Onsdag blev der bragt billeder af Vágner Silva de Souza, bedre kendt som Vágner Love, på og udenfor FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, og selve præsentationen ventes nu at ske i løbet af torsdag eftermiddag.
Selv den italienske transfer-journalist Fabrizio Romano har fulgt så meget med i sagen i Danmark, at han netop nu har tweetet, at præsentationen af den 37-årige verdenskendte angriber vil finde sted i løbet af torsdag, hvilket stemmer helt overens med tipsbladet.dks oplysninger og som BT også erfarer.
Dermed bliver FC Midtjyllands første nye spiller i januar-vinduet præsenteret under en ganske stor opmærksomhed.
Vagner Love slutter sig til et stort kontingent af brasilianske spillere hos de danske vicemestre, der ligger nummer ét i Superligaen i vinterpausen.
Evander, Paulinho, Júnior Brumado, Juninho, Charles og FCM’s dyreste spiller nogensinde Marrony har alle brasiliansk pas, men ud over Evander, der har været til U/17-VM, har ingen af FC Midtjyllands brasilianere begået sig på landsholdet.
Det har den ny forward Vágner Love til gengæld.
Selvom landsholdskarrieren ligger tilbage i tidsrummet 2004, hvor han debuterede på et forstærket brasiliansk ligalandshold, der overraskende vandt Copa América foran favoritterne Argentina, til 2007 er angriberen stadig så stort et navn, at selv førende sportsmedier som O Globo har fulgt forwardens færd og flirt med FC Midtjylland siden nytår.
En 20 år lang karriere har taget forwarden fra Palmeiras (to stop) til CSKA Moskva, Flamengo, Shandong Luneng, Corinthians (to stop), AS Monaco, Alanyaspor, Besiktas og endelig Kairat i Kasakhstan, hvor Vágner Love stoppede i slutningen af 2021.
Trods en lang karriere med over 300 mål virker det ikke sandsynligt, at forwarden er hentet til for at vippe de 15 år yngre landsmænd og FCM-salgsemner Marrony og Júnior Brumado af holdet.
Med 12 europæiske kampe og fem mål for Kairat i første halvdel i 2021/22-sæsonen er Vágner Love dog næppe heller hentet til for kun at se med fra bænken og tribunen og kan givetvis bidrage i et hektisk forårsprogram med 15 Superliga-kampe, to pokalsemifinaler mod Vejle og foreløbig to Conference League-kampe mod PAOK fra Grækenland.
Der har i både danske, brasilianske og andre udenlandske medier været skrevet, at kontrakten mellem FC Midtjylland og Vagner Love løber for resten af sæsonen, hvor brasilianeren også vil være fyldt 38 år.
Brazilian striker Vágner Love joins FC Midtjylland on a free move, done deal and announcement in the next hours. Contract until the end of the season. 🇩🇰🇧🇷 #transfers
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 20, 2022
There’s no buy option included, as per @F_Abolhosseini.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
