Liverpool viser hvorfor de er mestre

Reds stiller nok i næsten stærkeste mod Arsenal der fortsat er svækket, og som har en onsdagskamp i benene.



Premier League

Kamp: Liverpool – Arsenal

Søn 11. maj kl. 17.30

Spillested: Anfield

Spilforslag

Liverpool vinder

Odds 2.08

Spil hos Betsson

Odds fra november 23, 2025. Odds kan være ændret.

Tre ting der taler for spillet:

  • Mesterhold Liverpool stiller nok klart stærkere end i seneste rundes reserveprægede nederlag hos Chelsea
  • Arsenal har en hård onsdagskamp i benene (og et CL-exit i hovederne)
  • Udeholdet er stadig svækket i forsvar og angreb

Topkampen mellem nr 1 og 2 kommer lidt for sent, for Liverpool sikrede sig mesterskabet for to runder siden. Men Reds fik nok guldrusen ud af kroppen i seneste rundes reserveprægede tab hos Chelsea; de ventes at stille i næsten stærkeste nu med henblik på at give fans en sejr hjemme mod en mangeårig rival i form af Arsenal. Der har andenpladsen at kæmpe for, men som har en hård CL-midtugekamp i benene (og et hårdt exit i hovederne). Udeholdet er desuden stadig svækket i forsvaret og i angrebet.

Chancevurdering for 1X2: 51-25-24. Ettal giver odds 2,08 hos NordicBet og Betsson (via ”Handicap” -> ”Asian handicap” -> ”Liverpool -0.5”), 2,04 hos Bet365.

Markedet fejlvurderer:

  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, men klubbens fans vil naturligvis gerne se en sejr over ligatoer Arsenal – en mangeårig rival (1989-nederlaget gør stadig ondt)
  • Træner Slot stillede i øvrigt med et reservepræget hold mod Chelsea. Han stiller sandsynligvis klart stærkere nu (10 idealstartere)
  • Reds har vundet deres seneste tre hjemmekampe, senest 5-1 over Tottenham
  • Liverpool var bedste hold på banen i det omvendte opgør, Arsenal-Liverpool i oktober (2-2)
  • Eet af målene i dén kamp blev sat ind af ligatopscorer Salah, og Liverpool-offensivmanden (pt 28 kasser) er opsat på at slå Drogbas 2011-rekord for mål scoret af en spiller over 30 år (29 styk)
  • Arsenal har tabt tre kampe i træk og er uden sejr i seneste fire
  • I Premier League har Gunners senest måttet nøjes med 2-2 hjemme mod Crystal Palace og tabte med 1-2 samme sted til Bournemouth
  • Dertil kommer to nederlag i CL-semifinalen mod PSG: 0-1 hjemme og i onsdags 2-1 i Paris
  • Dvs at Gunners har en hård midtugekamp i benene (samt naturligvis en CL-eliminering i hovederne)
  • Udeholdet mangler fortsat midterforsvarer Gabriel, forsvarsafløser Tomiyasu, samt angriberne Havertz og Jesus
  • Venstreback Calafiori er tilbage efter skadespause, men træner Arteta er næppe ekstatisk over sine mest oplagte muligheder på posten: En Calafiori uden kamptræning eller 18-årige Lewis-Skelly der var frygteligt elendig mod PSG; et ufærdigt talent med MEGET at lære mht at tage de rette beslutninger. Alternativt er der de sjældent brugte Tierney og Zinchenko, eller fx Timber eller White uden for position

    Hold øje med:
  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, mens Arsenal stadig har andenpladsen at kæmpe for (tre point ned til nr 3)
  • I seneste runde tabte Liverpool (efter at have sikret sig mesterskabet i forrige runde) fortjent med 3-1 hos Chelsea
  • Salah var blandt de fem idealstartere der startede inde mod Chelsea, og han spillede en skidt kamp
  • Da Alexander Arnold (startede også inde mod Chelsea) forlader klubben til sommer, og den fleksible forsvarsreserve Gomez er skadet, vælger træner Slot nok at stille med 21-årige Bradley på højreback-pladsen mod Arsenal
  • Arsenal skabte mange chancer mod PSG; burde have scoret flere mål
  • Gunners havde venstreback Calafiori og midtbane-afløser Jorginho tilbage i truppen mod PSG efter skadespause
  • Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne

Startopstillinger:

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated november 23, 2025 01:12 am

Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Kæmpe nedtur for AaB

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Randers FC – OB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

I svime over German Onugkha

Viborg FF – Vejle Boldklub

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Millionregn over Ståle Solbakken

FC Nordsjælland – FC Fredericia

– Agger og Kahlenberg var specielt

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front