19-årig debutant gav dansk forløsning mod Schweiz

Patrick Dorgu og Pierre-Emile Højbjerg scorede, da Danmark åbnede Nations League med en 2-0-sejr over Schweiz.



Debutanten Patrick Dorgu og anfører Pierre-Emile Højbjerg sørgede for, at det danske fodboldlandshold torsdag fik en optimal start på Nations League-gruppespillet.

Kort efter sin indskiftning bankede den 19-årige venstreback bolden i nettet på sin første berøring som dansk landsholdsspiller, mens Pierre-Emile Højbjerg satte trumf på, da Danmark slog Schweiz 2-0.

Dermed havde debuterende og vikarierende landstræner Lars Knudsen en afgørende hånd med i den danske sejr. Efter 80 minutters spil sendte han Dorgu på banen i stedet for Victor Nelsson, og i det 82. minut dukkede Dorgu op i feltet og scorede til 1-0.

Danmark havde spillet næsten hele anden halvleg i overtal, da Nico Elvedi var blevet udvist lige efter pausen for en nødbremse på Kasper Dolberg. Efter Danmarks første scoring gik bølgerne højt, og også Schweiz-anfører Granit Xhaka måtte tidligt i bad.

Årets måske sidste sommeraften målt på temperatur var samtidig den første aften i ny landsholdsæra efter Kasper Hjulmands farvel.

Lars Knudsen havde på forhånd ytret, at en række offensive justeringer skulle gøre det danske spil mere chanceskabende, end det var tilfældet ved EM. Mandskabsmæssigt var debutanten Albert Grønbæk den eneste nye offensive brik i den plan fra starten af opgøret.

Aarhusianeren bidrog med enorm energi og rappe fødder, og han var involveret i stort set alle Danmarks mest lovende angreb i en halvtam første halvleg. Efter pausen forsvandt han mere ud af spillet, men satte samlet set et lovende indtryk i sine 80 minutter på banen.

En enkelt gang var han dog lige en tand for energisk og ragede et unødvendigt gult kort til sig.

De to holds stort set ens formationer udlignede hinanden, og det gav en chancefattig og urytmisk kamp foran de 26.024 tilskuere i nationalarenaen.

I første halvleg havde Danmark den klart største chance. I det 37. minut stak Christian Eriksen frontangriberen Kasper Dolberg fri i dybden med en perfekt aflevering, men helt alene med målmand Gregor Kobel forsømte Dolberg at score.

Hans afslutning blev snuppet af en vaks fodparade, og Albert Grønbæks forsøg på returen blev heroisk reddet til hjørnespark af en forsvarsspiller.

Efter en søvndyssende første halvleg begyndte anden halvleg med tiltrængt dramatik.

Dolberg jagtede opportunistisk en ellers upræcis dybdebold, og med fart og kropsstyrke sled silkeborgenseren sig først på bolden og blev nedlagt lige på kanten af feltet.

I første omgang dømte banedommeren straffespark og gult kort for det horrible forsvarsspil, men det blev vekslet til frispark og en udvisning til Nico Elvedi efter VAR-gennemsyn.

Med udsigten til over 40 minutter i overtal skubbede Danmark spillet længere frem på banen, men udbyttet lod vente på sig.

Derfor lugtede det af en nulløsning, da debutanten Dorgu dukkede op i højre side af feltet og sparkede bolden mellem benene på Gregor Kobel fra en spids vinkel. Målet medførte overdøvende jubel på tribunerne.

Schweizerne var til gengæld i det røde felt, fordi en schweizer lå skadet på banen imens. Det gav en infight og en kavalkade af advarsler. De schweiziske frustrationer blev værre, da spillet blev sat i gang, og Granit Xhaka endte med en tåbelig udvisning.

I tillægstiden udnyttede Pierre-Emile Højbjerg tomands-overtallet til at bringe Danmark i front med 2-0 med et spark fra kanten af feltet.

/ritzau/





Nørgaard kommenterer exitrygte




LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Medie: FC København nægter

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘FCK er nødt til at lytte’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

FC København er uden Andreas Cornelius

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Storklub har taget kontakt

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Henter Kamil Wilczek

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferudmelding fra Vallys

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

AaB-angriber på vej til Serie A

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Afviser stort bud på dansker

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze