Dagens Spilforslag: Få mål i spansk pokalkamp

1/32-finalerne er de nået til i den spanske pokalturnering, Copa del Rey. I den her kamp er det Orihuela fra den 4. bedste række, som geografisk har hjemme på den sydlige del af østkysten, der tager i mod Getafe fra den bedste spanske række.



Spanien, Copa del Rey
Torsdag 19.00
Orihuela – Getafe
Under 2,5 mål til odds 1,70 hos Bet365 

3 ting der taler for spillet: 

  • Getafes kampe har klart laveste målsnit i La Liga med blot 1,53.
  • Orihuelas kampe snitter også lavt (1,93) og mon ikke de vil spille defensivt her mod en stærk modstander.
  • Getafe vil nok rotere en del spillere. 

Det skal afgøres over denne ene kamp, hvem af de to hold hold der skal videre til 1/16-finalerne. Orihuelas stadion har plads til beskedne 7000 tilskuere.

I seneste runde spillede Orihuela sig videre mod Langreo, som ligeledes er fra den 4. bedste række. Langreo havde hjemmebanefordel. Her stod den 0-0 efter 72 min, hvorefter Langreo får tilkendt straffespark, som de scorer på. Orihuela udlignede mod slut og scorede i den forlængede spilletid til 1-2 og gik videre. For små to uger siden spillede Getafe ude mod Manises i seneste runde af Copa del Rey, der til daglig er midterhold i den 6. bedste række. 0-3 blev den kamp. Ikke siden 2018/2019 har Getafe præsteret noget nævneværdigt i Copa´en og de er da også i store problemer i ligaen, hvor de er a point med Espanyol, som ligger under nedrykningsstregen. De to hold mødtes netop fire dage senere hos Getafe i ligaen. 

Getafes kampe i ligaen har klart laveste målsnit med blot 1,53 – blot een ud af 15 kampe over 2,5 mål.

Orihuela er 5´er i den 4. bedste række. Deres 14 ligakampe har i denne sæson snittet 1,93.

Orihuela vil højst sandsynligt spille meget defensivt og hovedsageligt forsøge at gøre det så svært som mulligt for Getafe, mens Getafe næppe vil spille sig ud 0-1 eller 0-2 vil være rigeligt for dem. Desuden vil de højst sandsynligt rotere en del. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Hård dom over Kvistgaarden

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters