FARUM (Tipsbladet): Seks minutter mod FCK, 13 minutter mod AGF, seks minutter mod Randers FC og ét minut mod Viborg FF.
Ved en hurtig hovedregning giver det 26 minutter, og det er så meget, som Erik Marxen har spillet i Superligaen i denne sæson.
Den erfarne FC Nordsjælland-forsvarer har været i hård konkurrence med blandt andre Kian Hansen, og cheftræner Jens Fønsskov Olsen har altså valgt at lade Marxen sidde på den kolde bænk.
Men hvorfor har den tidligere Randers-profil valgt at blive i FC Nordsjælland på trods af de få minutter på banen?
– Jeg trives godt, og det er derfor, at jeg har været her så længe. Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere, og det er frustrerende, at man ikke får lov til det.
– Det er et fedt og spændende sted, og jeg har ikke været frustreret nok til, at jeg ville søge andre græsgange. Jeg vil gerne spille og slå igennem her, så jeg kan vise, at jeg er dygtig nok til at stå derinde. Jeg trives godt, men jeg kæmper for at få mere spilletid, så jeg kan trives endnu bedre.
Har du tænkt over, hvad der skulle ske med dig, når du ikke har fået chancen?
– Ja, det har jeg tænkt mange gange og løbende over, hvordan min fremtid ser ud her. ‘Er det realistisk at kæmpe sig tilbage, eller bliver jeg et gladere menneske af at komme et andet sted hen og spille?’ Det kunne være, at det var fedt at skifte klub, men det kan også være, at det ville blive lort.
– Der er også familiehensyn at tage. Når man når min alder, er der flere ting, som man skal tage hensyn til. Jeg har vurderet med de muligheder, der kunne have været, at det ikke var bedre end FC Nordsjælland. Jeg skulle mærke, om jeg bare skulle spille for alt i verden, eller om det betyder noget, hvor det er henne, og hvilken type fodbold vi spiller.
Handler det også om, at din kontrakt i FC Nordsjælland er god for dig lønmæssigt i forhold til mulige andre klubber?
– Ja. Vi er ikke engang nået til et scenarie, hvor vi skulle snakke kontrakt andre steder, så jeg ved ikke, hvad nogle klubber kunne strække sig til. Jeg har godt vidst, at jeg har en god kontrakt, og længden af kontrakten har været pæn, og min aktie er nok ikke steget de seneste par år.
– Så det ville nok være svært at få en kontrakt, der var tilsvarende andre steder. Jeg er også nået et sted, hvor det har betydning, men det er ikke altafgørende. Så hvis jeg var ulykkelig over det, havde jeg været villig til at æde en kamel. Jeg tror ikke, at jeg afslører for nogen, at det handler om økonomi og familiehensyn samt de sportslige hensyn. Når det blev kogt sammen, vil jeg stadig gerne være i FC Nordsjælland.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drønærgerligt
Lige som man troede, at Erik Marxen ikke ville få chancen i FC Nordsjælland, var den 34-årige forsvarer i startopstillingen mod AaB.
Men den blev aflyst grundet frost i banen.
Marxen ved ikke, om han er kommet mere ind i varmen over vinterpausen.
– Jeg tror ikke, at der er sket nogle tektoniske skift. Det er et spørgsmål om, at jeg har holdt mig fit, og det har også været en udfordring for mig undervejs i mit ophold. Derudover har der været spillere, der har været ukampdygtige, og så på et tidspunkt blev den gamle valgt til.
– Så blev kampen mod AaB aflyst, og det er jeg drønærgerlig over. Modsat nogle andre gange, hvor jeg er blevet skadet, og man har dunket sig selv i hovedet over, hvorfor man ikke stod der, når muligheden var der. Denne gang mod AaB var det ikke kroppen, der satte mig udenfor, men banen var åbenbart ikke klar, afslutter 34-årige Marxen til Tipsbladet.
Marxen skrev en fireårig kontrakt med FC Nordsjælland, da han kom til, men den står til at udløbe ved udgangen af 2025.
Tiden må vise, om det bliver til minutter for forsvareren i søndagens kamp mod Sønderjyske.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
AGF mangler flere profiler mod OB
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER