Alene i dette efterår har tidligere Superliga-spiller Simon Nagel været på tavlen flere gange som målscorer, end han var i hele sin professionelle karriere.
Den i dag 38-årige stoppede sin professionelle karriere i 2017 efter et kort ophold i Kjellerup IF. Inden var han i Vejle Boldklub, Viborg FF, FC Hjørring, AC Horsens, Silkeborg IF og Nykøbing FA.
Men helt at slippe fodbolden efter karrierestoppet kunne Simon Nagel ikke, og i sidste uge trak han så overskrifter igen – denne gang for sine bedrifter i Serie 5 med Silkeborg IF.
Den tidligere Superliga-spiller har – fremgik det af en artikel på dbu.dk – scoret 37 gange og lavet 22 oplæg i 11 kampe dette efterår. I 291 kampe i den professionelle karriere scorede han 33 gange.
Så hvad er hemmeligheden bag, at han har scoret flere Serie 5-mål i dette efterår end nogen anden spiller?
– Jeg er ikke i god form, hvis det er det, du spørger om. Men jeg har ikke taget på (siden han stoppede, red.).
– Jeg spiller bare, fordi jeg synes, det er sjovt. Det er bare mål, siger Simon Nagel til Tipsbladet og forklarer, at hans holdkammerater faktisk ikke er ubetinget tilfreds med ham trods de mange mål:
– Jeg får ikke altid så meget ros. Jeg har fået rigtig meget røg for, at jeg ikke spiller de andre.
Men du har 22 oplæg?
– Ja, statistikken fortæller jo noget andet.
Det er svært at forestille sig at lave så mange mål. Er det dødbolde de fleste af dem? Scorer han på langskud? Eller er det bare tap in-scoringer?
– Det er noget blandet. Nogle gange er det langskud, andre gange får jeg en bold i dybden. Der er også bolde i feltet, jeg bare skal prikke ind. Jeg bliver ofte bare spillet fri, så 80 procent af arbejdet bliver gjort for mig.
– Jeg står der bare. Der er nok nogle på holdet, der synes, jeg er doven.
Doven?
– Ja, jeg spiller jo offensiv midtbane, men jeg gider ikke rigtigt hjælpe tilbage i banen.
Simon Nagel fortæller, at man ikke opererer med en bødekasse på det Serie 5-hold, han spiller. Og det er nok meget godt med den røg, han modtager af medspillerne.
Savnede omklædningsrummet
Det er ikke alle hans venner, der synes, det er en strålende idé, at en spiller med sådan et cv dominerer så stort i Serie 5.
– Nogle har tagget mig på Facebook, og jeg har fået både ris og ros. En af mine kammerater synes, det er latterligt, at jeg spiller i Serie 5, for eksempel, siger Simon Nagel.
Men hvorfor spiller han på holdet? Hvad giver det ham, udover blå tånegle og lidt ondt i den gamle krop at trille rundt med kuglen?
På den måde er Simon Nagel ikke anderledes fra alle andre, der bliver forelsket i spillet og det, man som holdkammerater har sammen.
– Fodboldspillet kan man godt undvære, men røverhistorierne savner man mest. Det er så det, vi har sammen. Når vi har trænet torsdag aften, hænger folk lige ved og får nogle øl, og så er der bare den særlige jargon, man har i et omklædningsrum.
– Jeg kan godt lide at komme der, og det er nogle gode drenge. Selvfølgelig er det også dejligt at komme ud og spille, men vi går ikke så meget op i taktik og sådan.
– Når vi spiller, vil vi gerne vinde. Det er da en lille del af det. Men det handler om at spille noget bold og hygge sig lidt, siger Simon Nagel.
Efter fodbolden fandt han i øvrigt hurtigt sin vej i det civile liv. Han arbejder i dag som bygningsadministrator på Aarhus Universitet.
– Jeg fandt hurtigt min vej efter fodbolden, så jeg har ikke haft det tomrum, som man kan få. Det er et sted, jeg er rigtig glad for at være, slutter den tidligere Superliga-spiller, der altså i dag er kongen af Serie 5.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Victor Froholdt bliver matchvinder
‘Schmedes er under pres’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG