14-årig stortalent skriver historie efter debut

Manchester City har allerede lagt billet ind på Cavan Sullivan, der er den yngste debutant i amerikansk sport.



Hvis man er god nok, er man gammel nok, må være mantraet hos fodboldklubben Philadelphia Union, der spiller i den amerikanske liga MLS.

I hvert fald gav klubben natten til torsdag debut til den bare 14-årige midtbanespiller Cavan Sullivan.

Dermed er der sat ny rekord i de nordamerikanske sportsligaer.

Helt præcist var Cavan Sullivan 14 år og 293 dage gammel, da han blev skiftet ind i opgøret mod New England Revolution.

Det er 13 dage yngre end Freddy Adu, der i 2004 blev skiftet ind for D.C. United. Freddy Adu blev dengang anset som værende et af fodboldens største talenter, og Benfica sørgede for at hente ham til Europa.

Han fik debut i Europa mod FC København i en Champions League-kvalifikationskamp, men måtte se langt efter sit gennembrud.

Faktisk lykkedes det aldrig Freddy Adu at slå sit navn fast på øverste hylde, og efter lidt af en nomadetilværelse afsluttede han karrieren i 2018, inden han for en meget kort bemærkning gjorde comeback i 2021.

Om Cavan Sullivan kan leve op til de forventninger, der helt naturligt opstår nu, må tiden vise. I hvert fald er vejen banet for ham.

Ifølge ESPN har Manchester City allerede sikret sig at få fingre i den unge mand, når han fylder 18 år. Det er sikret gennem en klausul i Sullivans kontrakt med Philadelphia Union.

Hvis Cavan Sullivan spillede i Danmark eller flere andre europæiske lande, ville han ikke kunne få debut på højeste niveau allerede som 14-årig.

I Danmark skal man således være mindst 16 år gammel for at spille seniorfodbold i for eksempel Superligaen.

/ritzau/





Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Klapper i om stor Superliga-transfer

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK tjener millioner på ung stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK-direktør får job i West Ham

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil