Stolt FCN-stjerneskud udtaget til landsholdet: Enhver drengs drøm

En stolt Kamaldeen Sulemana kalder det en drengedrøm at blive udtaget til Ghanas landshold i så ung en alder.



FC Nordsjælland har en særdeles spændende ung mand i form af Kamaldeen Sulemana, og det har omverden også bemærket.

I sidste uge blev den 18-årige offensivspiller udtaget til Ghanas A-landshold, der i oktober skal møde Mali, og at blive udtaget i så ung en alder skaber en enorm glæde og stolthed hos hovedpersonen selv.

– Det er enhver drengs drøm at komme på landsholdet, så jeg er rigtig stolt over at blive udtaget som 18-årig. Jeg er glad, og nu skal jeg vise alle, at jeg fortjener at være der.

– Mit mål er bare at spille. Jeg ved ikke, hvor mange minutter jeg får, men jeg er glad, hvis jeg bare får ti sekunder, siger Kamaldeen Sulemana.

Den unge hurtigløber fejrede mandag aften landsholdsudtagelsen med to kasser i FC Nordsjællands 4-1-sejr over Lyngby, og Kamaldeen Sulemana var meget tilfreds med både sin egen og holdets indsats.

– Det var min bedste præstation i FC Nordsjælland indtil nu. Jeg fik udtrykt mig selv godt og scorede to gode mål, som hjalp holdet til sejr. Med hjælp fra holdet gjorde jeg, hvad jeg gør bedst, siger han.

Flemming Pedersen roser kantspillerens indsats i anden halvleg mod Lyngby, men FCN-træneren var ikke tilfreds med ghaneserens første halvleg, hvilket træneren fik fortalt teenageren i pausen.

– Hans anden halvleg er nok det mest modne spil, vi har set fra ham, i forhold til hvornår han skal drible, og hvornår han skal træde på bolden. Der er stadig en masse ting, der skal forbedres.

– Jeg var lidt hård ved ham i pausen, men det tog han bare med sig. Han er så ukompliceret at arbejde med og tager intet personligt, siger Flemming Pedersen og tilføjer:

– Han fik en røffel, fordi han ikke var i boksen i første halvleg. Jeg spurgte ham, om han ikke ville score mål, og det var med til at få ham til at tænke, at nu skulle han vise ham den gamle der, siger FCN-træneren med et smil.

Med præstationer som mod Lyngby vil Kamaldeen Sulemana uden tvivl tiltrække sig endnu mere interesse fra større klubber, men FCN-sportschef Jan Laursen er så godt som klar til at udelukke et salg i dette transfervindue.

– Ja, det vil jeg sige. Det er i hvert fald på ingen måde planen. Han er lige startet, og alle kan se, at han har kæmpe potentiale, men der er stadig en masse, han kan bygge på, siger Jan Laursen.

Kamaldeen Sulemana har kontrakt med FC Nordsjælland til udgangen af 2024.

/ritzau/





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Benfica – Real Madrid

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Chido Obi var ustyrlig



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Sønderjyske – Silkeborg IF

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF