Danske spillere har det med at slå igennem i Norge.
Det samme gør sig gældende for den tidligere AaB-spiller Anders Bærtelsen.
Han har nemlig været en toneangivende profil for det norske Eliteserie-mandskab Haugesund, men nu vil danskeren gerne til en større adresse, fortæller han til Tipsbladet.
– Min plan er, at hvis muligheden byder sig, så er det godt tidspunkt for mig at tage det næste skridt. Klubben har også givet udtryk for, at den er villig til at sælge i det kommende transfervindue, hvis de skal nå at have penge for mig, siger den 24-årige dansker.
Den danske forsvarer pointerer, at en retur til den bedste danske række bestemt er en mulighed.
– Det kunne godt være interessant at skifte til Superligaen, men jeg siger ikke, at det skal være Superligaen.
– Det kommer an på tilbuddene. Jeg skal kigge på de muligheder, som kommer, og så tager jeg den derfra.
Lige nu er der interesse interesse fra forskellige klubber angående danskeren, men han ønsker ikke at komme nærmere ind på klubberne.
Danskeren har dog et krav til sin næste klub.
– Jeg er åben over for rigtig meget, men det skal gerne være et skridt op sportsligt. Det føler jeg mig klar til.
Som tidligere AaB-spiller kunne det være nærliggende at tage hjem til Aalborg, men sådan er det ikke nødvendigvis.
– Jeg ser ikke anderledes på det, fordi det er AaB. Det er for tidligt at sige det sådan.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor udvikling
Han glæder sig over, at klubben gerne vil imødekomme hans ønske om at skulle væk.
– Det er fedt, at der er en positiv dialog. Hvis det lykkes, er det en god case. Lykkes det ikke, så er jeg fortsat glad for at være i Haugesund, og så lykkes det måske i næste transfervindue.
Tiden i Norge har givet danskeren meget, som han kan tage med videre. Danskeren kom til Haugesund i sommeren 2021.
– Jeg har spillet fast fra start af, og jeg har fået en masse tillid. Jeg er vokset som spiller. Det har været en rigtig positiv udvikling.
– Sancheev (den danske Haugesund-cheftræner Sancheev Manoharan, red.) har givet mig endnu mere tillid og en større rolle på holdet. Det er jeg vokset af.
– Når man spiller flere kampe, bliver man mere solid, og jeg er vokset som person til at blive en leder. Jeg har været udviklet mig hele vejen rundt, siger Haugesund-profilen til Tipsbladet.
Den danske profil har lige kontrakt med den norske klub til udgangen af 2025. I den seneste sæson spillede den tidligere Superliga-spiller 29 kampe og leverede ét mål.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
BIZART