17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Er de også færdige i OB?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

John Stones tager sydpå

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland