Stolt FCN-stjerneskud udtaget til landsholdet: Enhver drengs drøm

En stolt Kamaldeen Sulemana kalder det en drengedrøm at blive udtaget til Ghanas landshold i så ung en alder.



FC Nordsjælland har en særdeles spændende ung mand i form af Kamaldeen Sulemana, og det har omverden også bemærket.

I sidste uge blev den 18-årige offensivspiller udtaget til Ghanas A-landshold, der i oktober skal møde Mali, og at blive udtaget i så ung en alder skaber en enorm glæde og stolthed hos hovedpersonen selv.

– Det er enhver drengs drøm at komme på landsholdet, så jeg er rigtig stolt over at blive udtaget som 18-årig. Jeg er glad, og nu skal jeg vise alle, at jeg fortjener at være der.

– Mit mål er bare at spille. Jeg ved ikke, hvor mange minutter jeg får, men jeg er glad, hvis jeg bare får ti sekunder, siger Kamaldeen Sulemana.

Den unge hurtigløber fejrede mandag aften landsholdsudtagelsen med to kasser i FC Nordsjællands 4-1-sejr over Lyngby, og Kamaldeen Sulemana var meget tilfreds med både sin egen og holdets indsats.

– Det var min bedste præstation i FC Nordsjælland indtil nu. Jeg fik udtrykt mig selv godt og scorede to gode mål, som hjalp holdet til sejr. Med hjælp fra holdet gjorde jeg, hvad jeg gør bedst, siger han.

Flemming Pedersen roser kantspillerens indsats i anden halvleg mod Lyngby, men FCN-træneren var ikke tilfreds med ghaneserens første halvleg, hvilket træneren fik fortalt teenageren i pausen.

– Hans anden halvleg er nok det mest modne spil, vi har set fra ham, i forhold til hvornår han skal drible, og hvornår han skal træde på bolden. Der er stadig en masse ting, der skal forbedres.

– Jeg var lidt hård ved ham i pausen, men det tog han bare med sig. Han er så ukompliceret at arbejde med og tager intet personligt, siger Flemming Pedersen og tilføjer:

– Han fik en røffel, fordi han ikke var i boksen i første halvleg. Jeg spurgte ham, om han ikke ville score mål, og det var med til at få ham til at tænke, at nu skulle han vise ham den gamle der, siger FCN-træneren med et smil.

Med præstationer som mod Lyngby vil Kamaldeen Sulemana uden tvivl tiltrække sig endnu mere interesse fra større klubber, men FCN-sportschef Jan Laursen er så godt som klar til at udelukke et salg i dette transfervindue.

– Ja, det vil jeg sige. Det er i hvert fald på ingen måde planen. Han er lige startet, og alle kan se, at han har kæmpe potentiale, men der er stadig en masse, han kan bygge på, siger Jan Laursen.

Kamaldeen Sulemana har kontrakt med FC Nordsjælland til udgangen af 2024.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Her kan du se FC København mod FC Polissya

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



LIVE

Superliga-LIVE: Træner stadig med i Brøndby

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Dansker i rekordtransfer

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagter dansk landsholdsspiller

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Har budt en milliard

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Superliga-retur?

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding