14-årig stortalent skriver historie efter debut

Manchester City har allerede lagt billet ind på Cavan Sullivan, der er den yngste debutant i amerikansk sport.



Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.

I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.

Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.

Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.

Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.

Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.

Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.

Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.

Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.

Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.

I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

FC København – Lyngby BK

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere