Premier League
Kamp: Liverpool – Arsenal
Søn 11. maj kl. 17.30
Spillested: Anfield
Spilforslag
Liverpool vinder
Odds 2.08
Odds fra juni 10, 2026. Odds kan være ændret.
Tre ting der taler for spillet:
- Mesterhold Liverpool stiller nok klart stærkere end i seneste rundes reserveprægede nederlag hos Chelsea
- Arsenal har en hård onsdagskamp i benene (og et CL-exit i hovederne)
- Udeholdet er stadig svækket i forsvar og angreb
Topkampen mellem nr 1 og 2 kommer lidt for sent, for Liverpool sikrede sig mesterskabet for to runder siden. Men Reds fik nok guldrusen ud af kroppen i seneste rundes reserveprægede tab hos Chelsea; de ventes at stille i næsten stærkeste nu med henblik på at give fans en sejr hjemme mod en mangeårig rival i form af Arsenal. Der har andenpladsen at kæmpe for, men som har en hård CL-midtugekamp i benene (og et hårdt exit i hovederne). Udeholdet er desuden stadig svækket i forsvaret og i angrebet.
Chancevurdering for 1X2: 51-25-24. Ettal giver odds 2,08 hos NordicBet og Betsson (via ”Handicap” -> ”Asian handicap” -> ”Liverpool -0.5”), 2,04 hos Bet365.
Markedet fejlvurderer:
- Liverpool har sikret sig mesterskabet, men klubbens fans vil naturligvis gerne se en sejr over ligatoer Arsenal – en mangeårig rival (1989-nederlaget gør stadig ondt)
- Træner Slot stillede i øvrigt med et reservepræget hold mod Chelsea. Han stiller sandsynligvis klart stærkere nu (10 idealstartere)
- Reds har vundet deres seneste tre hjemmekampe, senest 5-1 over Tottenham
- Liverpool var bedste hold på banen i det omvendte opgør, Arsenal-Liverpool i oktober (2-2)
- Eet af målene i dén kamp blev sat ind af ligatopscorer Salah, og Liverpool-offensivmanden (pt 28 kasser) er opsat på at slå Drogbas 2011-rekord for mål scoret af en spiller over 30 år (29 styk)
- Arsenal har tabt tre kampe i træk og er uden sejr i seneste fire
- I Premier League har Gunners senest måttet nøjes med 2-2 hjemme mod Crystal Palace og tabte med 1-2 samme sted til Bournemouth
- Dertil kommer to nederlag i CL-semifinalen mod PSG: 0-1 hjemme og i onsdags 2-1 i Paris
- Dvs at Gunners har en hård midtugekamp i benene (samt naturligvis en CL-eliminering i hovederne)
- Udeholdet mangler fortsat midterforsvarer Gabriel, forsvarsafløser Tomiyasu, samt angriberne Havertz og Jesus
- Venstreback Calafiori er tilbage efter skadespause, men træner Arteta er næppe ekstatisk over sine mest oplagte muligheder på posten: En Calafiori uden kamptræning eller 18-årige Lewis-Skelly der var frygteligt elendig mod PSG; et ufærdigt talent med MEGET at lære mht at tage de rette beslutninger. Alternativt er der de sjældent brugte Tierney og Zinchenko, eller fx Timber eller White uden for position
Hold øje med: - Liverpool har sikret sig mesterskabet, mens Arsenal stadig har andenpladsen at kæmpe for (tre point ned til nr 3)
- I seneste runde tabte Liverpool (efter at have sikret sig mesterskabet i forrige runde) fortjent med 3-1 hos Chelsea
- Salah var blandt de fem idealstartere der startede inde mod Chelsea, og han spillede en skidt kamp
- Da Alexander Arnold (startede også inde mod Chelsea) forlader klubben til sommer, og den fleksible forsvarsreserve Gomez er skadet, vælger træner Slot nok at stille med 21-årige Bradley på højreback-pladsen mod Arsenal
- Arsenal skabte mange chancer mod PSG; burde have scoret flere mål
- Gunners havde venstreback Calafiori og midtbane-afløser Jorginho tilbage i truppen mod PSG efter skadespause
- Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne
Startopstillinger:




| 3Wataru Endo |
| 9Darwin Núñez |
| 10Alexis Mac Allister |
| 19Harvey Elliott |
| 20Diogo Jota |
| 21Konstantinos Tsimikas |
| 62Caoimhin Kelleher |
| 66Trent Alexander-Arnold |
| 78Jarell Quansah |
| 3Kieran Tierney |
| 12Jurrien Timber |
| 17Oleksandr Zinchenko |
| 30Raheem Sterling |
| 32Neto |
| 33Riccardo Calafiori |
| 37Nathan Butler-Oyedeji |
| 45Jack Henry-Francis |
| 53Ethan Nwaneri |
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 10, 2026 13:34 pm
Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED