Sigurd Rosteds tid i Brøndby rinder ud. Nordmanden har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt, hvilket betyder, at han kan skifte kvit og frit til sommer. Ønsker Brøndby at tjene penge på ham, skal han skydes af til januar.
Der er dog interesse efter stopperen, der står noteret for fem norske landskampe. Tidligere fredag skrev norsk TV 2, at Rosted er et emne i Vålerenga, som åbent har givet udtryk for, at de mangler en midtstopper.
Interessen er bestemt til stede, indrømmer klubbens sportschef Joacim Jonsson til Tipsbladet, men økonomien kan blive en stopklods for et muligt skifte.
– Jeg læste det også (nyheden om interessen, red.). Jeg vidste ikke noget om det. Rosted er født nogle 100 meter fra Intility Arena (Vålerengas hjemmebane), så det er meget normalt, at han er en spiller, vi holder øje med. Men der er ikke mere i det end det.
Kunne I finde på at gå efter ham til januar?
– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk.
– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej.
Og det er primært på grund af lønnen, at han er for dyr for jer?
– Ja, det er selvfølgelig det. Skatterne i Danmark er også meget lavere end i Norge, så det gør en stor forskel. Det er et problem for norsk fodbold, indrømmer han.
De højere skatter betyder selvsagt, at lønningerne er nødt til at være det højere i Norge end i Danmark, for at spilleren ikke skal gå ned i sin disponible indkomst. Velvidende at Vålerenga ifølge sportschefen ikke kan tilbyde lønninger i samme niveau som Brøndby udgør det naturligvis en udfordring for et muligt Rosted-skifte, da han dermed skal gå ned i løn.
Sigurd Rosted rygtes også til SK Brann, der har danske Jimmi Nagel Jacobsen som sportschef.
Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, hvor han kom til fra Gent i belgisk fodbold.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen