Da Brøndby begyndte sæsonen med en heldig sejr over Silkeborg og nederlag til OB og FC Nordsjælland, pegede pilen mest i retning af en fyring af Jesper Sørensen og et hav af vrede fra fansene rettet mod ledelsen og ejerne i klubben.
Nu er bøtten vendt med syv sejre i otte ligakampe, og Brøndby IF er af gode grunde begyndte at drømme om metal, måske endda af den gyldne slags.
Flere spillere har været åbenbaringer, men for Troels Bager Thøgersen, kommentar og chef for den trykte udgave af Tipsbladet, kan den del af Brøndby-ledelsen med interesse i at sælge spillere dyrt især glæde sig over én spillers gennembrud.
Sikke et statement, Mathias Kvistgaarden er i gang med at levere i denne Superliga-sæson. Beslutningerne er blevet bedre, det er afslutningerne også, og på få måneder har Brøndby fået en stor Superliga-profil, siger Troels Bager Thøgersen.
– Bliver det her ved, ender Kvistgaarden som et af Brøndbys største salg nogensinde. Vi taler Lindstrøm, Agger, og nok meget mere. Amen, Brøndby får jo langt mere for ham, end de fik for Agger, der er Brøndbys dyreste salg nogensinde til omtrent 63 millioner kroner. Det kan der næppe være tvivl om.

– Det virkede vildt, at de kunne få tæt på 50 millioner kroner for ham i sommer, men det bliver jo meget mere om et lille år, hvis han scorer 10-12 mål mere i ligaen i de næste syv måneder.
At række ud efter guldet bliver dog svært, selvom sæsonen og spillet på visse stræk minder om, hvad vi så fra Brøndby i guldsæsonen for tre år siden.
– Jeg synes også, Brøndby har fået det meste med sig i de tætte kampe de to seneste måneder. Det vil være meget naturligt, hvis kadencen falder lidt, og det vil ikke være nogen katastrofe. Jeg synes stadig, FCK, FCN og sådan set også FCM har førsteholdstrupper, man bør kunne forvente mere af end Brøndbys, siger Troels Bager Thøgersen.
Celtic var i sommer en af de klubber, der var interesseret i Mathias Kvistgaarden.
Brøndby IF var dog på ingen måde indstillet på at sælge forwarden, der altså nu kan blive en af de dyreste spillere på Superligaens transfermarked i 2024.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Vild finale-fejring: Prins var med
INTERVIEW