100 mio? Ham sælger BIF for langt mere end Agger

Brøndby ‘overvintrer’ i landsholdspausen på en førsteplads halvvejs i grundspillet, og især én spiller ser godt ud, vurderer Tipsbladets kommentator.



Da Brøndby begyndte sæsonen med en heldig sejr over Silkeborg og nederlag til OB og FC Nordsjælland, pegede pilen mest i retning af en fyring af Jesper Sørensen og et hav af vrede fra fansene rettet mod ledelsen og ejerne i klubben.

Nu er bøtten vendt med syv sejre i otte ligakampe, og Brøndby IF er af gode grunde begyndte at drømme om metal, måske endda af den gyldne slags.

Flere spillere har været åbenbaringer, men for Troels Bager Thøgersen, kommentar og chef for den trykte udgave af Tipsbladet, kan den del af Brøndby-ledelsen med interesse i at sælge spillere dyrt især glæde sig over én spillers gennembrud.

Sikke et statement, Mathias Kvistgaarden er i gang med at levere i denne Superliga-sæson. Beslutningerne er blevet bedre, det er afslutningerne også, og på få måneder har Brøndby fået en stor Superliga-profil, siger Troels Bager Thøgersen.

– Bliver det her ved, ender Kvistgaarden som et af Brøndbys største salg nogensinde. Vi taler Lindstrøm, Agger, og nok meget mere. Amen, Brøndby får jo langt mere for ham, end de fik for Agger, der er Brøndbys dyreste salg nogensinde til omtrent 63 millioner kroner. Det kan der næppe være tvivl om.

213117

– Det virkede vildt, at de kunne få tæt på 50 millioner kroner for ham i sommer, men det bliver jo meget mere om et lille år, hvis han scorer 10-12 mål mere i ligaen i de næste syv måneder.

At række ud efter guldet bliver dog svært, selvom sæsonen og spillet på visse stræk minder om, hvad vi så fra Brøndby i guldsæsonen for tre år siden.

– Jeg synes også, Brøndby har fået det meste med sig i de tætte kampe de to seneste måneder. Det vil være meget naturligt, hvis kadencen falder lidt, og det vil ikke være nogen katastrofe. Jeg synes stadig, FCK, FCN og sådan set også FCM har førsteholdstrupper, man bør kunne forvente mere af end Brøndbys, siger Troels Bager Thøgersen.

Celtic var i sommer en af de klubber, der var interesseret i Mathias Kvistgaarden.

Brøndby IF var dog på ingen måde indstillet på at sælge forwarden, der altså nu kan blive en af de dyreste spillere på Superligaens transfermarked i 2024.





Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stor overraskelse til FCM-træning

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Her skal Sepp Piontek begraves

Liverpool – West Ham United

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Ekspert med dyster FCK-dom

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’