Spil: Så er det nu, Bayern

Uden at imponere synderligt holder Bayern München sig stadig inde i kampen om at gå videre fra gruppespillet i Champions League, og ligeledes inde i kampen om en topplacering i Bundesligaen



Søndag 17.30
Hannover – Bayern München 2
Odds 1,75 Expekt

De har ikke vundet i de seneste tre runder, og iøvrigt heller ikke tabt, men fire kampe i træk uden sejr vil sætte yderligere pres på Louis van Gaal og mandskabet, der indtil videre kan se tilbage på et dårligere efterår, end de leverede under Jürgen Klinsmann.

Fire runder uden en sejr i Bundesligaen tror jeg bare ikke, at Bayern går. For det første vil det rent statistisk været et særsyn i sig selv,
men netop søndagens modstander kan heller ikke være på toppen af deres ydeevne. De har kun tabt en enkelt hjemmekamp i denne sæson, og de slog Bayern i eget hus i sidste sæson, men skyggen fra Robert Enke vil hvile længe over holdet.

Det tab kommer de sig ikke over lige foreløbig. Ikke så meget set ud fra den sportslige vinkel, men som Enkes efterfølger i buret udtalte det til Kicker før sidste uges kamp mod Schalke.

“Vi bliver mindet om det, uanset hvor vi kommer hen, fordi folk spørger til det, så selv om vi virkelig gjorde en indsats for at skubbe det i
baggrunden, er det umuligt«. Selvfølgelig er de mentalt berørt, og man kunne selvfølgelig også argumentere for, at de vender det om og siger, »nu går vi ud og kæmper for Robert«, men kommer de først bagud, kunne man også sagtens forestille sig, at den mentale styrke til at svare
igen, trods alt ikke er for stor i øjeblikket.

Skal Bayern holde sig inde i kampen om »efterårsmesterskabet«, skal der hentes tre point i Hannover, og det bliver satsningen herfra.

Følg kampen live her







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Argentina – Egypten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Portugal – Spanien

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Don Ø: Mange rystede på hovedet