17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge