Coppa Italia
Bologna – Empoli
Tor 24. april kl. 21.00
Stadio Renato Dall’Ara
Spilforslag
Under 2.5 kort i kampen
Odds 3.00
Odds fra maj 26, 2026. Odds kan være ændret.
Tre ting der taler for spillet:
- Nul kort i første semifinale
- Bologna et af Italiens mest artige hold
- Efter 3-0 i første kamp kommer ingen af de to hold til at prioritere opgøret særlig højt
Hvad der skulle have været et festfyrværkeri af en semifinale med nerverne uden på tøjet er blevet til en transportetape, som bare skal overstås så nemt som muligt.
Efter en ekstremt ensidig første kamp, hvor Bologna knusende sikkert besejrede Empoli med 3-0 på udebane, er spændingen nemlig tæt på ikke-eksisterende her til returopgøret.
Begge mandskaber er i forvejen spændt hårdt for i Serie A.
Her nærmer Bologna sig for anden sæson i streg en sensationel Champions League-plads, og fører aktuelt det ekstremt tætte kapløb om fjerdepladsen, hvor hele fire hold dog kan nå at overhale indenom i sæsonens fem sidste runder.
Gæsterne fra Empoli er uden sejr i de seneste 18 ligakampe, og kæmper ikke overraskende for at undgå nedrykning. Med fem kampe tilbage af sæsonen er toscanerne næstsidst i Serie A med ét point til overlevelse.
Hvis første semifinale ikke var endt med så sikker en sejr til Bologna, skulle der nok være kommet smæk for skillingen torsdag aften, men resultatet på 3-0 gør, at ingen af de to mandskaber kommer til at prioritere opgøret voldsomt højt.
Italienske medier spår kraftigt rotation i begge lejre, og det bør give en kamp uden voldsomt meget gnist, og uden voldsomt mange kort.
Første opgør, hvor der ellers stadig var masser at kæmpe for, endte uden et eneste kort, og en lignende blodfattig affære virker sandsynlig denne gang.
Eventuelle karantænegivende kort tages med videre i turneringen, så Bologna-spillerne kommer helt sikkert til at vise sig fra deres bedste side, så de ikke misser den store finale.
I forvejen hører hjemmeholdet til Italiens mest artige mandskaber med 1.4 kort i snit i sæsonens 33 kampe, mens Empoli heller ikke er decideret bisset mandskab på trods af tilværelsen som hårdt kæmpende bundhold. Gæsterne har snittet 1.9 kort i sæsonen.
Kampens dommer Matteo Marcenari plejer godt nok ikke at være nærig med kortene, men kan få svært ved at piske en stemning op denne gang, hvis spillerne som forventet bare skal have overstået opgøret uden så mange dikkedare.
Startopstillinger:
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 26, 2026 19:20 pm
Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
HELT VILDT