Spil: Så er det nu, Bayern

Uden at imponere synderligt holder Bayern München sig stadig inde i kampen om at gå videre fra gruppespillet i Champions League, og ligeledes inde i kampen om en topplacering i Bundesligaen



Søndag 17.30
Hannover – Bayern München 2
Odds 1,75 Expekt

De har ikke vundet i de seneste tre runder, og iøvrigt heller ikke tabt, men fire kampe i træk uden sejr vil sætte yderligere pres på Louis van Gaal og mandskabet, der indtil videre kan se tilbage på et dårligere efterår, end de leverede under Jürgen Klinsmann.

Fire runder uden en sejr i Bundesligaen tror jeg bare ikke, at Bayern går. For det første vil det rent statistisk været et særsyn i sig selv,
men netop søndagens modstander kan heller ikke være på toppen af deres ydeevne. De har kun tabt en enkelt hjemmekamp i denne sæson, og de slog Bayern i eget hus i sidste sæson, men skyggen fra Robert Enke vil hvile længe over holdet.

Det tab kommer de sig ikke over lige foreløbig. Ikke så meget set ud fra den sportslige vinkel, men som Enkes efterfølger i buret udtalte det til Kicker før sidste uges kamp mod Schalke.

“Vi bliver mindet om det, uanset hvor vi kommer hen, fordi folk spørger til det, så selv om vi virkelig gjorde en indsats for at skubbe det i
baggrunden, er det umuligt«. Selvfølgelig er de mentalt berørt, og man kunne selvfølgelig også argumentere for, at de vender det om og siger, »nu går vi ud og kæmper for Robert«, men kommer de først bagud, kunne man også sagtens forestille sig, at den mentale styrke til at svare
igen, trods alt ikke er for stor i øjeblikket.

Skal Bayern holde sig inde i kampen om »efterårsmesterskabet«, skal der hentes tre point i Hannover, og det bliver satsningen herfra.

Følg kampen live her





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Marcondes afviser tilbud, men…

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Uruguay – Kap Verde