Skandalekamp i Norge: Nu reagerer dansker

Opgøret mellem Rosenborg og Lillestrøm i Eliteserien endte i en større skandale, da opgøret blev afbrudt og ikke spillet til ende. Tipsbladet har talt med Lillestrøm-danskeren Frederik Elkær om den specielle oplevelse.



Fiskefrikadeller og tennisbolde.

Det lyder umiddelbart ikke som om, at der har noget med fodbold at gøre.

De to ting var dog med til, at opgøret i Eliteserien mellem Rosenborg og Lillestrøm på Lerkendal 21. juli blev afbrudt og aldrig spillet til ende.

Tilskuerne valgte nemlig at smide fiskefrikadeller og tennisbolde på banen i protest mod VAR, og senere røg der også røgbomber ind på grønsværen.

Det hele blev for meget for kampens dommer, og derfor valgte han at afbryde kampen efter 40 minutter ved stillingen 0-0.

Lillestrøm havde danske Frederik Elkær med i startopstillingen, og han fortæller i dette interview med Tipsbladet om sin oplevelse af skandalekampen.

– Det var fuldstændig vante rammer som alle mulige andre kampe. Der var mange mennesker på stadion, godt vejr, og vi havde alle sammen glædet os til at spille en fed kamp på et fedt stadion i Rosenborg.

– Så kom der de her aktioner mod VAR, som gjorde det til en lidt speciel oplevelse, hvor vi var nede i omklædningsrummet ad to omgange i ti minutter. Vi sad dernede, og vi prøvede at holde fokus på os selv og kampen. Det var selvfølgelig lidt specielt, siger Lillestrøm-danskeren.

Hvordan var det for dig, at tilskuerne kastede ting ind på banen?

– Selvfølgelig var det specielt at være en del af, men vi prøvede bare at holde fokus på kampen, og vi følte, at vi var klar til kampen. Når der bliver kastet alle mulige ting ind på banen, er det da specielt.

Har du oplevet noget lignende?

– Nej, det var min største kamp i karrieren i forhold til tilskuermæssigt og stemning i et typisk norsk opgør, så jeg havde egentlig glædet mig helt vildt til kampen. Jeg tænkte, at det skulle være mega-fedt, men desværre blev den afbrudt. Vi glæder os til at spille mod dem igen d. 21. august.

Her bliver der samlet fiskefrikadeller op fra banen. Foto: Alamy

Trives i Norge
22-årige Elkær skiftede fra Hobro til Lillestrøm i sommeren 2023, og backen fortæller, at han har det godt efter en lidt hård start i norsk fodbold.

– Jeg trives her i Norge. Lige da jeg kom til Norge, fik jeg ikke den bedste start, da jeg blev skadet og opereret. I starten af sæsonen er jeg kommet mere og mere ind på holdet, og jeg fik for første gang en startplads mod Rosenborg. Jeg er begyndt at finde mig mere til rette i norsk fodbold. På den måde har det været meget godt, siger Frederik Elkær til Tipsbladet og tilføjer.

– Først og fremmest vil jeg bide mig fast på holdet og sætte mine holdkammerater endnu mere op og bare nyde tiden, mens man spiller.

Lillestrøm indtager syvendepladsen i Eliteserien.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet