Vil væk: Dansk profil åben for Superligaen

Haugesund-profilen Anders Bærtelsen går efter at skifte til en større klub i det kommende transfervindue, og måske venter der en retur til Superligaen.



Danske spillere har det med at slå igennem i Norge.

Det samme gør sig gældende for den tidligere AaB-spiller Anders Bærtelsen.

Han har nemlig været en toneangivende profil for det norske Eliteserie-mandskab Haugesund, men nu vil danskeren gerne til en større adresse, fortæller han til Tipsbladet.

– Min plan er, at hvis muligheden byder sig, så er det godt tidspunkt for mig at tage det næste skridt. Klubben har også givet udtryk for, at den er villig til at sælge i det kommende transfervindue, hvis de skal nå at have penge for mig, siger den 24-årige dansker.

Den danske forsvarer pointerer, at en retur til den bedste danske række bestemt er en mulighed.

– Det kunne godt være interessant at skifte til Superligaen, men jeg siger ikke, at det skal være Superligaen.

– Det kommer an på tilbuddene. Jeg skal kigge på de muligheder, som kommer, og så tager jeg den derfra.

Lige nu er der interesse interesse fra forskellige klubber angående danskeren, men han ønsker ikke at komme nærmere ind på klubberne.

Danskeren har dog et krav til sin næste klub.

– Jeg er åben over for rigtig meget, men det skal gerne være et skridt op sportsligt. Det føler jeg mig klar til.

Som tidligere AaB-spiller kunne det være nærliggende at tage hjem til Aalborg, men sådan er det ikke nødvendigvis.

– Jeg ser ikke anderledes på det, fordi det er AaB. Det er for tidligt at sige det sådan.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Stor udvikling

Han glæder sig over, at klubben gerne vil imødekomme hans ønske om at skulle væk.

– Det er fedt, at der er en positiv dialog. Hvis det lykkes, er det en god case. Lykkes det ikke, så er jeg fortsat glad for at være i Haugesund, og så lykkes det måske i næste transfervindue.

Tiden i Norge har givet danskeren meget, som han kan tage med videre. Danskeren kom til Haugesund i sommeren 2021.

– Jeg har spillet fast fra start af, og jeg har fået en masse tillid. Jeg er vokset som spiller. Det har været en rigtig positiv udvikling.

– Sancheev (den danske Haugesund-cheftræner Sancheev Manoharan, red.) har givet mig endnu mere tillid og en større rolle på holdet. Det er jeg vokset af.

– Når man spiller flere kampe, bliver man mere solid, og jeg er vokset som person til at blive en leder. Jeg har været udviklet mig hele vejen rundt, siger Haugesund-profilen til Tipsbladet.

Den danske profil har lige kontrakt med den norske klub til udgangen af 2025. I den seneste sæson spillede den tidligere Superliga-spiller 29 kampe og leverede ét mål.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK