Liverpool viser hvorfor de er mestre

Reds stiller nok i næsten stærkeste mod Arsenal der fortsat er svækket, og som har en onsdagskamp i benene.



Premier League

Kamp: Liverpool – Arsenal

Søn 11. maj kl. 17.30

Spillested: Anfield

Spilforslag

Liverpool vinder

Odds 2.08

Odds fra april 24, 2026. Odds kan være ændret.

Tre ting der taler for spillet:

  • Mesterhold Liverpool stiller nok klart stærkere end i seneste rundes reserveprægede nederlag hos Chelsea
  • Arsenal har en hård onsdagskamp i benene (og et CL-exit i hovederne)
  • Udeholdet er stadig svækket i forsvar og angreb

Topkampen mellem nr 1 og 2 kommer lidt for sent, for Liverpool sikrede sig mesterskabet for to runder siden. Men Reds fik nok guldrusen ud af kroppen i seneste rundes reserveprægede tab hos Chelsea; de ventes at stille i næsten stærkeste nu med henblik på at give fans en sejr hjemme mod en mangeårig rival i form af Arsenal. Der har andenpladsen at kæmpe for, men som har en hård CL-midtugekamp i benene (og et hårdt exit i hovederne). Udeholdet er desuden stadig svækket i forsvaret og i angrebet.

Chancevurdering for 1X2: 51-25-24. Ettal giver odds 2,08 hos NordicBet og Betsson (via ”Handicap” -> ”Asian handicap” -> ”Liverpool -0.5”), 2,04 hos Bet365.

Markedet fejlvurderer:

  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, men klubbens fans vil naturligvis gerne se en sejr over ligatoer Arsenal – en mangeårig rival (1989-nederlaget gør stadig ondt)
  • Træner Slot stillede i øvrigt med et reservepræget hold mod Chelsea. Han stiller sandsynligvis klart stærkere nu (10 idealstartere)
  • Reds har vundet deres seneste tre hjemmekampe, senest 5-1 over Tottenham
  • Liverpool var bedste hold på banen i det omvendte opgør, Arsenal-Liverpool i oktober (2-2)
  • Eet af målene i dén kamp blev sat ind af ligatopscorer Salah, og Liverpool-offensivmanden (pt 28 kasser) er opsat på at slå Drogbas 2011-rekord for mål scoret af en spiller over 30 år (29 styk)
  • Arsenal har tabt tre kampe i træk og er uden sejr i seneste fire
  • I Premier League har Gunners senest måttet nøjes med 2-2 hjemme mod Crystal Palace og tabte med 1-2 samme sted til Bournemouth
  • Dertil kommer to nederlag i CL-semifinalen mod PSG: 0-1 hjemme og i onsdags 2-1 i Paris
  • Dvs at Gunners har en hård midtugekamp i benene (samt naturligvis en CL-eliminering i hovederne)
  • Udeholdet mangler fortsat midterforsvarer Gabriel, forsvarsafløser Tomiyasu, samt angriberne Havertz og Jesus
  • Venstreback Calafiori er tilbage efter skadespause, men træner Arteta er næppe ekstatisk over sine mest oplagte muligheder på posten: En Calafiori uden kamptræning eller 18-årige Lewis-Skelly der var frygteligt elendig mod PSG; et ufærdigt talent med MEGET at lære mht at tage de rette beslutninger. Alternativt er der de sjældent brugte Tierney og Zinchenko, eller fx Timber eller White uden for position

    Hold øje med:
  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, mens Arsenal stadig har andenpladsen at kæmpe for (tre point ned til nr 3)
  • I seneste runde tabte Liverpool (efter at have sikret sig mesterskabet i forrige runde) fortjent med 3-1 hos Chelsea
  • Salah var blandt de fem idealstartere der startede inde mod Chelsea, og han spillede en skidt kamp
  • Da Alexander Arnold (startede også inde mod Chelsea) forlader klubben til sommer, og den fleksible forsvarsreserve Gomez er skadet, vælger træner Slot nok at stille med 21-årige Bradley på højreback-pladsen mod Arsenal
  • Arsenal skabte mange chancer mod PSG; burde have scoret flere mål
  • Gunners havde venstreback Calafiori og midtbane-afløser Jorginho tilbage i truppen mod PSG efter skadespause
  • Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne

Startopstillinger:

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated april 24, 2026 21:50 pm

Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde