Et lokalt udbrud af coronavirus har ramt hårdt hos den argentinske fodboldklub Boca Juniors, der holder til i storbyen Buenos Aires.
Hele 18 spillere er således blevet testet positive for det smitsomme virus.
Det oplyser klubben i en pressemeddelelse.
Ti af de smittede spillere har eller har haft milde symptomer, mens de resterende otte ikke har nogen symptomer, lyder det.
Det fremgår ikke, hvilke spillere der er ramt.
Klubben valgte mandag at indstille træningen i tre dage, efter at man havde opdaget et lokalt udbrud af coronavirus nær klubbens træningsanlæg.
Blandt Boca Juniors’ profiler finder man den argentinske angriber Carlos Tévez, der i en årrække spillede i europæisk fodbold.
Om blot to uger skal Boca Juniors efter planen i aktion i Copa Libertadores – den sydamerikanske pendant til Champions League i Europa. Her venter 17. september et opgør i Paraguay mod Club Libertad.
Den argentinske præsident, Alberto Fernández, har dog allerede sået tvivl om, hvorvidt det er en god idé.
– Det er meget svært at spille i den nuværende situation. Se bare på, hvad der sker hos Boca. Fodbold er en kontaktsport, siger han til tv-kanalen TN.
Boca Juniors’ lokalrivaler fra River Plate skal efter planen også i kamp i Copa Libertadores. De skal møde São Paulo i Brasilien.
– Vi bliver nødt til at overveje det her grundigt. Det er ikke så enkelt. Det er en pandemi. Der skal spilles i Brasilien, som er i en meget svær situation. Det er pandemiens epicenter i Latinamerika, siger præsident Fernández.
Argentina er et af de lande i verden, der er hårdest ramt af coronavirusset. Landet har registreret over 400.000 smittetilfælde og over 9.000 dødsfald.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
