17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Fransk klub overvejer Victor Bak