Skandalekamp i Norge: Nu reagerer dansker

Opgøret mellem Rosenborg og Lillestrøm i Eliteserien endte i en større skandale, da opgøret blev afbrudt og ikke spillet til ende. Tipsbladet har talt med Lillestrøm-danskeren Frederik Elkær om den specielle oplevelse.



Fiskefrikadeller og tennisbolde.

Det lyder umiddelbart ikke som om, at der har noget med fodbold at gøre.

De to ting var dog med til, at opgøret i Eliteserien mellem Rosenborg og Lillestrøm på Lerkendal 21. juli blev afbrudt og aldrig spillet til ende.

Tilskuerne valgte nemlig at smide fiskefrikadeller og tennisbolde på banen i protest mod VAR, og senere røg der også røgbomber ind på grønsværen.

Det hele blev for meget for kampens dommer, og derfor valgte han at afbryde kampen efter 40 minutter ved stillingen 0-0.

Lillestrøm havde danske Frederik Elkær med i startopstillingen, og han fortæller i dette interview med Tipsbladet om sin oplevelse af skandalekampen.

– Det var fuldstændig vante rammer som alle mulige andre kampe. Der var mange mennesker på stadion, godt vejr, og vi havde alle sammen glædet os til at spille en fed kamp på et fedt stadion i Rosenborg.

– Så kom der de her aktioner mod VAR, som gjorde det til en lidt speciel oplevelse, hvor vi var nede i omklædningsrummet ad to omgange i ti minutter. Vi sad dernede, og vi prøvede at holde fokus på os selv og kampen. Det var selvfølgelig lidt specielt, siger Lillestrøm-danskeren.

Hvordan var det for dig, at tilskuerne kastede ting ind på banen?

– Selvfølgelig var det specielt at være en del af, men vi prøvede bare at holde fokus på kampen, og vi følte, at vi var klar til kampen. Når der bliver kastet alle mulige ting ind på banen, er det da specielt.

Har du oplevet noget lignende?

– Nej, det var min største kamp i karrieren i forhold til tilskuermæssigt og stemning i et typisk norsk opgør, så jeg havde egentlig glædet mig helt vildt til kampen. Jeg tænkte, at det skulle være mega-fedt, men desværre blev den afbrudt. Vi glæder os til at spille mod dem igen d. 21. august.

Her bliver der samlet fiskefrikadeller op fra banen. Foto: Alamy

Trives i Norge
22-årige Elkær skiftede fra Hobro til Lillestrøm i sommeren 2023, og backen fortæller, at han har det godt efter en lidt hård start i norsk fodbold.

– Jeg trives her i Norge. Lige da jeg kom til Norge, fik jeg ikke den bedste start, da jeg blev skadet og opereret. I starten af sæsonen er jeg kommet mere og mere ind på holdet, og jeg fik for første gang en startplads mod Rosenborg. Jeg er begyndt at finde mig mere til rette i norsk fodbold. På den måde har det været meget godt, siger Frederik Elkær til Tipsbladet og tilføjer.

– Først og fremmest vil jeg bide mig fast på holdet og sætte mine holdkammerater endnu mere op og bare nyde tiden, mens man spiller.

Lillestrøm indtager syvendepladsen i Eliteserien.





Flere problemer: Damsgaard udgår med skade




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Interessant afsløring

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Han stiller ultimative krav

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Voldsom udmelding om Froholdt

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

United overvejer disse fem managers

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!