Onsdag blev der bragt billeder af Vágner Silva de Souza, bedre kendt som Vágner Love, på og udenfor FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, og selve præsentationen ventes nu at ske i løbet af torsdag eftermiddag.
Selv den italienske transfer-journalist Fabrizio Romano har fulgt så meget med i sagen i Danmark, at han netop nu har tweetet, at præsentationen af den 37-årige verdenskendte angriber vil finde sted i løbet af torsdag, hvilket stemmer helt overens med tipsbladet.dks oplysninger og som BT også erfarer.
Dermed bliver FC Midtjyllands første nye spiller i januar-vinduet præsenteret under en ganske stor opmærksomhed.
Vagner Love slutter sig til et stort kontingent af brasilianske spillere hos de danske vicemestre, der ligger nummer ét i Superligaen i vinterpausen.
Evander, Paulinho, Júnior Brumado, Juninho, Charles og FCM’s dyreste spiller nogensinde Marrony har alle brasiliansk pas, men ud over Evander, der har været til U/17-VM, har ingen af FC Midtjyllands brasilianere begået sig på landsholdet.
Det har den ny forward Vágner Love til gengæld.
Selvom landsholdskarrieren ligger tilbage i tidsrummet 2004, hvor han debuterede på et forstærket brasiliansk ligalandshold, der overraskende vandt Copa América foran favoritterne Argentina, til 2007 er angriberen stadig så stort et navn, at selv førende sportsmedier som O Globo har fulgt forwardens færd og flirt med FC Midtjylland siden nytår.
En 20 år lang karriere har taget forwarden fra Palmeiras (to stop) til CSKA Moskva, Flamengo, Shandong Luneng, Corinthians (to stop), AS Monaco, Alanyaspor, Besiktas og endelig Kairat i Kasakhstan, hvor Vágner Love stoppede i slutningen af 2021.
Trods en lang karriere med over 300 mål virker det ikke sandsynligt, at forwarden er hentet til for at vippe de 15 år yngre landsmænd og FCM-salgsemner Marrony og Júnior Brumado af holdet.
Med 12 europæiske kampe og fem mål for Kairat i første halvdel i 2021/22-sæsonen er Vágner Love dog næppe heller hentet til for kun at se med fra bænken og tribunen og kan givetvis bidrage i et hektisk forårsprogram med 15 Superliga-kampe, to pokalsemifinaler mod Vejle og foreløbig to Conference League-kampe mod PAOK fra Grækenland.
Der har i både danske, brasilianske og andre udenlandske medier været skrevet, at kontrakten mellem FC Midtjylland og Vagner Love løber for resten af sæsonen, hvor brasilianeren også vil være fyldt 38 år.
Brazilian striker Vágner Love joins FC Midtjylland on a free move, done deal and announcement in the next hours. Contract until the end of the season. 🇩🇰🇧🇷 #transfers
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 20, 2022
There’s no buy option included, as per @F_Abolhosseini.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
OPTAKT
