Onsdag blev der bragt billeder af Vágner Silva de Souza, bedre kendt som Vágner Love, på og udenfor FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, og selve præsentationen ventes nu at ske i løbet af torsdag eftermiddag.
Selv den italienske transfer-journalist Fabrizio Romano har fulgt så meget med i sagen i Danmark, at han netop nu har tweetet, at præsentationen af den 37-årige verdenskendte angriber vil finde sted i løbet af torsdag, hvilket stemmer helt overens med tipsbladet.dks oplysninger og som BT også erfarer.
Dermed bliver FC Midtjyllands første nye spiller i januar-vinduet præsenteret under en ganske stor opmærksomhed.
Vagner Love slutter sig til et stort kontingent af brasilianske spillere hos de danske vicemestre, der ligger nummer ét i Superligaen i vinterpausen.
Evander, Paulinho, Júnior Brumado, Juninho, Charles og FCM’s dyreste spiller nogensinde Marrony har alle brasiliansk pas, men ud over Evander, der har været til U/17-VM, har ingen af FC Midtjyllands brasilianere begået sig på landsholdet.
Det har den ny forward Vágner Love til gengæld.
Selvom landsholdskarrieren ligger tilbage i tidsrummet 2004, hvor han debuterede på et forstærket brasiliansk ligalandshold, der overraskende vandt Copa América foran favoritterne Argentina, til 2007 er angriberen stadig så stort et navn, at selv førende sportsmedier som O Globo har fulgt forwardens færd og flirt med FC Midtjylland siden nytår.
En 20 år lang karriere har taget forwarden fra Palmeiras (to stop) til CSKA Moskva, Flamengo, Shandong Luneng, Corinthians (to stop), AS Monaco, Alanyaspor, Besiktas og endelig Kairat i Kasakhstan, hvor Vágner Love stoppede i slutningen af 2021.
Trods en lang karriere med over 300 mål virker det ikke sandsynligt, at forwarden er hentet til for at vippe de 15 år yngre landsmænd og FCM-salgsemner Marrony og Júnior Brumado af holdet.
Med 12 europæiske kampe og fem mål for Kairat i første halvdel i 2021/22-sæsonen er Vágner Love dog næppe heller hentet til for kun at se med fra bænken og tribunen og kan givetvis bidrage i et hektisk forårsprogram med 15 Superliga-kampe, to pokalsemifinaler mod Vejle og foreløbig to Conference League-kampe mod PAOK fra Grækenland.
Der har i både danske, brasilianske og andre udenlandske medier været skrevet, at kontrakten mellem FC Midtjylland og Vagner Love løber for resten af sæsonen, hvor brasilianeren også vil være fyldt 38 år.
Brazilian striker Vágner Love joins FC Midtjylland on a free move, done deal and announcement in the next hours. Contract until the end of the season. 🇩🇰🇧🇷 #transfers
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 20, 2022
There’s no buy option included, as per @F_Abolhosseini.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
NYHEDER
