Vil væk: Dansk profil åben for Superligaen

Haugesund-profilen Anders Bærtelsen går efter at skifte til en større klub i det kommende transfervindue, og måske venter der en retur til Superligaen.



Danske spillere har det med at slå igennem i Norge.

Det samme gør sig gældende for den tidligere AaB-spiller Anders Bærtelsen.

Han har nemlig været en toneangivende profil for det norske Eliteserie-mandskab Haugesund, men nu vil danskeren gerne til en større adresse, fortæller han til Tipsbladet.

– Min plan er, at hvis muligheden byder sig, så er det godt tidspunkt for mig at tage det næste skridt. Klubben har også givet udtryk for, at den er villig til at sælge i det kommende transfervindue, hvis de skal nå at have penge for mig, siger den 24-årige dansker.

Den danske forsvarer pointerer, at en retur til den bedste danske række bestemt er en mulighed.

– Det kunne godt være interessant at skifte til Superligaen, men jeg siger ikke, at det skal være Superligaen.

– Det kommer an på tilbuddene. Jeg skal kigge på de muligheder, som kommer, og så tager jeg den derfra.

Lige nu er der interesse interesse fra forskellige klubber angående danskeren, men han ønsker ikke at komme nærmere ind på klubberne.

Danskeren har dog et krav til sin næste klub.

– Jeg er åben over for rigtig meget, men det skal gerne være et skridt op sportsligt. Det føler jeg mig klar til.

Som tidligere AaB-spiller kunne det være nærliggende at tage hjem til Aalborg, men sådan er det ikke nødvendigvis.

– Jeg ser ikke anderledes på det, fordi det er AaB. Det er for tidligt at sige det sådan.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Stor udvikling

Han glæder sig over, at klubben gerne vil imødekomme hans ønske om at skulle væk.

– Det er fedt, at der er en positiv dialog. Hvis det lykkes, er det en god case. Lykkes det ikke, så er jeg fortsat glad for at være i Haugesund, og så lykkes det måske i næste transfervindue.

Tiden i Norge har givet danskeren meget, som han kan tage med videre. Danskeren kom til Haugesund i sommeren 2021.

– Jeg har spillet fast fra start af, og jeg har fået en masse tillid. Jeg er vokset som spiller. Det har været en rigtig positiv udvikling.

– Sancheev (den danske Haugesund-cheftræner Sancheev Manoharan, red.) har givet mig endnu mere tillid og en større rolle på holdet. Det er jeg vokset af.

– Når man spiller flere kampe, bliver man mere solid, og jeg er vokset som person til at blive en leder. Jeg har været udviklet mig hele vejen rundt, siger Haugesund-profilen til Tipsbladet.

Den danske profil har lige kontrakt med den norske klub til udgangen af 2025. I den seneste sæson spillede den tidligere Superliga-spiller 29 kampe og leverede ét mål.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Tango tæmmer vikinger 

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vejle dummer sig i premieren mod AB