FARUM (Tipsbladet): Seks minutter mod FCK, 13 minutter mod AGF, seks minutter mod Randers FC og ét minut mod Viborg FF.
Ved en hurtig hovedregning giver det 26 minutter, og det er så meget, som Erik Marxen har spillet i Superligaen i denne sæson.
Den erfarne FC Nordsjælland-forsvarer har været i hård konkurrence med blandt andre Kian Hansen, og cheftræner Jens Fønsskov Olsen har altså valgt at lade Marxen sidde på den kolde bænk.
Men hvorfor har den tidligere Randers-profil valgt at blive i FC Nordsjælland på trods af de få minutter på banen?
– Jeg trives godt, og det er derfor, at jeg har været her så længe. Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere, og det er frustrerende, at man ikke får lov til det.
– Det er et fedt og spændende sted, og jeg har ikke været frustreret nok til, at jeg ville søge andre græsgange. Jeg vil gerne spille og slå igennem her, så jeg kan vise, at jeg er dygtig nok til at stå derinde. Jeg trives godt, men jeg kæmper for at få mere spilletid, så jeg kan trives endnu bedre.
Har du tænkt over, hvad der skulle ske med dig, når du ikke har fået chancen?
– Ja, det har jeg tænkt mange gange og løbende over, hvordan min fremtid ser ud her. ‘Er det realistisk at kæmpe sig tilbage, eller bliver jeg et gladere menneske af at komme et andet sted hen og spille?’ Det kunne være, at det var fedt at skifte klub, men det kan også være, at det ville blive lort.
– Der er også familiehensyn at tage. Når man når min alder, er der flere ting, som man skal tage hensyn til. Jeg har vurderet med de muligheder, der kunne have været, at det ikke var bedre end FC Nordsjælland. Jeg skulle mærke, om jeg bare skulle spille for alt i verden, eller om det betyder noget, hvor det er henne, og hvilken type fodbold vi spiller.
Handler det også om, at din kontrakt i FC Nordsjælland er god for dig lønmæssigt i forhold til mulige andre klubber?
– Ja. Vi er ikke engang nået til et scenarie, hvor vi skulle snakke kontrakt andre steder, så jeg ved ikke, hvad nogle klubber kunne strække sig til. Jeg har godt vidst, at jeg har en god kontrakt, og længden af kontrakten har været pæn, og min aktie er nok ikke steget de seneste par år.
– Så det ville nok være svært at få en kontrakt, der var tilsvarende andre steder. Jeg er også nået et sted, hvor det har betydning, men det er ikke altafgørende. Så hvis jeg var ulykkelig over det, havde jeg været villig til at æde en kamel. Jeg tror ikke, at jeg afslører for nogen, at det handler om økonomi og familiehensyn samt de sportslige hensyn. Når det blev kogt sammen, vil jeg stadig gerne være i FC Nordsjælland.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drønærgerligt
Lige som man troede, at Erik Marxen ikke ville få chancen i FC Nordsjælland, var den 34-årige forsvarer i startopstillingen mod AaB.
Men den blev aflyst grundet frost i banen.
Marxen ved ikke, om han er kommet mere ind i varmen over vinterpausen.
– Jeg tror ikke, at der er sket nogle tektoniske skift. Det er et spørgsmål om, at jeg har holdt mig fit, og det har også været en udfordring for mig undervejs i mit ophold. Derudover har der været spillere, der har været ukampdygtige, og så på et tidspunkt blev den gamle valgt til.
– Så blev kampen mod AaB aflyst, og det er jeg drønærgerlig over. Modsat nogle andre gange, hvor jeg er blevet skadet, og man har dunket sig selv i hovedet over, hvorfor man ikke stod der, når muligheden var der. Denne gang mod AaB var det ikke kroppen, der satte mig udenfor, men banen var åbenbart ikke klar, afslutter 34-årige Marxen til Tipsbladet.
Marxen skrev en fireårig kontrakt med FC Nordsjælland, da han kom til, men den står til at udløbe ved udgangen af 2025.
Tiden må vise, om det bliver til minutter for forsvareren i søndagens kamp mod Sønderjyske.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS