Liverpool viser hvorfor de er mestre

Reds stiller nok i næsten stærkeste mod Arsenal der fortsat er svækket, og som har en onsdagskamp i benene.



Premier League

Kamp: Liverpool – Arsenal

Søn 11. maj kl. 17.30

Spillested: Anfield

Spilforslag

Liverpool vinder

Odds 2.08

Spil hos Betsson

Odds fra februar 11, 2026. Odds kan være ændret.

Tre ting der taler for spillet:

  • Mesterhold Liverpool stiller nok klart stærkere end i seneste rundes reserveprægede nederlag hos Chelsea
  • Arsenal har en hård onsdagskamp i benene (og et CL-exit i hovederne)
  • Udeholdet er stadig svækket i forsvar og angreb

Topkampen mellem nr 1 og 2 kommer lidt for sent, for Liverpool sikrede sig mesterskabet for to runder siden. Men Reds fik nok guldrusen ud af kroppen i seneste rundes reserveprægede tab hos Chelsea; de ventes at stille i næsten stærkeste nu med henblik på at give fans en sejr hjemme mod en mangeårig rival i form af Arsenal. Der har andenpladsen at kæmpe for, men som har en hård CL-midtugekamp i benene (og et hårdt exit i hovederne). Udeholdet er desuden stadig svækket i forsvaret og i angrebet.

Chancevurdering for 1X2: 51-25-24. Ettal giver odds 2,08 hos NordicBet og Betsson (via ”Handicap” -> ”Asian handicap” -> ”Liverpool -0.5”), 2,04 hos Bet365.

Markedet fejlvurderer:

  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, men klubbens fans vil naturligvis gerne se en sejr over ligatoer Arsenal – en mangeårig rival (1989-nederlaget gør stadig ondt)
  • Træner Slot stillede i øvrigt med et reservepræget hold mod Chelsea. Han stiller sandsynligvis klart stærkere nu (10 idealstartere)
  • Reds har vundet deres seneste tre hjemmekampe, senest 5-1 over Tottenham
  • Liverpool var bedste hold på banen i det omvendte opgør, Arsenal-Liverpool i oktober (2-2)
  • Eet af målene i dén kamp blev sat ind af ligatopscorer Salah, og Liverpool-offensivmanden (pt 28 kasser) er opsat på at slå Drogbas 2011-rekord for mål scoret af en spiller over 30 år (29 styk)
  • Arsenal har tabt tre kampe i træk og er uden sejr i seneste fire
  • I Premier League har Gunners senest måttet nøjes med 2-2 hjemme mod Crystal Palace og tabte med 1-2 samme sted til Bournemouth
  • Dertil kommer to nederlag i CL-semifinalen mod PSG: 0-1 hjemme og i onsdags 2-1 i Paris
  • Dvs at Gunners har en hård midtugekamp i benene (samt naturligvis en CL-eliminering i hovederne)
  • Udeholdet mangler fortsat midterforsvarer Gabriel, forsvarsafløser Tomiyasu, samt angriberne Havertz og Jesus
  • Venstreback Calafiori er tilbage efter skadespause, men træner Arteta er næppe ekstatisk over sine mest oplagte muligheder på posten: En Calafiori uden kamptræning eller 18-årige Lewis-Skelly der var frygteligt elendig mod PSG; et ufærdigt talent med MEGET at lære mht at tage de rette beslutninger. Alternativt er der de sjældent brugte Tierney og Zinchenko, eller fx Timber eller White uden for position

    Hold øje med:
  • Liverpool har sikret sig mesterskabet, mens Arsenal stadig har andenpladsen at kæmpe for (tre point ned til nr 3)
  • I seneste runde tabte Liverpool (efter at have sikret sig mesterskabet i forrige runde) fortjent med 3-1 hos Chelsea
  • Salah var blandt de fem idealstartere der startede inde mod Chelsea, og han spillede en skidt kamp
  • Da Alexander Arnold (startede også inde mod Chelsea) forlader klubben til sommer, og den fleksible forsvarsreserve Gomez er skadet, vælger træner Slot nok at stille med 21-årige Bradley på højreback-pladsen mod Arsenal
  • Arsenal skabte mange chancer mod PSG; burde have scoret flere mål
  • Gunners havde venstreback Calafiori og midtbane-afløser Jorginho tilbage i truppen mod PSG efter skadespause
  • Der tages forbehold for analysens trupnyt. Jeg kan have overset noget, eller der kan være fejl hos kilderne

Startopstillinger:

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated februar 11, 2026 07:32 am

Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Forventer kæmpe jobtilbud

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Ronaldo vinder kampen’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

– Alt for meget kaos i Horsens

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Katastrofe for Jack Grealish

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay hæver priserne

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Black Cats kan tage point mod Reds

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB