17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.





‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Australien – Egypten

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Colombia – Ghana