Stolt FCN-stjerneskud udtaget til landsholdet: Enhver drengs drøm

En stolt Kamaldeen Sulemana kalder det en drengedrøm at blive udtaget til Ghanas landshold i så ung en alder.



FC Nordsjælland har en særdeles spændende ung mand i form af Kamaldeen Sulemana, og det har omverden også bemærket.

I sidste uge blev den 18-årige offensivspiller udtaget til Ghanas A-landshold, der i oktober skal møde Mali, og at blive udtaget i så ung en alder skaber en enorm glæde og stolthed hos hovedpersonen selv.

– Det er enhver drengs drøm at komme på landsholdet, så jeg er rigtig stolt over at blive udtaget som 18-årig. Jeg er glad, og nu skal jeg vise alle, at jeg fortjener at være der.

– Mit mål er bare at spille. Jeg ved ikke, hvor mange minutter jeg får, men jeg er glad, hvis jeg bare får ti sekunder, siger Kamaldeen Sulemana.

Den unge hurtigløber fejrede mandag aften landsholdsudtagelsen med to kasser i FC Nordsjællands 4-1-sejr over Lyngby, og Kamaldeen Sulemana var meget tilfreds med både sin egen og holdets indsats.

– Det var min bedste præstation i FC Nordsjælland indtil nu. Jeg fik udtrykt mig selv godt og scorede to gode mål, som hjalp holdet til sejr. Med hjælp fra holdet gjorde jeg, hvad jeg gør bedst, siger han.

Flemming Pedersen roser kantspillerens indsats i anden halvleg mod Lyngby, men FCN-træneren var ikke tilfreds med ghaneserens første halvleg, hvilket træneren fik fortalt teenageren i pausen.

– Hans anden halvleg er nok det mest modne spil, vi har set fra ham, i forhold til hvornår han skal drible, og hvornår han skal træde på bolden. Der er stadig en masse ting, der skal forbedres.

– Jeg var lidt hård ved ham i pausen, men det tog han bare med sig. Han er så ukompliceret at arbejde med og tager intet personligt, siger Flemming Pedersen og tilføjer:

– Han fik en røffel, fordi han ikke var i boksen i første halvleg. Jeg spurgte ham, om han ikke ville score mål, og det var med til at få ham til at tænke, at nu skulle han vise ham den gamle der, siger FCN-træneren med et smil.

Med præstationer som mod Lyngby vil Kamaldeen Sulemana uden tvivl tiltrække sig endnu mere interesse fra større klubber, men FCN-sportschef Jan Laursen er så godt som klar til at udelukke et salg i dette transfervindue.

– Ja, det vil jeg sige. Det er i hvert fald på ingen måde planen. Han er lige startet, og alle kan se, at han har kæmpe potentiale, men der er stadig en masse, han kan bygge på, siger Jan Laursen.

Kamaldeen Sulemana har kontrakt med FC Nordsjælland til udgangen af 2024.

/ritzau/





Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC København – Randers FC

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Barcelona – Betis

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’