100 mio? Ham sælger BIF for langt mere end Agger

Brøndby ‘overvintrer’ i landsholdspausen på en førsteplads halvvejs i grundspillet, og især én spiller ser godt ud, vurderer Tipsbladets kommentator.



Da Brøndby begyndte sæsonen med en heldig sejr over Silkeborg og nederlag til OB og FC Nordsjælland, pegede pilen mest i retning af en fyring af Jesper Sørensen og et hav af vrede fra fansene rettet mod ledelsen og ejerne i klubben.

Nu er bøtten vendt med syv sejre i otte ligakampe, og Brøndby IF er af gode grunde begyndte at drømme om metal, måske endda af den gyldne slags.

Flere spillere har været åbenbaringer, men for Troels Bager Thøgersen, kommentar og chef for den trykte udgave af Tipsbladet, kan den del af Brøndby-ledelsen med interesse i at sælge spillere dyrt især glæde sig over én spillers gennembrud.

Sikke et statement, Mathias Kvistgaarden er i gang med at levere i denne Superliga-sæson. Beslutningerne er blevet bedre, det er afslutningerne også, og på få måneder har Brøndby fået en stor Superliga-profil, siger Troels Bager Thøgersen.

– Bliver det her ved, ender Kvistgaarden som et af Brøndbys største salg nogensinde. Vi taler Lindstrøm, Agger, og nok meget mere. Amen, Brøndby får jo langt mere for ham, end de fik for Agger, der er Brøndbys dyreste salg nogensinde til omtrent 63 millioner kroner. Det kan der næppe være tvivl om.

213117

– Det virkede vildt, at de kunne få tæt på 50 millioner kroner for ham i sommer, men det bliver jo meget mere om et lille år, hvis han scorer 10-12 mål mere i ligaen i de næste syv måneder.

At række ud efter guldet bliver dog svært, selvom sæsonen og spillet på visse stræk minder om, hvad vi så fra Brøndby i guldsæsonen for tre år siden.

– Jeg synes også, Brøndby har fået det meste med sig i de tætte kampe de to seneste måneder. Det vil være meget naturligt, hvis kadencen falder lidt, og det vil ikke være nogen katastrofe. Jeg synes stadig, FCK, FCN og sådan set også FCM har førsteholdstrupper, man bør kunne forvente mere af end Brøndbys, siger Troels Bager Thøgersen.

Celtic var i sommer en af de klubber, der var interesseret i Mathias Kvistgaarden.

Brøndby IF var dog på ingen måde indstillet på at sælge forwarden, der altså nu kan blive en af de dyreste spillere på Superligaens transfermarked i 2024.





LIVE

LIVE: Medie melder om mulig fyring

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Sænker prisen mod Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Fem bud på David Nielsens afløser

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

David Nielsen har sagt op



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

AGF tager pis på FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

I forhandlinger med Nartey



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Mileta Rajovic i stor optur

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

FC København skriver kontrakt med juvel

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea