Det var ikke lutter kendte navne, der kom til Horsens i sommer.
Emil Frederiksen, Mikkel Kallesøe og Sebastian Hausner ringer mange klokker for Superliga-fans, men en række spillere fra Østeuropa, Norge og Vestafrika dukker næppe op på radaren for mange før den dag, hvor Horsens vender tilbage til Superligaen.
Men sikkert er det, at det var en dyr omgang.
Om det var 20 eller 25 millioner kroner vil Horsens-lederne ikke ind på, men dyrt var det, og det er især den historie om millionerne på transfermarkedet, der har fyldt de seneste måneder.
Manden, der administrerer den nye trup, er helt med på den opmærksomhed, de massive indkøb har ført med sig.
Men nogen oprykningsgaranti kan og vil Martin Retov ikke give i en række, der efter hans mening er mere jævnbyrdig end Superligaen.
– Det er skidesvært at rykke op. Det er en god liga med mange gode hold, og der er en del, der får meget ud af lidt. Der er hold, der ikke har så mange penge, men som stort set alle er på fuld tid. Så vi løber ikke bare over nogen. Alle kan strukturere sig og løbe i 90 minutter. Der er ikke noget, der hedder, at vi uden videre kører Roskilde over, fordi de er oprykker fra 2. Division. Sådan er det meget sjældent, og det er en ekstremt kompetitiv liga, siger Martin Retov til Tipsbladet.
– Der er ikke det meget høje topniveau, hold som FC København, Brøndby IF og FC Midtjylland har. Alle udebanekampe i 1. Division er svære, mens det ikke nødvendigvis er det for eksempel FC Midtjylland, når de skal til Vejle. Der er 1. Division meget jævn bortset fra OB, der er stukket af i tabellen her i begyndelsen af sæsonen.
Hektisk
Horsens hentede mere end et halvt nyt hold i sommer og ligger med Fredericia, Hvidovre og Esbjerg i duel om den anden oprykningsplads.
Og pengene bliver der lagt mærke til, men det nytter ikke at tro, de automatisk sender Horsens i Superligaen, mener Martin Retov.
– Når folk siger, vi kun kan rykke op med de køb, siger jeg 'rolig nu'. Hvis vi bare kunne garantere oprykning ved at gå i supermarkedet, hente spillere og så være sikker på, alt virkede med det samme, ville det være dejligt. Men sådan er fodbold sjældent. Jeg tror dog meget på det rå talent, vi har, og skulle det ikke lykkes i denne sæson, tror jeg, vi står rigtig godt sæsonen efter.
– Det var nærmest en befrielse, at transfervinduet lukkede. Der kunne jeg på første arbejdsdag bagefter sige til spillerne, at det er den her gruppe, de skal forholde sig til. Måske kommer der en enkelt eller to spillere til januar, men det er enkelte nye, ikke 15-16 mand. Det var så hektisk. Jeg var ny, assistenttrænerne var nye, Esben [Hansen, sportsdirektør] var ny, alt var nyt, siger Martin Retov om en hektisk indledning på det nye job.
– Vi spillede syv kampe, inden transfervinduet lukkede, hvor der røg den ene efter den anden spiller ind og ud. På sidste dag kom Emil Frederiksen, Moses Opondo tog til Fredericia, og Jakob Ankersen stoppede. Den ene uge tænkte jeg, at ét system passede godt til holdet. Så kom for eksempel Emil, og så ville jeg spille på en anden måde for at have plads til ham.
– Så de første seks-syv kampe handlede bare om at få point og se, om der kunne komme lidt relationer på holdet. Vi nåede nærmest ikke at træne, der var bare kampe hele tiden, så den helt store forskel har været at få transfervinduet lukket. Og så har pilen heldigvis også bare peget op i præstationerne.
Hård konkurrence
I tabellen er OB indtil videre stukket af med Fredericia på andenpladsen, mens Horsens er treer forfulgt af Hvidovre og Esbjerg.
Senest tabte AC Horsens i Hillerød, så nemt bliver det ikke at komme op, forudser Martin Retov.
– Hvidovre har en helt anden rutine end os. De var det ældste hold i Superligaen i sidste sæson, og de har stort set holdt på alle mand. Det er jo Stenderup, Christian 'Grego', Spelmann, Matti Olsen, en masse spillere, der nærmest alle er mindst 27-28 år gamle.
– Fredericia og Esbjerg er lidt anderledes, hvor Fredericia har hentet dygtige lejespillere hos FC Midtjylland og Silkeborg, mens Esbjerg er kommet op og har en stærk hjemmebane. De har leveret et flot stykke arbejde. Jeg håber, vi kan være med hele vejen, og jeg tror, Hvidovre og Fredericia bliver vores to største konkurrenter, siger Martin Retov.
– Det er mega fedt at prøve udfordringen med at få hævet bundniveauet. Vi har vist et rigtig flot topniveau i nogle kampe, men bundniveauet skal hæves. Vi har stadig udfald, vi skal arbejde med. Vi har hentet unge spillere, nogle i næstbedste række i Norge og Sverige. Det er langt fra alle sammen, der har prøvet det samme som for eksempel Emil Frederiksen, Sebastian Hausner eller Mikkel Kallesøe.
Læs også første halvdel af Tipsbladets interview med Martin Retov, hvor Horsens-træneren fortæller om, hvorfor han valgte at tage fra Brøndby IF til AC Horsens.
LIVE
LIVE: FC Midtjylland overrasker
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Benhård Brian Riemer-melding
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE