Sigurd Rosteds tid i Brøndby rinder ud. Nordmanden har kun et halvt år tilbage af sin kontrakt, hvilket betyder, at han kan skifte kvit og frit til sommer. Ønsker Brøndby at tjene penge på ham, skal han skydes af til januar.
Der er dog interesse efter stopperen, der står noteret for fem norske landskampe. Tidligere fredag skrev norsk TV 2, at Rosted er et emne i Vålerenga, som åbent har givet udtryk for, at de mangler en midtstopper.
Interessen er bestemt til stede, indrømmer klubbens sportschef Joacim Jonsson til Tipsbladet, men økonomien kan blive en stopklods for et muligt skifte.
– Jeg læste det også (nyheden om interessen, red.). Jeg vidste ikke noget om det. Rosted er født nogle 100 meter fra Intility Arena (Vålerengas hjemmebane), så det er meget normalt, at han er en spiller, vi holder øje med. Men der er ikke mere i det end det.
Kunne I finde på at gå efter ham til januar?
– Det kunne være, men der er lang vej, til at det rent faktisk sker. Brøndby-spillerne har helt andre lønninger end spillere i Vålerenga, så det er ikke særlig realistisk.
– Havde det været så nemt, havde jeg selvfølgelig sagt ja, men det er det ikke. Jeg forstår, at han bliver sat i forbindelse med Vålerenga, for han er født tæt på her. Men fra rygter til decideret sandhed er der en lang, lang vej.
Og det er primært på grund af lønnen, at han er for dyr for jer?
– Ja, det er selvfølgelig det. Skatterne i Danmark er også meget lavere end i Norge, så det gør en stor forskel. Det er et problem for norsk fodbold, indrømmer han.
De højere skatter betyder selvsagt, at lønningerne er nødt til at være det højere i Norge end i Danmark, for at spilleren ikke skal gå ned i sin disponible indkomst. Velvidende at Vålerenga ifølge sportschefen ikke kan tilbyde lønninger i samme niveau som Brøndby udgør det naturligvis en udfordring for et muligt Rosted-skifte, da han dermed skal gå ned i løn.
Sigurd Rosted rygtes også til SK Brann, der har danske Jimmi Nagel Jacobsen som sportschef.
Sigurd Rosted har været i Brøndby siden 2019, hvor han kom til fra Gent i belgisk fodbold.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Tunesien – Holland
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT