Voldsomt niveau: Er han Danmarks næste top-keeper?

Jonathan Fischer har gang i en helt forrygende sæson i norsk topfodbold. Så god, at han også overgår alle i dansk klubfodbold.



Det vrimler med talentfulde danske keepere, og en af dem er Jonathan Fischer i norske Fredrikstad. 

22-årige Fischer viste for alvor talentet frem i Hobro, og det var måske en smule overraskende, at det netop blev Fredrikstad, som købte ham tilbage i februar. 

Siden er det gået hurtigt for Fischer, der lynhurtigt har etableret sig som en af de bedste keepere i Norge og måske endda i skandinavisk klubfodbold. Tallene taler i hvert fald deres tydelige sprog, når det kommer til Fischers præstationer for Fredrikstad, der med en foreløbig femteplads i Eliteserien har været den helt store succeshistorie i norsk topfodbold i denne sæson. 

Sølle 20 gange har han hentet bolden ud af eget net efter 19 spillerunder – det er næstbedst efter suveræne Bodø/Glimt.

I 2024 burde han have indkasseret 7,2 mål mere, end han reelt har gjort i Eliteserien, hvis man ser på Expected Goals. Det er kun Egil Selvik fra Haugesund, som er bedre her med 7,3 mål. 

Fischers tal svarer til, at han forhindrer 0,38 mål pr 90 minutter. Overfører vi det til målmændene i Superligaen, så sender det straks Fischer op på en klar førsteplads foran Nathan Trott og Patrick Pentz.

Derfor er det måske heller ikke overraskende, at Jonathan Fischer har en ganske høj redningsprocent. I 2024 har han reddet 76,5 procent af alle de skud, der er sendt mod hans mål. Det er klart bedst i Eliteserien, og det sender ham også til tops, hvis vi kigger på den danske Superliga, hvor Jannich Storch, Nathan Trott, Patrik Carlgren og Kamil Grabara alle er bag ham. 

Nedenstående grafik viser de skud, som Fischer har reddet og indkasseret i 2024. Fælles for alle de indkasserede mål er, at det har været relativ store chancer, der er gået ind. Omvendt har han selv været reddet en masse store chancer, hvilket størrelsen på cirklerne indikerer.

thumbnail_Jonathan_Fischer_xGOT

Der er altså ikke noget at sige til, at Jonathan Fischer høster masser af ros for sine præstationer i denne sæson, og for et par måneder siden blev han sågar kåret som månedens spiller i Eliteserien, hvilket kom som en stor overraskelse, kunne han efterfølgende fortælle til Tipsbladet.

I samme interview sætter han ord på, hvorfor Fredrikstad har været et skridt op i forhold til Hobro og AB, som han tidligere har repræsenteret.

- Det er i hvert fald et step op på alle punkter, der tænker jeg både i trænings-intensitet og -miljø, og at kampene bliver spillet i et voldsomt højere tempo, end jeg er vant til. Og foran mange flere mennesker. Vi snitter 8.500-9.000 til vores kampe, og det er fedt at blive presset ud et sted, hvor man ikke er tryg eller i hvert fald ikke har prøvet før, sagde han i den forbindelse.

Det kan godt være, at Fischer bliver presset noget mere end tidligere. Man må så også bare sige, at han afgjort formår at stå for det. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

England – Argentina

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker