Coppa Italia
Bologna – Empoli
Tor 24. april kl. 21.00
Stadio Renato Dall’Ara
Spilforslag
Under 2.5 kort i kampen
Odds 3.00
Odds fra juni 19, 2026. Odds kan være ændret.
Tre ting der taler for spillet:
- Nul kort i første semifinale
- Bologna et af Italiens mest artige hold
- Efter 3-0 i første kamp kommer ingen af de to hold til at prioritere opgøret særlig højt
Hvad der skulle have været et festfyrværkeri af en semifinale med nerverne uden på tøjet er blevet til en transportetape, som bare skal overstås så nemt som muligt.
Efter en ekstremt ensidig første kamp, hvor Bologna knusende sikkert besejrede Empoli med 3-0 på udebane, er spændingen nemlig tæt på ikke-eksisterende her til returopgøret.
Begge mandskaber er i forvejen spændt hårdt for i Serie A.
Her nærmer Bologna sig for anden sæson i streg en sensationel Champions League-plads, og fører aktuelt det ekstremt tætte kapløb om fjerdepladsen, hvor hele fire hold dog kan nå at overhale indenom i sæsonens fem sidste runder.
Gæsterne fra Empoli er uden sejr i de seneste 18 ligakampe, og kæmper ikke overraskende for at undgå nedrykning. Med fem kampe tilbage af sæsonen er toscanerne næstsidst i Serie A med ét point til overlevelse.
Hvis første semifinale ikke var endt med så sikker en sejr til Bologna, skulle der nok være kommet smæk for skillingen torsdag aften, men resultatet på 3-0 gør, at ingen af de to mandskaber kommer til at prioritere opgøret voldsomt højt.
Italienske medier spår kraftigt rotation i begge lejre, og det bør give en kamp uden voldsomt meget gnist, og uden voldsomt mange kort.
Første opgør, hvor der ellers stadig var masser at kæmpe for, endte uden et eneste kort, og en lignende blodfattig affære virker sandsynlig denne gang.
Eventuelle karantænegivende kort tages med videre i turneringen, så Bologna-spillerne kommer helt sikkert til at vise sig fra deres bedste side, så de ikke misser den store finale.
I forvejen hører hjemmeholdet til Italiens mest artige mandskaber med 1.4 kort i snit i sæsonens 33 kampe, mens Empoli heller ikke er decideret bisset mandskab på trods af tilværelsen som hårdt kæmpende bundhold. Gæsterne har snittet 1.9 kort i sæsonen.
Kampens dommer Matteo Marcenari plejer godt nok ikke at være nærig med kortene, men kan få svært ved at piske en stemning op denne gang, hvis spillerne som forventet bare skal have overstået opgøret uden så mange dikkedare.
Startopstillinger:
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated juni 19, 2026 16:07 pm
Dagens Spilforslag er leveret af SpilXperten.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
OPTAKT
Ecuador – Curacao
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim