Vil have BIF-nordmand: Det er bare ikke realistisk

Sigurd Rosted sættes i forbindelse med et skifte til Vålerenga, men særligt én ting gør et eventuelt skifte vanskeligt.



Sigurd Rosteds tid i Brøndby rinder ud. Nordmanden har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt, hvilket betyder, at han kan skifte kvit og frit til sommer. Ønsker Brøndby at tjene penge på ham, skal han skydes af til januar. 

Der er dog interesse efter stopperen, der står noteret for fem norske landskampe. Tidligere fredag skrev norsk TV 2, at Rosted er et emne i Vålerenga, som åbent har givet udtryk for, at de mangler en midtstopper. 

Interessen er bestemt til stede, indrømmer klubbens sportschef Joacim Jonsson til Tipsbladet, men økonomien kan blive en stopklods for et muligt skifte.

– Jeg læste det også (nyheden om interessen, red.). Jeg vidste ikke noget om det. Rosted er født nogle 100 meter fra Intility Arena (Vålerengas hjemmebane), så det er meget normalt, at han er en spiller, vi holder øje med. Men der er ikke mere i det end det.

Kunne I finde på at gå efter ham til januar? 

– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk. 

– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej.

Og det er primært på grund af lønnen, at han er for dyr for jer? 

– Ja, det er selvfølgelig det. Skatterne i Danmark er også meget lavere end i Norge, så det gør en stor forskel. Det er et problem for norsk fodbold, indrømmer han. 

De højere skatter betyder selvsagt, at lønningerne er nødt til at være det højere i Norge end i Danmark, for at spilleren ikke skal gå ned i sin disponible indkomst. Velvidende at Vålerenga ifølge sportschefen ikke kan tilbyde lønninger i samme niveau som Brøndby udgør det naturligvis en udfordring for et muligt Rosted-skifte, da han dermed skal gå ned i løn.

Sigurd Rosted rygtes også til SK Brann, der har danske Jimmi Nagel Jacobsen som sportschef. 

Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, hvor han kom til fra Gent i belgisk fodbold.





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Vil ikke juble i Parken

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres