(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Fredrikstad – Molde 5-4 efter straffesparksafgørelse (0-0)
Den norske pokalfinale havde ære af hele tre danske spillere i startopstillingerne i Jonathan Fischer, Valdemar Lund og Mads Enggård, mens Jeppe Kjær og Frederik Ihler var udskiftere i et opgør, hvor Fredrikstad vandt guld.
Tipsbladet var til stede til finaleopgøret, og herunder kan du se vores dom over de danske præstationer.
Jonathan Fischer, Fredrikstad -5
For pokker, hvor er han god. Nomineringen til årets spiller i Norge er helt på sin plads. Jonathan Fischer viser en utrolig standard og havde inden finalen holdt buret rent 16 gange for Fredrikstad. En oprykkerklub! Og det er altså ikke tilfældigt. Se bare på denne store kamps indledning, hvor han hev to mirakelredninger op af ærmet og forhindrede Molde og den ellers knivskarpe FC Midtjylland-udlejede angriber Ola Brynhildsen i at komme foran. Og sådan blev han ved, så det var Jonathan Fischers 17. rene bur, det er jo helt vildt. Reddede sågar et straffespark, men det blev taget om, fordi bolden rullede inden sparket.
Wow, mand. Han er helt sikkert kun på gennemrejse i Norge og bliver solgt til en storklub enten denne vinter eller til sommer. Det kan ikke være anderledes.
Men så får man altså en perfektionist uden lige. Intet fik lov til at være overladt til tilfældighederne, konstant fuldt koncentreret, sørgede for hele tiden at holde sig varm i den bidende kulde i Oslo, og selv da Ola Brynhildsen smed en genstand hen ved kanten af Fischers felt, løb målmanden hen og fjernede det forstyrrende element. Denne mand vil frem i verden. Måske skal han først tager med ud i Europa med Fredrikstad.
Jeppe Kjær, Fredrikstad – Ej benyttet.
Valdemar Lund, Molde – 3
Den tidligere FCK-spiller fik en god start på kampen med en perfekt kropstackling på Fredrikstads angriber, og så havde forsvarsspilleren sat sig i respekt. Der blev ikke givet noget som helst i Valdemar Lunds side, men omvendt var det heller ikke nogen decideret velspillet kamp med mange muligheder, så det var ikke, fordi han blev overrendt.
Ryddede godt op efter sig selv, da han en enkelt gang mod slutningen af den ordinære kamp var ved at give en farlig mulighed væk. Var generelt også god til at heade høje bolde væk fra farezonen.
Mads Enggård, Molde – 3 (ud: 68.)
I Randers var han så fremragende på den defensive midtbane, så mange undrede sig over, hvorfor Brøndby ikke slog til og hentede ham i sensommeren. Det gjorde Molde imidlertid – for hele 20 millioner kroner. I finalen var han dog smidt op i angrebet med Ola Brynhildsen mod en af de bedste defensiver nordpå, og der var ikke meget hjælp at hente nedefra i den låste kamp.
Det var Enggård, som forsøgte at lave de lækre ting, og man kunne godt se, at han er en af dem på Moldes hold med mest fodbold i sig. Men chancer kom han ikke frem til mange af, og da han endelig fik plads til en friløber, blev han standset i sit fremløb på ulovlig vis, men linjedommeren reagerede ikke, og så blev Mads Enggård frustreret på hende. Forståeligt nok. Kort efter blev han skiftet ud.
Frederik Ihler, Molde – Ej benyttet.
Karaktererne er givet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER