For 20 mio Superliga-garanti? – Rolig nu!

Martin Retov køber ikke, at AC Horsens' sommerhandler for over 20 millioner kroner garanterer oprykning foran rivalerne i 1. Division.



Det var ikke lutter kendte navne, der kom til Horsens i sommer.

Emil Frederiksen, Mikkel Kallesøe og Sebastian Hausner ringer mange klokker for Superliga-fans, men en række spillere fra Østeuropa, Norge og Vestafrika dukker næppe op på radaren for mange før den dag, hvor Horsens vender tilbage til Superligaen.

Men sikkert er det, at det var en dyr omgang.

Om det var 20 eller 25 millioner kroner vil Horsens-lederne ikke ind på, men dyrt var det, og det er især den historie om millionerne på transfermarkedet, der har fyldt de seneste måneder.

Manden, der administrerer den nye trup, er helt med på den opmærksomhed, de massive indkøb har ført med sig.

Der blev købt markant ind i Horsens i sommeren 2024. Her er det fra venstre Sebastian Hausner, Emil Frederiksen og Mikkel Kallesøe. Foto: Alamy

Men nogen oprykningsgaranti kan og vil Martin Retov ikke give i en række, der efter hans mening er mere jævnbyrdig end Superligaen.

– Det er skidesvært at rykke op. Det er en god liga med mange gode hold, og der er en del, der får meget ud af lidt. Der er hold, der ikke har så mange penge, men som stort set alle er på fuld tid. Så vi løber ikke bare over nogen. Alle kan strukturere sig og løbe i 90 minutter. Der er ikke noget, der hedder, at vi uden videre kører Roskilde over, fordi de er oprykker fra 2. Division. Sådan er det meget sjældent, og det er en ekstremt kompetitiv liga, siger Martin Retov til Tipsbladet.

– Der er ikke det meget høje topniveau, hold som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland har.  Alle udebanekampe i 1. Division er svære, mens det ikke nødvendigvis er det for eksempel FC Midtjylland, når de skal til Vejle. Der er 1. Division meget jævn bortset fra OB, der er stukket af i tabellen her i begyndelsen af sæsonen.

Hektisk
Horsens hentede mere end et halvt nyt hold i sommer og ligger med Fredericia, Hvidovre og Esbjerg i duel om den anden oprykningsplads.

Og pengene bliver der lagt mærke til, men det nytter ikke at tro, de automatisk sender Horsens i Superligaen, mener Martin Retov.

– Når folk siger, vi kun kan rykke op med de køb, siger jeg 'rolig nu'. Hvis vi bare kunne garantere oprykning ved at gå i supermarkedet, hente spillere og så være sikker på, alt virkede med det samme, ville det være dejligt. Men sådan er fodbold sjældent. Jeg tror dog meget på det rå talent, vi har, og skulle det ikke lykkes i denne sæson, tror jeg, vi står rigtig godt sæsonen efter.

Martin Retov på træningsbanen. Foto: AC Horsens

– Det var nærmest en befrielse, at transfervinduet lukkede. Der kunne jeg på første arbejdsdag bagefter sige til spillerne, at det er den her gruppe, de skal forholde sig til. Måske kommer der en enkelt eller to spillere til januar, men det er enkelte nye, ikke 15-16 mand. Det var så hektisk. Jeg var ny, assistenttrænerne var nye, Esben [Hansen, sportsdirektør] var ny, alt var nyt, siger Martin Retov om en hektisk indledning på det nye job.

– Vi spillede syv kampe, inden transfervinduet lukkede, hvor der røg den ene efter den anden spiller ind og ud. På sidste dag kom Emil Frederiksen, Moses Opondo tog til Fredericia, og Jakob Ankersen stoppede. Den ene uge tænkte jeg, at ét system passede godt til holdet. Så kom for eksempel Emil, og så ville jeg spille på en anden måde for at have plads til ham.

– Så de første seks-syv kampe handlede bare om at få point og se, om der kunne komme lidt relationer på holdet. Vi nåede nærmest ikke at træne, der var bare kampe hele tiden, så den helt store forskel har været at få transfervinduet lukket. Og så har pilen heldigvis også bare peget op i præstationerne.

Hård konkurrence
I tabellen er OB indtil videre stukket af med Fredericia på andenpladsen, mens Horsens er treer forfulgt af Hvidovre og Esbjerg.

Senest tabte AC Horsens i Hillerød, så nemt bliver det ikke at komme op, forudser Martin Retov.

– Hvidovre har en helt anden rutine end os. De var det ældste hold i Superligaen i sidste sæson, og de har stort set holdt på alle mand. Det er jo Stenderup, Christian 'Grego', Spelmann, Matti Olsen, en masse spillere, der nærmest alle er mindst 27-28 år gamle.

– Fredericia og Esbjerg er lidt anderledes, hvor Fredericia har hentet dygtige lejespillere hos FC Midtjylland og Silkeborg, mens Esbjerg er kommet op og har en stærk hjemmebane. De har leveret et flot stykke arbejde. Jeg håber, vi kan være med hele vejen, og jeg tror, Hvidovre og Fredericia bliver vores to største konkurrenter, siger Martin Retov.

– Det er mega fedt at prøve udfordringen med at få hævet bundniveauet. Vi har vist et rigtig flot topniveau i nogle kampe, men bundniveauet skal hæves. Vi har stadig udfald, vi skal arbejde med. Vi har hentet unge spillere, nogle i næstbedste række i Norge og Sverige. Det er langt fra alle sammen, der har prøvet det samme som for eksempel Emil Frederiksen, Sebastian Hausner eller Mikkel Kallesøe.

Læs også første halvdel af Tipsbladets interview med Martin Retov, hvor Horsens-træneren fortæller om, hvorfor han valgte at tage fra Brøndby IF til AC Horsens.



Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Fælder hård Schmeichel-dom

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Fælder dom over Norwich-danskere

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

FC København misser denne midtbane-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten