17-årig rykkes op i FCK’s førsteholdstrup

Midtbanespilleren Hunor Németh er blevet rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.



Den 17-årige midtbanespiller Hunor Németh bliver nu rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup.

Det bekræfter klubben på deres hjemmeside, efter at Németh i opstarten har trænet med førsteholdet, hvor ungareren har efterladt et godt indtryk.

– Vi har ikke på noget tidspunkt været i tvivl om de kvaliteter, som Hunor besidder, men spørgsmålet er altid, hvornår man er klar til at tage de næste skridt. Disse skal tilpasses spillerens udvikling, og her må vi bare sige, at via gode træninger og præstationer i træningskampene i pre-season har Hunor vist, at han er klar til at tage det næste skridt i hans udvikling.

– Hunor er et internationalt toptalent, som spiller på den centrale midtbane. Han har et stort løbepensum, god teknik og stor taktisk forståelse, og han besidder en fremragende mentalitet og er dygtig til at præstere under pres. Han sigter konstant efter at blive en bedre udgave af sig selv, og vi glæder os til at bringe ham yderligere frem og se ham tage skridtet mod at konkurrere i førsteholdstruppen, siger sportsdirektør Sune Smith-Nielsen til FC Københavns hjemmeside.

Hunor Németh, der kom til Danmark som tre-årig, glæder sig til den nye udfordring.

– Det har været en utrolig lærerig periode, som jeg var meget spændt på, inden den startede. Men jeg er virkelig glad for, at jeg har leveret det, som det krævede, og jeg dermed kan se frem til at træne fast med førsteholdstruppen. Det har været specielt at træne med de spillere, som man i en lang periode har set op til og gået og drømt at få lov til at være med omkring.

– Det er stort for mig, og nu er det om at sætte de næste mål. Det handler om at få debut på førsteholdet og så stille og roligt kunne konkurrere med om pladserne på holdet, siger Hunor Németh.

Hunor Németh, der har spillet i KB og FCK Talent siden han var otte år, har også optrådt for de ungarske ungdomslandshold.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Brasiliansk VM-mavepuster

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps