AALBORG (Tipsbladet): Der er smil på læben blandet op med lige dele eder og forbandelser under tirsdagens intervalspil på AaB's træningsanlæg på Hornevej.
Som vanligt holder trænerteamet løbende stillingen ajour i dagens øvelser, og i dagens første træningspas skal der trænes gennembrud og intenst presspil i små rum.
Den erfarne angriber Nicklas Helenius, anfører Mathias Jørgensen og viceanfører Melker Widell er blandt dem, der bliver ude alene bagefter med en keeper og en træner og får trænet afslutninger, og der bliver jublet, da den unge svenske midtbanekreatør med velvillig hjælp får styret en lang bold direkte i det smalle boldnet.
Hvis de bolsjestribede ved Limfjorden er nedtrykte, skjules det godt i solskinsvejret midt på dagen, uden at det betyder, man ikke tager to gange 0-4 mod Brøndby og i fredags mod AGF alvorligt.
De kampe har i omverdenens bevidsthed lukket AaB lukt tilbage i overlevelseskampen og skabt nogen tvivl om, om spillestilen med meget højt og aggressivt pres nu også holder vand i Superligaen, hvor adskillige dygtige hold ikke får dårlige nerver af at skulle kombinere sig uden om de nordjyske spillere og deres boldjagt.
Og 0-4 på hjemmebane er ikke noget, AaB'erne glæder sig over eller accepterer, uden at det får dem til at ryste på hånden.
– Vi havde nok ikke forberedt os på, at vi kunne gå ud og tabe to hjemmekampe 4-0. Det var ikke noget, vi havde set komme. Og det gjorde ondt. Især foran vores eget fantastiske publikum. Der har været sindssygt god opbakning og fantastisk mange mennesker på stadion. Den måde, de har taget imod os på efter to store nederlag og stået og klappet os af banen, det kan vi kun anerkende og sige, at vi sætter utrolig meget pris på, siger Mathias Jørgensen til Tipsbladet.

– Men vi skal helst ikke tabe dem 4-0. Det er der ikke nogen, der har lyst til. Vi kommer til at vinde og tabe i denne sæson, når vi så taber, skal vi i hvert fald kunne kigge os selv i spejlet efter kampen og sige, at vi lagde alt, hvad vi kunne ude på banen.
Efter de mange udskiftninger i truppen og med en ny cheftræner giver det efter anfører Mathias Jørgensens mening ingen idé at sadle om, fordi resultaterne en stor del af spillet i de to seneste kampe slet ikke har været, som AaB håbede.
– Jeg synes jo, det er en balancegang. For når vi møder Brøndby og AGF, ved vi da også udmærket godt, at der kan komme situationer, hvor vores høje pres ikke sidder lige i skabet.
– Men der har vi også som del af vores gameplan, at vi skal overleve de svære perioder så godt som muligt, og så der er ingen grund til at løbe op i et hovedløst pres, hvis ikke alle mand er med. Det er noget vi arbejder med, og vores gameplan er altså ikke så hovedløs, som nogle folk måske gør den til. Vi fik det bare ikke til at fungere 100 procent, som vi ville mod Brøndby eller AGF, hvor vi enten skulle stå i en blok eller presse højt alle mand.
– Vi er i gang med at udvikle en sindssygt underholdende spillestil, hvor folk jo efter vores sejre mod Silkeborg og Viborg syntes, det var god og underholdende fodbold, som vi i teorien kunne vinde over alle hold med. Al den snak forsøger vi egentlig at holde lidt på afstand, og fokuserer på det arbejde, vi gør her på træningsanlægget. For hvis vi begynder at tro, vi skal lægge taktik efter, hvad omverdenen gerne vil, får vi først for alvor et problem, siger Mathias Jørgensen.
– Nogle gange må man også lette på hatten. Mod Brøndby mødte vi et hold, der var bedre end os i samtlige facetter af spillet i 95 minutter, mens AGF var en lidt anden kamp. Der begyndte vi at hænge med hovederne, da vi kom bagud, og sparkede lange, høje bolde op i den kraftige vind i stedet for at spille os frem, som vi fint kan med en række gode boldspillere på holdet, siger Mathias Jørgensen.
AaB har en chance for revanche på søndag i Randers, hvor man nok gør klogt i at håndtere hjemmeholdets hurtige offensive folk bedre end i Brøndby-kampen.
AaB har seks point efter de første seks runder i Superligaen.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW