FARUM (Tipsbladet): Seks minutter mod FCK, 13 minutter mod AGF, seks minutter mod Randers FC og ét minut mod Viborg FF.
Ved en hurtig hovedregning giver det 26 minutter, og det er så meget, som Erik Marxen har spillet i Superligaen i denne sæson.
Den erfarne FC Nordsjælland-forsvarer har været i hård konkurrence med blandt andre Kian Hansen, og cheftræner Jens Fønsskov Olsen har altså valgt at lade Marxen sidde på den kolde bænk.
Men hvorfor har den tidligere Randers-profil valgt at blive i FC Nordsjælland på trods af de få minutter på banen?
– Jeg trives godt, og det er derfor, at jeg har været her så længe. Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere, og det er frustrerende, at man ikke får lov til det.
– Det er et fedt og spændende sted, og jeg har ikke været frustreret nok til, at jeg ville søge andre græsgange. Jeg vil gerne spille og slå igennem her, så jeg kan vise, at jeg er dygtig nok til at stå derinde. Jeg trives godt, men jeg kæmper for at få mere spilletid, så jeg kan trives endnu bedre.
Har du tænkt over, hvad der skulle ske med dig, når du ikke har fået chancen?
– Ja, det har jeg tænkt mange gange og løbende over, hvordan min fremtid ser ud her. ‘Er det realistisk at kæmpe sig tilbage, eller bliver jeg et gladere menneske af at komme et andet sted hen og spille?’ Det kunne være, at det var fedt at skifte klub, men det kan også være, at det ville blive lort.
– Der er også familiehensyn at tage. Når man når min alder, er der flere ting, som man skal tage hensyn til. Jeg har vurderet med de muligheder, der kunne have været, at det ikke var bedre end FC Nordsjælland. Jeg skulle mærke, om jeg bare skulle spille for alt i verden, eller om det betyder noget, hvor det er henne, og hvilken type fodbold vi spiller.
Handler det også om, at din kontrakt i FC Nordsjælland er god for dig lønmæssigt i forhold til mulige andre klubber?
– Ja. Vi er ikke engang nået til et scenarie, hvor vi skulle snakke kontrakt andre steder, så jeg ved ikke, hvad nogle klubber kunne strække sig til. Jeg har godt vidst, at jeg har en god kontrakt, og længden af kontrakten har været pæn, og min aktie er nok ikke steget de seneste par år.
– Så det ville nok være svært at få en kontrakt, der var tilsvarende andre steder. Jeg er også nået et sted, hvor det har betydning, men det er ikke altafgørende. Så hvis jeg var ulykkelig over det, havde jeg været villig til at æde en kamel. Jeg tror ikke, at jeg afslører for nogen, at det handler om økonomi og familiehensyn samt de sportslige hensyn. Når det blev kogt sammen, vil jeg stadig gerne være i FC Nordsjælland.
Artiklen fortsætter under billedet.

Drønærgerligt
Lige som man troede, at Erik Marxen ikke ville få chancen i FC Nordsjælland, var den 34-årige forsvarer i startopstillingen mod AaB.
Men den blev aflyst grundet frost i banen.
Marxen ved ikke, om han er kommet mere ind i varmen over vinterpausen.
– Jeg tror ikke, at der er sket nogle tektoniske skift. Det er et spørgsmål om, at jeg har holdt mig fit, og det har også været en udfordring for mig undervejs i mit ophold. Derudover har der været spillere, der har været ukampdygtige, og så på et tidspunkt blev den gamle valgt til.
– Så blev kampen mod AaB aflyst, og det er jeg drønærgerlig over. Modsat nogle andre gange, hvor jeg er blevet skadet, og man har dunket sig selv i hovedet over, hvorfor man ikke stod der, når muligheden var der. Denne gang mod AaB var det ikke kroppen, der satte mig udenfor, men banen var åbenbart ikke klar, afslutter 34-årige Marxen til Tipsbladet.
Marxen skrev en fireårig kontrakt med FC Nordsjælland, da han kom til, men den står til at udløbe ved udgangen af 2025.
Tiden må vise, om det bliver til minutter for forsvareren i søndagens kamp mod Sønderjyske.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bo Henriksen fyret
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED