26 minutter i Superligaen: Jeg har en god kontrakt

34-årige Erik Marxen har blot fået 26 minutter i Superligaen i denne sæson, og han erkender, at det er frustrerende.



FARUM (Tipsbladet): Seks minutter mod FCK, 13 minutter mod AGF, seks minutter mod Randers FC og ét minut mod Viborg FF.

Ved en hurtig hovedregning giver det 26 minutter, og det er så meget, som Erik Marxen har spillet i Superligaen i denne sæson.

Den erfarne FC Nordsjælland-forsvarer har været i hård konkurrence med blandt andre Kian Hansen, og cheftræner Jens Fønsskov Olsen har altså valgt at lade Marxen sidde på den kolde bænk.

Men hvorfor har den tidligere Randers-profil valgt at blive i FC Nordsjælland på trods af de få minutter på banen?

– Jeg trives godt, og det er derfor, at jeg har været her så længe. Jeg vil selvfølgelig gerne spille noget mere, og det er frustrerende, at man ikke får lov til det.

– Det er et fedt og spændende sted, og jeg har ikke været frustreret nok til, at jeg ville søge andre græsgange. Jeg vil gerne spille og slå igennem her, så jeg kan vise, at jeg er dygtig nok til at stå derinde. Jeg trives godt, men jeg kæmper for at få mere spilletid, så jeg kan trives endnu bedre.

Har du tænkt over, hvad der skulle ske med dig, når du ikke har fået chancen?

– Ja, det har jeg tænkt mange gange og løbende over, hvordan min fremtid ser ud her. ‘Er det realistisk at kæmpe sig tilbage, eller bliver jeg et gladere menneske af at komme et andet sted hen og spille?’ Det kunne være, at det var fedt at skifte klub, men det kan også være, at det ville blive lort.

– Der er også familiehensyn at tage. Når man når min alder, er der flere ting, som man skal tage hensyn til. Jeg har vurderet med de muligheder, der kunne have været, at det ikke var bedre end FC Nordsjælland. Jeg skulle mærke, om jeg bare skulle spille for alt i verden, eller om det betyder noget, hvor det er henne, og hvilken type fodbold vi spiller.

Handler det også om, at din kontrakt i FC Nordsjælland er god for dig lønmæssigt i forhold til mulige andre klubber?

– Ja. Vi er ikke engang nået til et scenarie, hvor vi skulle snakke kontrakt andre steder, så jeg ved ikke, hvad nogle klubber kunne strække sig til. Jeg har godt vidst, at jeg har en god kontrakt, og længden af kontrakten har været pæn, og min aktie er nok ikke steget de seneste par år.

– Så det ville nok være svært at få en kontrakt, der var tilsvarende andre steder. Jeg er også nået et sted, hvor det har betydning, men det er ikke altafgørende. Så hvis jeg var ulykkelig over det, havde jeg været villig til at æde en kamel. Jeg tror ikke, at jeg afslører for nogen, at det handler om økonomi og familiehensyn samt de sportslige hensyn. Når det blev kogt sammen, vil jeg stadig gerne være i FC Nordsjælland.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Erik Marxen i forbindelse med præsentationen i 2021 med den daværende sportsdirektør Mikkel Hemmersam. Foto: FC Nordsjælland

Drønærgerligt

Lige som man troede, at Erik Marxen ikke ville få chancen i FC Nordsjælland, var den 34-årige forsvarer i startopstillingen mod AaB.

Men den blev aflyst grundet frost i banen.

Marxen ved ikke, om han er kommet mere ind i varmen over vinterpausen.

– Jeg tror ikke, at der er sket nogle tektoniske skift. Det er et spørgsmål om, at jeg har holdt mig fit, og det har også været en udfordring for mig undervejs i mit ophold. Derudover har der været spillere, der har været ukampdygtige, og så på et tidspunkt blev den gamle valgt til.

– Så blev kampen mod AaB aflyst, og det er jeg drønærgerlig over. Modsat nogle andre gange, hvor jeg er blevet skadet, og man har dunket sig selv i hovedet over, hvorfor man ikke stod der, når muligheden var der. Denne gang mod AaB var det ikke kroppen, der satte mig udenfor, men banen var åbenbart ikke klar, afslutter 34-årige Marxen til Tipsbladet.

Marxen skrev en fireårig kontrakt med FC Nordsjælland, da han kom til, men den står til at udløbe ved udgangen af 2025.

Tiden må vise, om det bliver til minutter for forsvareren i søndagens kamp mod Sønderjyske.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

City med vildt rekordbud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen