange mennesker på stadion, godt vejr, og vi havde alle sammen glædet os til at spille en fed kamp på et fedt stadion i Rosenborg.

– Så kom der de her aktioner mod VAR, som gjorde det til en lidt speciel oplevelse, hvor vi var nede i omklædningsrummet ad to omgange i ti minutter. Vi sad dernede, og vi prøvede at holde fokus på os selv og kampen. Det var selvfølgelig lidt specielt, siger Lillestrøm-danskeren.

Hvordan var det for dig, at tilskuerne kastede ting ind på banen?

– Selvfølgelig var det specielt at være en del af, men vi prøvede bare at holde fokus på kampen, og vi følte, at vi var klar til kampen. Når der bliver kastet alle mulige ting ind på banen, er det da specielt.

Har du oplevet noget lignende?

– Nej, det var min største kamp i karrieren i forhold til tilskuermæssigt og stemning i et typisk norsk opgør, så jeg havde egentlig glædet mig helt vildt til kampen. Jeg tænkte, at det skulle være mega-fedt, men desværre blev den afbrudt. Vi glæder os til at spille mod dem igen d. 21. august.

Her bliver der samlet fiskefrikadeller op fra banen. Foto: Alamy

Trives i Norge
22-årige Elkær skiftede fra Hobro til Lillestrøm i sommeren 2023, og backen fortæller, at han har det godt efter en lidt hård start i norsk fodbold.

– Jeg trives her i Norge. Lige da jeg kom til Norge, fik jeg ikke den bedste start, da jeg blev skadet og opereret. I starten af sæsonen er jeg kommet mere og mere ind på holdet, og jeg fik for første gang en startplads mod Rosenborg. Jeg er begyndt at finde mig mere til rette i norsk fodbold. På den måde har det været meget godt, siger Frederik Elkær til Tipsbladet og tilføjer.

– Først og fremmest vil jeg bide mig fast på holdet og sætte mine holdkammerater endnu mere op og bare nyde tiden, mens man spiller.

Lillestrøm indtager syvendepladsen i Eliteserien.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Mexico – Ecuador

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker