AALBORG (Tipsbladet): Der er smil på læben blandet op med lige dele eder og forbandelser under tirsdagens intervalspil på AaB's træningsanlæg på Hornevej.
Som vanligt holder trænerteamet løbende stillingen ajour i dagens øvelser, og i dagens første træningspas skal der trænes gennembrud og intenst presspil i små rum.
Den erfarne angriber Nicklas Helenius, anfører Mathias Jørgensen og viceanfører Melker Widell er blandt dem, der bliver ude alene bagefter med en keeper og en træner og får trænet afslutninger, og der bliver jublet, da den unge svenske midtbanekreatør med velvillig hjælp får styret en lang bold direkte i det smalle boldnet.
Hvis de bolsjestribede ved Limfjorden er nedtrykte, skjules det godt i solskinsvejret midt på dagen, uden at det betyder, man ikke tager to gange 0-4 mod Brøndby og i fredags mod AGF alvorligt.
De kampe har i omverdenens bevidsthed lukket AaB lukt tilbage i overlevelseskampen og skabt nogen tvivl om, om spillestilen med meget højt og aggressivt pres nu også holder vand i Superligaen, hvor adskillige dygtige hold ikke får dårlige nerver af at skulle kombinere sig uden om de nordjyske spillere og deres boldjagt.
Og 0-4 på hjemmebane er ikke noget, AaB'erne glæder sig over eller accepterer, uden at det får dem til at ryste på hånden.
– Vi havde nok ikke forberedt os på, at vi kunne gå ud og tabe to hjemmekampe 4-0. Det var ikke noget, vi havde set komme. Og det gjorde ondt. Især foran vores eget fantastiske publikum. Der har været sindssygt god opbakning og fantastisk mange mennesker på stadion. Den måde, de har taget imod os på efter to store nederlag og stået og klappet os af banen, det kan vi kun anerkende og sige, at vi sætter utrolig meget pris på, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

– Men vi skal helst ikke tabe dem 4-0. Det er der ikke nogen, der har lyst til. Vi kommer til at vinde og tabe i denne sæson, når vi så taber, skal vi i hvert fald kunne kigge os selv i spejlet efter kampen og sige, at vi lagde alt, hvad vi kunne ude på banen.
Efter de mange udskiftninger i truppen og med en ny cheftræner giver det efter anfører Mathias Jørgensens mening ingen idé at sadle om, fordi resultaterne en stor del af spillet i de to seneste kampe slet ikke har været, som AaB håbede.
– Jeg synes jo, det er en balancegang. For når vi møder Brøndby og AGF, ved vi da også udmærket godt, at der kan komme situationer, hvor vores høje pres ikke sidder lige i skabet.
– Men der har vi også som del af vores gameplan, at vi skal overleve de svære perioder så godt som muligt, og så der er ingen grund til at løbe op i et hovedløst pres, hvis ikke alle mand er med. Det er noget vi arbejder med, og vores gameplan er altså ikke så hovedløs, som nogle folk måske gør den til. Vi fik det bare ikke til at fungere 100 procent, som vi ville mod Brøndby eller AGF, hvor vi enten skulle stå i en blok eller presse højt alle mand.
– Vi er i gang med at udvikle en sindssygt underholdende spillestil, hvor folk jo efter vores sejre mod Silkeborg og Viborg syntes, det var god og underholdende fodbold, som vi i teorien kunne vinde over alle hold med. Al den snak forsøger vi egentlig at holde lidt på afstand, og fokuserer på det arbejde, vi gør her på træningsanlægget. For hvis vi begynder at tro, vi skal lægge taktik efter, hvad omverdenen gerne vil, får vi først for alvor et problem, siger Mathias Jørgensen.
– Nogle gange må man også lette på hatten. Mod Brøndby mødte vi et hold, der var bedre end os i samtlige facetter af spillet i 95 minutter, mens AGF var en lidt anden kamp. Der begyndte vi at hænge med hovederne, da vi kom bagud, og sparkede lange, høje bolde op i den kraftige vind i stedet for at spille os frem, som vi fint kan med en række gode boldspillere på holdet, siger Mathias Jørgensen.
AaB har en chance for revanche på søndag i Randers, hvor man nok gør klogt i at håndtere hjemmeholdets hurtige offensive folk bedre end i Brøndby-kampen.
AaB har seks point efter de første seks runder i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
OPTAKT
Argentina – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Østrig – Jordan
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet
OPTAKT