14-årig stortalent skriver historie efter debut

Manchester City har allerede lagt billet ind på Cavan Sullivan, der er den yngste debutant i amerikansk sport.



Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.

I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.

Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.

Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.

Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.

Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.

Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.

Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.

Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.

Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.

I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Flere Superliga-kamp rykkes

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Ecuador – Curacao

Viaplay med stor AGF-nyhed

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Sønderjyske køber ny cheftræner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

USA – Australien

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Skotland – Marokko

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København