(Tipsbladet på Ullevaal Stadion)
Fredrikstad – Molde 5-4 efter straffesparksafgørelse (0-0)
Den norske pokalfinale havde ære af hele tre danske spillere i startopstillingerne i Jonathan Fischer, Valdemar Lund og Mads Enggård, mens Jeppe Kjær og Frederik Ihler var udskiftere i et opgør, hvor Fredrikstad vandt guld.
Tipsbladet var til stede til finaleopgøret, og herunder kan du se vores dom over de danske præstationer.
Jonathan Fischer, Fredrikstad -5
For pokker, hvor er han god. Nomineringen til årets spiller i Norge er helt på sin plads. Jonathan Fischer viser en utrolig standard og havde inden finalen holdt buret rent 16 gange for Fredrikstad. En oprykkerklub! Og det er altså ikke tilfældigt. Se bare på denne store kamps indledning, hvor han hev to mirakelredninger op af ærmet og forhindrede Molde og den ellers knivskarpe FC Midtjylland-udlejede angriber Ola Brynhildsen i at komme foran. Og sådan blev han ved, så det var Jonathan Fischers 17. rene bur, det er jo helt vildt. Reddede sågar et straffespark, men det blev taget om, fordi bolden rullede inden sparket.
Wow, mand. Han er helt sikkert kun på gennemrejse i Norge og bliver solgt til en storklub enten denne vinter eller til sommer. Det kan ikke være anderledes.
Men så får man altså en perfektionist uden lige. Intet fik lov til at være overladt til tilfældighederne, konstant fuldt koncentreret, sørgede for hele tiden at holde sig varm i den bidende kulde i Oslo, og selv da Ola Brynhildsen smed en genstand hen ved kanten af Fischers felt, løb målmanden hen og fjernede det forstyrrende element. Denne mand vil frem i verden. Måske skal han først tager med ud i Europa med Fredrikstad.
Jeppe Kjær, Fredrikstad – Ej benyttet.
Valdemar Lund, Molde – 3
Den tidligere FCK-spiller fik en god start på kampen med en perfekt kropstackling på Fredrikstads angriber, og så havde forsvarsspilleren sat sig i respekt. Der blev ikke givet noget som helst i Valdemar Lunds side, men omvendt var det heller ikke nogen decideret velspillet kamp med mange muligheder, så det var ikke, fordi han blev overrendt.
Ryddede godt op efter sig selv, da han en enkelt gang mod slutningen af den ordinære kamp var ved at give en farlig mulighed væk. Var generelt også god til at heade høje bolde væk fra farezonen.
Mads Enggård, Molde – 3 (ud: 68.)
I Randers var han så fremragende på den defensive midtbane, så mange undrede sig over, hvorfor Brøndby ikke slog til og hentede ham i sensommeren. Det gjorde Molde imidlertid – for hele 20 millioner kroner. I finalen var han dog smidt op i angrebet med Ola Brynhildsen mod en af de bedste defensiver nordpå, og der var ikke meget hjælp at hente nedefra i den låste kamp.
Det var Enggård, som forsøgte at lave de lækre ting, og man kunne godt se, at han er en af dem på Moldes hold med mest fodbold i sig. Men chancer kom han ikke frem til mange af, og da han endelig fik plads til en friløber, blev han standset i sit fremløb på ulovlig vis, men linjedommeren reagerede ikke, og så blev Mads Enggård frustreret på hende. Forståeligt nok. Kort efter blev han skiftet ud.
Frederik Ihler, Molde – Ej benyttet.
Karaktererne er givet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa

Ekspert: Han er bange for det

Jubler over vilde transfers

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Afslører: Har taget ni kilo på

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

OB-transfers: Det skuffede mig mest

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Barça-kovending omkring Christensen?

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Overraskende Jonas Wind-melding

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

DBU tager fat i UEFA: ‘Det er usportsligt’

Chok i Thomas Franks klub

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Efter massiv kritik: Ronaldo med særlig gestus

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Lionel Messi med chokmelding?

AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

Farzam fremhæver FCK-scoop: Det allerstørste!

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

FCK udlejer talent til svensk klub

Gravesen revser Eriksen: ‘Det er SÅ useriøst’

Jubler over Andreas Christensen

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Her er din startopstilling, Brian Riemer!

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

Klar besked: ‘De tager fejl’

Skjelmose i grimt styrt

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil

Marcos Lopez: ‘Undskyld!’

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder

Superstjerne tordner mod Disneyland

Øger forspring

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Hård Eriksen-besked