Debutanten Patrick Dorgu og anfører Pierre-Emile Højbjerg sørgede for, at det danske fodboldlandshold torsdag fik en optimal start på Nations League-gruppespillet.
Kort efter sin indskiftning bankede den 19-årige venstreback bolden i nettet på sin første berøring som dansk landsholdsspiller, mens Pierre-Emile Højbjerg satte trumf på, da Danmark slog Schweiz 2-0.
Dermed havde debuterende og vikarierende landstræner Lars Knudsen en afgørende hånd med i den danske sejr. Efter 80 minutters spil sendte han Dorgu på banen i stedet for Victor Nelsson, og i det 82. minut dukkede Dorgu op i feltet og scorede til 1-0.
Danmark havde spillet næsten hele anden halvleg i overtal, da Nico Elvedi var blevet udvist lige efter pausen for en nødbremse på Kasper Dolberg. Efter Danmarks første scoring gik bølgerne højt, og også Schweiz-anfører Granit Xhaka måtte tidligt i bad.
Årets måske sidste sommeraften målt på temperatur var samtidig den første aften i ny landsholdsæra efter Kasper Hjulmands farvel.
Lars Knudsen havde på forhånd ytret, at en række offensive justeringer skulle gøre det danske spil mere chanceskabende, end det var tilfældet ved EM. Mandskabsmæssigt var debutanten Albert Grønbæk den eneste nye offensive brik i den plan fra starten af opgøret.
Aarhusianeren bidrog med enorm energi og rappe fødder, og han var involveret i stort set alle Danmarks mest lovende angreb i en halvtam første halvleg. Efter pausen forsvandt han mere ud af spillet, men satte samlet set et lovende indtryk i sine 80 minutter på banen.
En enkelt gang var han dog lige en tand for energisk og ragede et unødvendigt gult kort til sig.
De to holds stort set ens formationer udlignede hinanden, og det gav en chancefattig og urytmisk kamp foran de 26.024 tilskuere i nationalarenaen.
I første halvleg havde Danmark den klart største chance. I det 37. minut stak Christian Eriksen frontangriberen Kasper Dolberg fri i dybden med en perfekt aflevering, men helt alene med målmand Gregor Kobel forsømte Dolberg at score.
Hans afslutning blev snuppet af en vaks fodparade, og Albert Grønbæks forsøg på returen blev heroisk reddet til hjørnespark af en forsvarsspiller.
Efter en søvndyssende første halvleg begyndte anden halvleg med tiltrængt dramatik.
Dolberg jagtede opportunistisk en ellers upræcis dybdebold, og med fart og kropsstyrke sled silkeborgenseren sig først på bolden og blev nedlagt lige på kanten af feltet.
I første omgang dømte banedommeren straffespark og gult kort for det horrible forsvarsspil, men det blev vekslet til frispark og en udvisning til Nico Elvedi efter VAR-gennemsyn.
Med udsigten til over 40 minutter i overtal skubbede Danmark spillet længere frem på banen, men udbyttet lod vente på sig.
Derfor lugtede det af en nulløsning, da debutanten Dorgu dukkede op i højre side af feltet og sparkede bolden mellem benene på Gregor Kobel fra en spids vinkel. Målet medførte overdøvende jubel på tribunerne.
Schweizerne var til gengæld i det røde felt, fordi en schweizer lå skadet på banen imens. Det gav en infight og en kavalkade af advarsler. De schweiziske frustrationer blev værre, da spillet blev sat i gang, og Granit Xhaka endte med en tåbelig udvisning.
I tillægstiden udnyttede Pierre-Emile Højbjerg tomands-overtallet til at bringe Danmark i front med 2-0 med et spark fra kanten af feltet.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
‘Tæt på et rædselskabinet’
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Victor Froholdt bliver matchvinder
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Giver VM-garanti
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER