Vil væk: Dansk profil åben for Superligaen

Haugesund-profilen Anders Bærtelsen går efter at skifte til en større klub i det kommende transfervindue, og måske venter der en retur til Superligaen.



Danske spillere har det med at slå igennem i Norge.

Det samme gør sig gældende for den tidligere AaB-spiller Anders Bærtelsen.

Han har nemlig været en toneangivende profil for det norske Eliteserie-mandskab Haugesund, men nu vil danskeren gerne til en større adresse, fortæller han til Tipsbladet.

– Min plan er, at hvis muligheden byder sig, så er det godt tidspunkt for mig at tage det næste skridt. Klubben har også givet udtryk for, at den er villig til at sælge i det kommende transfervindue, hvis de skal nå at have penge for mig, siger den 24-årige dansker.

Den danske forsvarer pointerer, at en retur til den bedste danske række bestemt er en mulighed.

– Det kunne godt være interessant at skifte til Superligaen, men jeg siger ikke, at det skal være Superligaen.

– Det kommer an på tilbuddene. Jeg skal kigge på de muligheder, som kommer, og så tager jeg den derfra.

Lige nu er der interesse interesse fra forskellige klubber angående danskeren, men han ønsker ikke at komme nærmere ind på klubberne.

Danskeren har dog et krav til sin næste klub.

– Jeg er åben over for rigtig meget, men det skal gerne være et skridt op sportsligt. Det føler jeg mig klar til.

Som tidligere AaB-spiller kunne det være nærliggende at tage hjem til Aalborg, men sådan er det ikke nødvendigvis.

– Jeg ser ikke anderledes på det, fordi det er AaB. Det er for tidligt at sige det sådan.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Stor udvikling

Han glæder sig over, at klubben gerne vil imødekomme hans ønske om at skulle væk.

– Det er fedt, at der er en positiv dialog. Hvis det lykkes, er det en god case. Lykkes det ikke, så er jeg fortsat glad for at være i Haugesund, og så lykkes det måske i næste transfervindue.

Tiden i Norge har givet danskeren meget, som han kan tage med videre. Danskeren kom til Haugesund i sommeren 2021.

– Jeg har spillet fast fra start af, og jeg har fået en masse tillid. Jeg er vokset som spiller. Det har været en rigtig positiv udvikling.

– Sancheev (den danske Haugesund-cheftræner Sancheev Manoharan, red.) har givet mig endnu mere tillid og en større rolle på holdet. Det er jeg vokset af.

– Når man spiller flere kampe, bliver man mere solid, og jeg er vokset som person til at blive en leder. Jeg har været udviklet mig hele vejen rundt, siger Haugesund-profilen til Tipsbladet.

Den danske profil har lige kontrakt med den norske klub til udgangen af 2025. I den seneste sæson spillede den tidligere Superliga-spiller 29 kampe og leverede ét mål.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

AGF – Sønderjyske

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Et markant problem for Silkeborg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid