AALBORG (Tipsbladet): Der er smil på læben blandet op med lige dele eder og forbandelser under tirsdagens intervalspil på AaB's træningsanlæg på Hornevej.
Som vanligt holder trænerteamet løbende stillingen ajour i dagens øvelser, og i dagens første træningspas skal der trænes gennembrud og intenst presspil i små rum.
Den erfarne angriber Nicklas Helenius, anfører Mathias Jørgensen og viceanfører Melker Widell er blandt dem, der bliver ude alene bagefter med en keeper og en træner og får trænet afslutninger, og der bliver jublet, da den unge svenske midtbanekreatør med velvillig hjælp får styret en lang bold direkte i det smalle boldnet.
Hvis de bolsjestribede ved Limfjorden er nedtrykte, skjules det godt i solskinsvejret midt på dagen, uden at det betyder, man ikke tager to gange 0-4 mod Brøndby og i fredags mod AGF alvorligt.
De kampe har i omverdenens bevidsthed lukket AaB lukt tilbage i overlevelseskampen og skabt nogen tvivl om, om spillestilen med meget højt og aggressivt pres nu også holder vand i Superligaen, hvor adskillige dygtige hold ikke får dårlige nerver af at skulle kombinere sig uden om de nordjyske spillere og deres boldjagt.
Og 0-4 på hjemmebane er ikke noget, AaB'erne glæder sig over eller accepterer, uden at det får dem til at ryste på hånden.
– Vi havde nok ikke forberedt os på, at vi kunne gå ud og tabe to hjemmekampe 4-0. Det var ikke noget, vi havde set komme. Og det gjorde ondt. Især foran vores eget fantastiske publikum. Der har været sindssygt god opbakning og fantastisk mange mennesker på stadion. Den måde, de har taget imod os på efter to store nederlag og stået og klappet os af banen, det kan vi kun anerkende og sige, at vi sætter utrolig meget pris på, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

– Men vi skal helst ikke tabe dem 4-0. Det er der ikke nogen, der har lyst til. Vi kommer til at vinde og tabe i denne sæson, når vi så taber, skal vi i hvert fald kunne kigge os selv i spejlet efter kampen og sige, at vi lagde alt, hvad vi kunne ude på banen.
Efter de mange udskiftninger i truppen og med en ny cheftræner giver det efter anfører Mathias Jørgensens mening ingen idé at sadle om, fordi resultaterne en stor del af spillet i de to seneste kampe slet ikke har været, som AaB håbede.
– Jeg synes jo, det er en balancegang. For når vi møder Brøndby og AGF, ved vi da også udmærket godt, at der kan komme situationer, hvor vores høje pres ikke sidder lige i skabet.
– Men der har vi også som del af vores gameplan, at vi skal overleve de svære perioder så godt som muligt, og så der er ingen grund til at løbe op i et hovedløst pres, hvis ikke alle mand er med. Det er noget vi arbejder med, og vores gameplan er altså ikke så hovedløs, som nogle folk måske gør den til. Vi fik det bare ikke til at fungere 100 procent, som vi ville mod Brøndby eller AGF, hvor vi enten skulle stå i en blok eller presse højt alle mand.
– Vi er i gang med at udvikle en sindssygt underholdende spillestil, hvor folk jo efter vores sejre mod Silkeborg og Viborg syntes, det var god og underholdende fodbold, som vi i teorien kunne vinde over alle hold med. Al den snak forsøger vi egentlig at holde lidt på afstand, og fokuserer på det arbejde, vi gør her på træningsanlægget. For hvis vi begynder at tro, vi skal lægge taktik efter, hvad omverdenen gerne vil, får vi først for alvor et problem, siger Mathias Jørgensen.
– Nogle gange må man også lette på hatten. Mod Brøndby mødte vi et hold, der var bedre end os i samtlige facetter af spillet i 95 minutter, mens AGF var en lidt anden kamp. Der begyndte vi at hænge med hovederne, da vi kom bagud, og sparkede lange, høje bolde op i den kraftige vind i stedet for at spille os frem, som vi fint kan med en række gode boldspillere på holdet, siger Mathias Jørgensen.
AaB har en chance for revanche på søndag i Randers, hvor man nok gør klogt i at håndtere hjemmeholdets hurtige offensive folk bedre end i Brøndby-kampen.
AaB har seks point efter de første seks runder i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde