26 minutter i Superligaen: Jeg har en god kontrakt

34-årige Erik Marxen har blot fået 26 minutter i Superligaen i denne sæson, og han erkender, at det er frustrerende.



FARUM (Tipsbladet): Seks minutter mod FCK, 13 minutter mod AGF, seks minutter mod Randers FC og ét minut mod Viborg FF.

Ved en hurtig hovedregning giver det 26 minutter, og det er så meget, som Erik Marxen har spillet i Superligaen i denne sæson.

Den erfarne FC Nordsjælland-forsvarer har været i hård konkurrence med blandt andre Kian Hansen, og cheftræner Jens Fønsskov Olsen har altså valgt at lade Marxen sidde på den kolde bænk.

Men hvorfor har den tidligere Randers-profil valgt at blive i FC Nordsjælland på trods af de få minutter på banen?

– Jeg trives godt, og det er derfor, at jeg har været her så længe. Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere, og det er frustrerende, at man ikke får lov til det.

– Det er et fedt og spændende sted, og jeg har ikke været frustreret nok til, at jeg ville søge andre græsgange. Jeg vil gerne spille og slå igennem her, så jeg kan vise, at jeg er dygtig nok til at stå derinde. Jeg trives godt, men jeg kæmper for at få mere spilletid, så jeg kan trives endnu bedre.

Har du tænkt over, hvad der skulle ske med dig, når du ikke har fået chancen?

– Ja, det har jeg tænkt mange gange og løbende over, hvordan min fremtid ser ud her. ‘Er det realistisk at kæmpe sig tilbage, eller bliver jeg et gladere menneske af at komme et andet sted hen og spille?’ Det kunne være, at det var fedt at skifte klub, men det kan også være, at det ville blive lort.

– Der er også familiehensyn at tage. Når man når min alder, er der flere ting, som man skal tage hensyn til. Jeg har vurderet med de muligheder, der kunne have været, at det ikke var bedre end FC Nordsjælland. Jeg skulle mærke, om jeg bare skulle spille for alt i verden, eller om det betyder noget, hvor det er henne, og hvilken type fodbold vi spiller.

Handler det også om, at din kontrakt i FC Nordsjælland er god for dig lønmæssigt i forhold til mulige andre klubber?

– Ja. Vi er ikke engang nået til et scenarie, hvor vi skulle snakke kontrakt andre steder, så jeg ved ikke, hvad nogle klubber kunne strække sig til. Jeg har godt vidst, at jeg har en god kontrakt, og længden af kontrakten har været pæn, og min aktie er nok ikke steget de seneste par år.

– Så det ville nok være svært at få en kontrakt, der var tilsvarende andre steder. Jeg er også nået et sted, hvor det har betydning, men det er ikke altafgørende. Så hvis jeg var ulykkelig over det, havde jeg været villig til at æde en kamel. Jeg tror ikke, at jeg afslører for nogen, at det handler om økonomi og familiehensyn samt de sportslige hensyn. Når det blev kogt sammen, vil jeg stadig gerne være i FC Nordsjælland.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Erik Marxen i forbindelse med præsentationen i 2021 med den daværende sportsdirektør Mikkel Hemmersam. Foto: FC Nordsjælland

Drønærgerligt

Lige som man troede, at Erik Marxen ikke ville få chancen i FC Nordsjælland, var den 34-årige forsvarer i startopstillingen mod AaB.

Men den blev aflyst grundet frost i banen.

Marxen ved ikke, om han er kommet mere ind i varmen over vinterpausen.

– Jeg tror ikke, at der er sket nogle tektoniske skift. Det er et spørgsmål om, at jeg har holdt mig fit, og det har også været en udfordring for mig undervejs i mit ophold. Derudover har der været spillere, der har været ukampdygtige, og så på et tidspunkt blev den gamle valgt til.

– Så blev kampen mod AaB aflyst, og det er jeg drønærgerlig over. Modsat nogle andre gange, hvor jeg er blevet skadet, og man har dunket sig selv i hovedet over, hvorfor man ikke stod der, når muligheden var der. Denne gang mod AaB var det ikke kroppen, der satte mig udenfor, men banen var åbenbart ikke klar, afslutter 34-årige Marxen til Tipsbladet.

Marxen skrev en fireårig kontrakt med FC Nordsjælland, da han kom til, men den står til at udløbe ved udgangen af 2025.

Tiden må vise, om det bliver til minutter for forsvareren i søndagens kamp mod Sønderjyske.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FC Midtjylland kan score gode penge

Bo Svensson favorit til stort job 

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for AaB

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

FC København – Brøndby IF

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Randers FC – OB

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front