Semifinale uden gnist eller kort

Efter 3-0 i første semifinale kan der komme til at mangle gnist og tænding hos Bologna og Empoli, som har nok at se til i Serie A



Coppa Italia

Bologna – Empoli

Tor 24. april kl. 21.00

Stadio Renato Dall’Ara

Spilforslag

Under 2.5 kort i kampen

Odds 3.00

Spil hos Unibet

Odds fra juli 1, 2026. Odds kan være ændret.

Tre ting der taler for spillet:

  • Nul kort i første semifinale
  • Bologna et af Italiens mest artige hold
  • Efter 3-0 i første kamp kommer ingen af de to hold til at prioritere opgøret særlig højt

Hvad der skulle have været et festfyrværkeri af en semifinale med nerverne uden på tøjet er blevet til en transportetape, som bare skal overstås så nemt som muligt. 

Efter en ekstremt ensidig første kamp, hvor Bologna knusende sikkert besejrede Empoli med 3-0 på udebane, er spændingen nemlig tæt på ikke-eksisterende her til returopgøret. 

Begge mandskaber er i forvejen spændt hårdt for i Serie A. 

Her nærmer Bologna sig for anden sæson i streg en sensationel Champions League-plads, og fører aktuelt det ekstremt tætte kapløb om fjerdepladsen, hvor hele fire hold dog kan nå at overhale indenom i sæsonens fem sidste runder. 

Gæsterne fra Empoli er uden sejr i de seneste 18 ligakampe, og kæmper ikke overraskende for at undgå nedrykning. Med fem kampe tilbage af sæsonen er toscanerne næstsidst i Serie A med ét point til overlevelse. 

Hvis første semifinale ikke var endt med så sikker en sejr til Bologna, skulle der nok være kommet smæk for skillingen torsdag aften, men resultatet på 3-0 gør, at ingen af de to mandskaber kommer til at prioritere opgøret voldsomt højt. 

Italienske medier spår kraftigt rotation i begge lejre, og det bør give en kamp uden voldsomt meget gnist, og uden voldsomt mange kort. 

Første opgør, hvor der ellers stadig var masser at kæmpe for, endte uden et eneste kort, og en lignende blodfattig affære virker sandsynlig denne gang. 

Eventuelle karantænegivende kort tages med videre i turneringen, så Bologna-spillerne kommer helt sikkert til at vise sig fra deres bedste side, så de ikke misser den store finale. 

I forvejen hører hjemmeholdet til Italiens mest artige mandskaber med 1.4 kort i snit i sæsonens 33 kampe, mens Empoli heller ikke er decideret bisset mandskab på trods af tilværelsen som hårdt kæmpende bundhold. Gæsterne har snittet 1.9 kort i sæsonen. 

Kampens dommer Matteo Marcenari plejer godt nok ikke at være nærig med kortene, men kan få svært ved at piske en stemning op denne gang, hvis spillerne som forventet bare skal have overstået opgøret uden så mange dikkedare. 

Startopstillinger:

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated juli 1, 2026 08:26 am

Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina