Skandalekamp i Norge: Nu reagerer dansker

Opgøret mellem Rosenborg og Lillestrøm i Eliteserien endte i en større skandale, da opgøret blev afbrudt og ikke spillet til ende. Tipsbladet har talt med Lillestrøm-danskeren Frederik Elkær om den specielle oplevelse.



Fiskefrikadeller og tennisbolde.

Det lyder umiddelbart ikke som om, at der har noget med fodbold at gøre.

De to ting var dog med til, at opgøret i Eliteserien mellem Rosenborg og Lillestrøm på Lerkendal 21. juli blev afbrudt og aldrig spillet til ende.

Tilskuerne valgte nemlig at smide fiskefrikadeller og tennisbolde på banen i protest mod VAR, og senere røg der også røgbomber ind på grønsværen.

Det hele blev for meget for kampens dommer, og derfor valgte han at afbryde kampen efter 40 minutter ved stillingen 0-0.

Lillestrøm havde danske Frederik Elkær med i startopstillingen, og han fortæller i dette interview med Tipsbladet om sin oplevelse af skandalekampen.

– Det var fuldstændig vante rammer som alle mulige andre kampe. Der var mange mennesker på stadion, godt vejr, og vi havde alle sammen glædet os til at spille en fed kamp på et fedt stadion i Rosenborg.

– Så kom der de her aktioner mod VAR, som gjorde det til en lidt speciel oplevelse, hvor vi var nede i omklædningsrummet ad to omgange i ti minutter. Vi sad dernede, og vi prøvede at holde fokus på os selv og kampen. Det var selvfølgelig lidt specielt, siger Lillestrøm-danskeren.

Hvordan var det for dig, at tilskuerne kastede ting ind på banen?

– Selvfølgelig var det specielt at være en del af, men vi prøvede bare at holde fokus på kampen, og vi følte, at vi var klar til kampen. Når der bliver kastet alle mulige ting ind på banen, er det da specielt.

Har du oplevet noget lignende?

– Nej, det var min største kamp i karrieren i forhold til tilskuermæssigt og stemning i et typisk norsk opgør, så jeg havde egentlig glædet mig helt vildt til kampen. Jeg tænkte, at det skulle være mega-fedt, men desværre blev den afbrudt. Vi glæder os til at spille mod dem igen d. 21. august.

Her bliver der samlet fiskefrikadeller op fra banen. Foto: Alamy

Trives i Norge
22-årige Elkær skiftede fra Hobro til Lillestrøm i sommeren 2023, og backen fortæller, at han har det godt efter en lidt hård start i norsk fodbold.

– Jeg trives her i Norge. Lige da jeg kom til Norge, fik jeg ikke den bedste start, da jeg blev skadet og opereret. I starten af sæsonen er jeg kommet mere og mere ind på holdet, og jeg fik for første gang en startplads mod Rosenborg. Jeg er begyndt at finde mig mere til rette i norsk fodbold. På den måde har det været meget godt, siger Frederik Elkær til Tipsbladet og tilføjer.

– Først og fremmest vil jeg bide mig fast på holdet og sætte mine holdkammerater endnu mere op og bare nyde tiden, mens man spiller.

Lillestrøm indtager syvendepladsen i Eliteserien.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Pernille Harder med perlemål

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Er det Chido Obis store chance?

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tog smutvej – Billing er overrasket

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen