Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.
I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.
Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.
Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.
Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.
Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.
Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.
Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.
Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.
Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.
I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT