Onsdag blev der bragt billeder af Vágner Silva de Souza, bedre kendt som Vágner Love, på og udenfor FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast, og selve præsentationen ventes nu at ske i løbet af torsdag eftermiddag.
Selv den italienske transfer-journalist Fabrizio Romano har fulgt så meget med i sagen i Danmark, at han netop nu har tweetet, at præsentationen af den 37-årige verdenskendte angriber vil finde sted i løbet af torsdag, hvilket stemmer helt overens med tipsbladet.dks oplysninger og som BT også erfarer.
Dermed bliver FC Midtjyllands første nye spiller i januar-vinduet præsenteret under en ganske stor opmærksomhed.
Vagner Love slutter sig til et stort kontingent af brasilianske spillere hos de danske vicemestre, der ligger nummer ét i Superligaen i vinterpausen.
Evander, Paulinho, Júnior Brumado, Juninho, Charles og FCM’s dyreste spiller nogensinde Marrony har alle brasiliansk pas, men ud over Evander, der har været til U/17-VM, har ingen af FC Midtjyllands brasilianere begået sig på landsholdet.
Det har den ny forward Vágner Love til gengæld.
Selvom landsholdskarrieren ligger tilbage i tidsrummet 2004, hvor han debuterede på et forstærket brasiliansk ligalandshold, der overraskende vandt Copa América foran favoritterne Argentina, til 2007 er angriberen stadig så stort et navn, at selv førende sportsmedier som O Globo har fulgt forwardens færd og flirt med FC Midtjylland siden nytår.
En 20 år lang karriere har taget forwarden fra Palmeiras (to stop) til CSKA Moskva, Flamengo, Shandong Luneng, Corinthians (to stop), AS Monaco, Alanyaspor, Besiktas og endelig Kairat i Kasakhstan, hvor Vágner Love stoppede i slutningen af 2021.
Trods en lang karriere med over 300 mål virker det ikke sandsynligt, at forwarden er hentet til for at vippe de 15 år yngre landsmænd og FCM-salgsemner Marrony og Júnior Brumado af holdet.
Med 12 europæiske kampe og fem mål for Kairat i første halvdel i 2021/22-sæsonen er Vágner Love dog næppe heller hentet til for kun at se med fra bænken og tribunen og kan givetvis bidrage i et hektisk forårsprogram med 15 Superliga-kampe, to pokalsemifinaler mod Vejle og foreløbig to Conference League-kampe mod PAOK fra Grækenland.
Der har i både danske, brasilianske og andre udenlandske medier været skrevet, at kontrakten mellem FC Midtjylland og Vagner Love løber for resten af sæsonen, hvor brasilianeren også vil være fyldt 38 år.
Brazilian striker Vágner Love joins FC Midtjylland on a free move, done deal and announcement in the next hours. Contract until the end of the season. 🇩🇰🇧🇷 #transfers
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) January 20, 2022
There’s no buy option included, as per @F_Abolhosseini.
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
