Danske spillere har det med at slå igennem i Norge.
Det samme gør sig gældende for den tidligere AaB-spiller Anders Bærtelsen.
Han har nemlig været en toneangivende profil for det norske Eliteserie-mandskab Haugesund, men nu vil danskeren gerne til en større adresse, fortæller han til Tipsbladet.
– Min plan er, at hvis muligheden byder sig, så er det godt tidspunkt for mig at tage det næste skridt. Klubben har også givet udtryk for, at den er villig til at sælge i det kommende transfervindue, hvis de skal nå at have penge for mig, siger den 24-årige dansker.
Den danske forsvarer pointerer, at en retur til den bedste danske række bestemt er en mulighed.
– Det kunne godt være interessant at skifte til Superligaen, men jeg siger ikke, at det skal være Superligaen.
– Det kommer an på tilbuddene. Jeg skal kigge på de muligheder, som kommer, og så tager jeg den derfra.
Lige nu er der interesse interesse fra forskellige klubber angående danskeren, men han ønsker ikke at komme nærmere ind på klubberne.
Danskeren har dog et krav til sin næste klub.
– Jeg er åben over for rigtig meget, men det skal gerne være et skridt op sportsligt. Det føler jeg mig klar til.
Som tidligere AaB-spiller kunne det være nærliggende at tage hjem til Aalborg, men sådan er det ikke nødvendigvis.
– Jeg ser ikke anderledes på det, fordi det er AaB. Det er for tidligt at sige det sådan.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor udvikling
Han glæder sig over, at klubben gerne vil imødekomme hans ønske om at skulle væk.
– Det er fedt, at der er en positiv dialog. Hvis det lykkes, er det en god case. Lykkes det ikke, så er jeg fortsat glad for at være i Haugesund, og så lykkes det måske i næste transfervindue.
Tiden i Norge har givet danskeren meget, som han kan tage med videre. Danskeren kom til Haugesund i sommeren 2021.
– Jeg har spillet fast fra start af, og jeg har fået en masse tillid. Jeg er vokset som spiller. Det har været en rigtig positiv udvikling.
– Sancheev (den danske Haugesund-cheftræner Sancheev Manoharan, red.) har givet mig endnu mere tillid og en større rolle på holdet. Det er jeg vokset af.
– Når man spiller flere kampe, bliver man mere solid, og jeg er vokset som person til at blive en leder. Jeg har været udviklet mig hele vejen rundt, siger Haugesund-profilen til Tipsbladet.
Den danske profil har lige kontrakt med den norske klub til udgangen af 2025. I den seneste sæson spillede den tidligere Superliga-spiller 29 kampe og leverede ét mål.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
EKSKLUSIVT