14-årig stortalent skriver historie efter debut

Manchester City har allerede lagt billet ind på Cavan Sullivan, der er den yngste debutant i amerikansk sport.



Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.

I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.

Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.

Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.

Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.

Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.

Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.

Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.

Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.

Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.

I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.

/ritzau/





Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen