Sigurd Rosteds tid i Brøndby rinder ud. Nordmanden har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt, hvilket betyder, at han kan skifte kvit og frit til sommer. Ønsker Brøndby at tjene penge på ham, skal han skydes af til januar.
Der er dog interesse efter stopperen, der står noteret for fem norske landskampe. Tidligere fredag skrev norsk TV 2, at Rosted er et emne i Vålerenga, som åbent har givet udtryk for, at de mangler en midtstopper.
Interessen er bestemt til stede, indrømmer klubbens sportschef Joacim Jonsson til Tipsbladet, men økonomien kan blive en stopklods for et muligt skifte.
– Jeg læste det også (nyheden om interessen, red.). Jeg vidste ikke noget om det. Rosted er født nogle 100 meter fra Intility Arena (Vålerengas hjemmebane), så det er meget normalt, at han er en spiller, vi holder øje med. Men der er ikke mere i det end det.
Kunne I finde på at gå efter ham til januar?
– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk.
– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej.
Og det er primært på grund af lønnen, at han er for dyr for jer?
– Ja, det er selvfølgelig det. Skatterne i Danmark er også meget lavere end i Norge, så det gør en stor forskel. Det er et problem for norsk fodbold, indrømmer han.
De højere skatter betyder selvsagt, at lønningerne er nødt til at være det højere i Norge end i Danmark, for at spilleren ikke skal gå ned i sin disponible indkomst. Velvidende at Vålerenga ifølge sportschefen ikke kan tilbyde lønninger i samme niveau som Brøndby udgør det naturligvis en udfordring for et muligt Rosted-skifte, da han dermed skal gå ned i løn.
Sigurd Rosted rygtes også til SK Brann, der har danske Jimmi Nagel Jacobsen som sportschef.
Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, hvor han kom til fra Gent i belgisk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
“Det går over i historien”
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT