Det vrimler med talentfulde danske keepere, og en af dem er Jonathan Fischer i norske Fredrikstad.
22-årige Fischer viste for alvor talentet frem i Hobro, og det var måske en smule overraskende, at det netop blev Fredrikstad, som købte ham tilbage i februar.
Siden er det gået hurtigt for Fischer, der lynhurtigt har etableret sig som en af de bedste keepere i Norge og måske endda i skandinavisk klubfodbold. Tallene taler i hvert fald deres tydelige sprog, når det kommer til Fischers præstationer for Fredrikstad, der med en foreløbig femteplads i Eliteserien har været den helt store succeshistorie i norsk topfodbold i denne sæson.
Sølle 20 gange har han hentet bolden ud af eget net efter 19 spillerunder – det er næstbedst efter suveræne Bodø/Glimt.
I 2024 burde han have indkasseret 7,2 mål mere, end han reelt har gjort i Eliteserien, hvis man ser på Expected Goals. Det er kun Egil Selvik fra Haugesund, som er bedre her med 7,3 mål.
Fischers tal svarer til, at han forhindrer 0,38 mål pr 90 minutter. Overfører vi det til målmændene i Superligaen, så sender det straks Fischer op på en klar førsteplads foran Nathan Trott og Patrick Pentz.
Derfor er det måske heller ikke overraskende, at Jonathan Fischer har en ganske høj redningsprocent. I 2024 har han reddet 76,5 procent af alle de skud, der er sendt mod hans mål. Det er klart bedst i Eliteserien, og det sender ham også til tops, hvis vi kigger på den danske Superliga, hvor Jannich Storch, Nathan Trott, Patrik Carlgren og Kamil Grabara alle er bag ham.
Nedenstående grafik viser de skud, som Fischer har reddet og indkasseret i 2024. Fælles for alle de indkasserede mål er, at det har været relativ store chancer, der er gået ind. Omvendt har han selv været reddet en masse store chancer, hvilket størrelsen på cirklerne indikerer.
![]()
Der er altså ikke noget at sige til, at Jonathan Fischer høster masser af ros for sine præstationer i denne sæson, og for et par måneder siden blev han sågar kåret som månedens spiller i Eliteserien, hvilket kom som en stor overraskelse, kunne han efterfølgende fortælle til Tipsbladet.
I samme interview sætter han ord på, hvorfor Fredrikstad har været et skridt op i forhold til Hobro og AB, som han tidligere har repræsenteret.
- Det er i hvert fald et step op på alle punkter, der tænker jeg både i trænings-intensitet og -miljø, og at kampene bliver spillet i et voldsomt højere tempo, end jeg er vant til. Og foran mange flere mennesker. Vi snitter 8.500-9.000 til vores kampe, og det er fedt at blive presset ud et sted, hvor man ikke er tryg eller i hvert fald ikke har prøvet før, sagde han i den forbindelse.
Det kan godt være, at Fischer bliver presset noget mere end tidligere. Man må så også bare sige, at han afgjort formår at stå for det.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
– Jeg er ham evigt taknemmelig
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
NYHEDER
– Brøndby har min støtte
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
Franculino redder FCM
Deler godt FC København-nyt
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
NYHEDER
– FCK er ikke det bedste sted
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
Tadej vil gerne – holdet siger nej
NYHEDER
De tager over for Ivan Prelec
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TOPNYHED
Vigtigt nyt for Brian Riemer
NYHEDER
Kæmpebøde for dokumentsvindel
TOPNYHED
Sådan starter FC Midtjylland og AGF
NYHEDER
Vejle fyrer Prelec
NYHEDER
Landstræner overrasker: Her er VM-truppen
INTERVIEW
Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK
Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’
MEDIE
Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent
HELT VILDT
Stjerne truet med pistol af fodboldagent
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
NYHEDER