23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Silkeborg-spilleren Oscar Fuglsang er blevet tvunget til at stoppe karrieren i en alder af 23. Nu kaster han sig ud i et helt nyt eventyr som iværksætter.



En helt almindelig træningsdag i Lyseng blev skæbnesvanger for højrebacken Oscar Fuglsang.

Et løbepas endte i et stræk fra lysken og op i maven, som nu koster ham fodboldkarrieren ved kontraktudløb i Silkeborg IF. Oscar Fuglsang er blot 23 år gammel, og må sige stop længe før, han selv havde planlagt det.

Efter mange snakke med familie, venner og sin forlovede måtte han tage den tonstunge beslutning.

– Det allerhårdeste er det her med, at jeg må sige stop på grund af en skade. Jeg ville jo gerne selv kunne have sagt stop efter at have forsøgt at få det maksimale ud af karrieren. Hvis nu det var fordi, evnerne ikke rakte til det, eller jeg selv kunne sige stop som 35-årig efter rigtig mange gode år, ville det være optimalt.

Oscar Fuglsang har i mange år været på kontrakt i Silkeborg IF, men det var under lejeopholdet i Nykøbing FC, at skaden indtraf. Højrebacken fik konstateret sportsbrok, som han blev forsøgt opereret for.

– Jeg blev første gang opereret i januar 2024, og genoptræningen i Silkeborg gik faktisk godt.

Derfor blev Oscar Fuglsang udlejet til FC Fredericia i indeværende sæson. Smerten i maveregionen vendte dog tilbage igen kort inde i opholdet hos 1. divisionsklubben, hvorfor han måtte under kniven igen.

– Jeg har spurgt mig selv så mange gange, om noget kunne være blevet gjort anderledes. Men det er en kompleks skade, hvor det er svært at sige, om det kunne være blevet håndteret på en anden måde. Jeg føler, vi gjorde alt, vi kunne.

Selvom fodbolddrømmen er brast, så holder Oscar Fuglsang hovedet højt, og som han selv siger, så lever han med mindsettet om, at “intet er så skidt, at det ikke er godt for noget.”

Kickstarter helt nyt projekt

Oscar Fuglsang har nu sparket døren ind til en helt ny levevej – iværksætter og virksomhedsejer kan nu skrives på cv’et.

I sidste uge gik han nemlig i luften med RecoverMore, som er en webshop, der specialiserer sig i at sælge restitutionsudstyr til alle, der gerne vil investere i sin krop og velvære.

– Jeg er startet op alene, og lige nu sælger jeg recovery boots, der giver fornemmelsen af en god omgang massage. På den lange bane vil jeg gerne udvide produktsortimentet, og der findes jo heldigvis rigtig mange gadgets indenfor den her branche med forskelligt fitness- og wellness-udstyr, siger Oscar Fuglsang, der allerede har solgt sine første produkter.

– Jeg har solgt tre indtil videre, og jeg kan godt fortælle dig, da den første ordre tikkede ind på mobilen… det var godt nok stort, siger Oscar Fuglsang, hvis nerver har siddet uden på tøjet op til lanceringen af sin virksomhed.

Tanken om at starte som iværksætter og stoppe karrieren opstod ikke længe efter operation nummer to i september.

– Jeg har altid tænkt, at jeg gerne ville hjælpe andre mennesker på en eller anden måde. Jeg kunne også godt tænke mig at have mit eget projekt og være stolt af det, og så faldt tingene pludseligt i hak.

15 år med fodbolden har ifølge Oscar Fulgsang givet ham værdifuld erfaring, som også kan bruges i livet som iværksætter.

– Igennem fodbolden har jeg været sindssyg målrettet, dedikeret og går 100 procent ind i nye projekter, og det er tre ting, jeg har brugt allermest i mit nye liv som iværksætter. Faktisk har fodbolden givet mig rigtig mange gode ting, som jeg kan tage med mig videre i alle livets aspekter.

Løvens Hule-deltager?

Med farvellet til fodbolden skal Oscar Fuglsang selv stå for regnskaber, sælge sine produkter og styre hjemmesiden RecoverMore.

Og så må tiden vise, hvor stor virksomheden ender med at blive, og om DR 1’s iværksætterhit ‘Løvens Hule’ kan blive aktuelt med den tidligere Silkeborg-back som deltager.

– Jeg vil da ikke udelukke det, for det er et fedt program, som man kan lære meget af. Jeg gik selv på HHX i Silkeborg, hvor programmet blev brugt som undervisningsmateriale, så programmet har fulgt mig, men det kan da godt være, at der skal lidt mere fut i virksomheden, inden jeg melder mig til.

Udover et fuldt fokus på iværksætterdrømmen kæmper Oscar Fuglsang fortsat med generne fra sportsbrok.

– Jeg håbede, jeg kunne give dig et andet svar, men jeg er desværre meget hæmmet af det. Jeg kan ikke løbe en tur, som jeg har taget for givet førhen. Så skaden har også sat en stopper for nogle af de her ting, som en almindelig 23-årig burde kunne. Jeg håber bare på, at kroppen bliver bedre, når den får en masse ro.

Oscar Fuglsang nåede aldrig at debutere i Superligaen, og hans sidste sæson i FC Fredericia blev med kun 26 pokalminutter i benene.

Foto: Privatfotos.



Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Meldes på vej mod nyt skifte

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Dansk målsluger færdig

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Afviser millionbud fra Brøndby

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen