Da Brøndby begyndte sæsonen med en heldig sejr over Silkeborg og nederlag til OB og FC Nordsjælland, pegede pilen mest i retning af en fyring af Jesper Sørensen og et hav af vrede fra fansene rettet mod ledelsen og ejerne i klubben.
Nu er bøtten vendt med syv sejre i otte ligakampe, og Brøndby IF er af gode grunde begyndte at drømme om metal, måske endda af den gyldne slags.
Flere spillere har været åbenbaringer, men for Troels Bager Thøgersen, kommentar og chef for den trykte udgave af Tipsbladet, kan den del af Brøndby-ledelsen med interesse i at sælge spillere dyrt især glæde sig over én spillers gennembrud.
Sikke et statement, Mathias Kvistgaarden er i gang med at levere i denne Superliga-sæson. Beslutningerne er blevet bedre, det er afslutningerne også, og på få måneder har Brøndby fået en stor Superliga-profil, siger Troels Bager Thøgersen.
– Bliver det her ved, ender Kvistgaarden som et af Brøndbys største salg nogensinde. Vi taler Lindstrøm, Agger, og nok meget mere. Amen, Brøndby får jo langt mere for ham, end de fik for Agger, der er Brøndbys dyreste salg nogensinde til omtrent 63 millioner kroner. Det kan der næppe være tvivl om.

– Det virkede vildt, at de kunne få tæt på 50 millioner kroner for ham i sommer, men det bliver jo meget mere om et lille år, hvis han scorer 10-12 mål mere i ligaen i de næste syv måneder.
At række ud efter guldet bliver dog svært, selvom sæsonen og spillet på visse stræk minder om, hvad vi så fra Brøndby i guldsæsonen for tre år siden.
– Jeg synes også, Brøndby har fået det meste med sig i de tætte kampe de to seneste måneder. Det vil være meget naturligt, hvis kadencen falder lidt, og det vil ikke være nogen katastrofe. Jeg synes stadig, FCK, FCN og sådan set også FCM har førsteholdstrupper, man bør kunne forvente mere af end Brøndbys, siger Troels Bager Thøgersen.
Celtic var i sommer en af de klubber, der var interesseret i Mathias Kvistgaarden.
Brøndby IF var dog på ingen måde indstillet på at sælge forwarden, der altså nu kan blive en af de dyreste spillere på Superligaens transfermarked i 2024.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Belgien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig