17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Det er et større problem for os’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss