14-årig stortalent skriver historie efter debut

Manchester City har allerede lagt billet ind på Cavan Sullivan, der er den yngste debutant i amerikansk sport.



Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.

I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.

Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.

Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.

Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.

Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.

Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.

Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.

Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.

Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.

I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Chelsea – Tottenham

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Jess Thorup indlagt

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Salah sender særlig besked