For 20 mio Superliga-garanti? – Rolig nu!

Martin Retov køber ikke, at AC Horsens' sommerhandler for over 20 millioner kroner garanterer oprykning foran rivalerne i 1. Division.



Det var ikke lutter kendte navne, der kom til Horsens i sommer.

Emil Frederiksen, Mikkel Kallesøe og Sebastian Hausner ringer mange klokker for Superliga-fans, men en række spillere fra Østeuropa, Norge og Vestafrika dukker næppe op på radaren for mange før den dag, hvor Horsens vender tilbage til Superligaen.

Men sikkert er det, at det var en dyr omgang.

Om det var 20 eller 25 millioner kroner vil Horsens-lederne ikke ind på, men dyrt var det, og det er især den historie om millionerne på transfermarkedet, der har fyldt de seneste måneder.

Manden, der administrerer den nye trup, er helt med på den opmærksomhed, de massive indkøb har ført med sig.

Der blev købt markant ind i Horsens i sommeren 2024. Her er det fra venstre Sebastian Hausner, Emil Frederiksen og Mikkel Kallesøe. Foto: Alamy

Men nogen oprykningsgaranti kan og vil Martin Retov ikke give i en række, der efter hans mening er mere jævnbyrdig end Superligaen.

– Det er skidesvært at rykke op. Det er en god liga med mange gode hold, og der er en del, der får meget ud af lidt. Der er hold, der ikke har så mange penge, men som stort set alle er på fuld tid. Så vi løber ikke bare over nogen. Alle kan strukturere sig og løbe i 90 minutter. Der er ikke noget, der hedder, at vi uden videre kører Roskilde over, fordi de er oprykker fra 2. Division. Sådan er det meget sjældent, og det er en ekstremt kompetitiv liga, siger Martin Retov til Tipsbladet.

– Der er ikke det meget høje topniveau, hold som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland har.  Alle udebanekampe i 1. Division er svære, mens det ikke nødvendigvis er det for eksempel FC Midtjylland, når de skal til Vejle. Der er 1. Division meget jævn bortset fra OB, der er stukket af i tabellen her i begyndelsen af sæsonen.

Hektisk
Horsens hentede mere end et halvt nyt hold i sommer og ligger med Fredericia, Hvidovre og Esbjerg i duel om den anden oprykningsplads.

Og pengene bliver der lagt mærke til, men det nytter ikke at tro, de automatisk sender Horsens i Superligaen, mener Martin Retov.

– Når folk siger, vi kun kan rykke op med de køb, siger jeg 'rolig nu'. Hvis vi bare kunne garantere oprykning ved at gå i supermarkedet, hente spillere og så være sikker på, alt virkede med det samme, ville det være dejligt. Men sådan er fodbold sjældent. Jeg tror dog meget på det rå talent, vi har, og skulle det ikke lykkes i denne sæson, tror jeg, vi står rigtig godt sæsonen efter.

Martin Retov på træningsbanen. Foto: AC Horsens

– Det var nærmest en befrielse, at transfervinduet lukkede. Der kunne jeg på første arbejdsdag bagefter sige til spillerne, at det er den her gruppe, de skal forholde sig til. Måske kommer der en enkelt eller to spillere til januar, men det er enkelte nye, ikke 15-16 mand. Det var så hektisk. Jeg var ny, assistenttrænerne var nye, Esben [Hansen, sportsdirektør] var ny, alt var nyt, siger Martin Retov om en hektisk indledning på det nye job.

– Vi spillede syv kampe, inden transfervinduet lukkede, hvor der røg den ene efter den anden spiller ind og ud. På sidste dag kom Emil Frederiksen, Moses Opondo tog til Fredericia, og Jakob Ankersen stoppede. Den ene uge tænkte jeg, at ét system passede godt til holdet. Så kom for eksempel Emil, og så ville jeg spille på en anden måde for at have plads til ham.

– Så de første seks-syv kampe handlede bare om at få point og se, om der kunne komme lidt relationer på holdet. Vi nåede nærmest ikke at træne, der var bare kampe hele tiden, så den helt store forskel har været at få transfervinduet lukket. Og så har pilen heldigvis også bare peget op i præstationerne.

Hård konkurrence
I tabellen er OB indtil videre stukket af med Fredericia på andenpladsen, mens Horsens er treer forfulgt af Hvidovre og Esbjerg.

Senest tabte AC Horsens i Hillerød, så nemt bliver det ikke at komme op, forudser Martin Retov.

– Hvidovre har en helt anden rutine end os. De var det ældste hold i Superligaen i sidste sæson, og de har stort set holdt på alle mand. Det er jo Stenderup, Christian 'Grego', Spelmann, Matti Olsen, en masse spillere, der nærmest alle er mindst 27-28 år gamle.

– Fredericia og Esbjerg er lidt anderledes, hvor Fredericia har hentet dygtige lejespillere hos FC Midtjylland og Silkeborg, mens Esbjerg er kommet op og har en stærk hjemmebane. De har leveret et flot stykke arbejde. Jeg håber, vi kan være med hele vejen, og jeg tror, Hvidovre og Fredericia bliver vores to største konkurrenter, siger Martin Retov.

– Det er mega fedt at prøve udfordringen med at få hævet bundniveauet. Vi har vist et rigtig flot topniveau i nogle kampe, men bundniveauet skal hæves. Vi har stadig udfald, vi skal arbejde med. Vi har hentet unge spillere, nogle i næstbedste række i Norge og Sverige. Det er langt fra alle sammen, der har prøvet det samme som for eksempel Emil Frederiksen, Sebastian Hausner eller Mikkel Kallesøe.

Læs også første halvdel af Tipsbladets interview med Martin Retov, hvor Horsens-træneren fortæller om, hvorfor han valgte at tage fra Brøndby IF til AC Horsens.





I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Voldsomt skænderi i FC København

FC Midtjylland – Brøndby IF

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Vejle Boldklub – AGF

Henter kæmpe Superliga-flop

FC København – Randers FC

Chokpris på Victor Froholdt



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Sønderjyske – OB

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

I chok: ‘Tragikomisk’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lamine Yamal med karrierens første

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation