37 mål i 11 kampe: Husker du tidligere SL-spiller?

Mål, mål og atter mål. Selv om han er blevet 38 år, er formen stadig god. Og spillet er bestemt til mere end Serie 5.



Alene i dette efterår har tidligere Superliga-spiller Simon Nagel været på tavlen flere gange som målscorer, end han var i hele sin professionelle karriere.

Den i dag 38-årige stoppede sin professionelle karriere i 2017 efter et kort ophold i Kjellerup IF. Inden var han i Vejle Boldklub, Viborg FF, FC Hjørring, AC Horsens, Silkeborg IF og Nykøbing FA.

Men helt at slippe fodbolden efter karrierestoppet kunne Simon Nagel ikke, og i sidste uge trak han så overskrifter igen – denne gang for sine bedrifter i Serie 5 med Silkeborg IF.

Den tidligere Superliga-spiller har – fremgik det af en artikel på dbu.dk – scoret 37 gange og lavet 22 oplæg i 11 kampe dette efterår. I 291 kampe i den professionelle karriere scorede han 33 gange.

Så hvad er hemmeligheden bag, at han har scoret flere Serie 5-mål i dette efterår end nogen anden spiller?

– Jeg er ikke i god form, hvis det er det, du spørger om. Men jeg har ikke taget på (siden han stoppede, red.).

– Jeg spiller bare, fordi jeg synes, det er sjovt. Det er bare mål, siger Simon Nagel til Tipsbladet og forklarer, at hans holdkammerater faktisk ikke er ubetinget tilfreds med ham trods de mange mål:

– Jeg får ikke altid så meget ros. Jeg har fået rigtig meget røg for, at jeg ikke spiller de andre.

Men du har 22 oplæg?

– Ja, statistikken fortæller jo noget andet. 

Det er svært at forestille sig at lave så mange mål. Er det dødbolde de fleste af dem? Scorer han på langskud? Eller er det bare tap in-scoringer?

– Det er noget blandet. Nogle gange er det langskud, andre gange får jeg en bold i dybden. Der er også bolde i feltet, jeg bare skal prikke ind. Jeg bliver ofte bare spillet fri, så 80 procent af arbejdet bliver gjort for mig.

– Jeg står der bare. Der er nok nogle på holdet, der synes, jeg er doven. 

Doven?

– Ja, jeg spiller jo offensiv midtbane, men jeg gider ikke rigtigt hjælpe tilbage i banen.

Simon Nagel fortæller, at man ikke opererer med en bødekasse på det Serie 5-hold, han spiller. Og det er nok meget godt med den røg, han modtager af medspillerne.

Savnede omklædningsrummet
Det er ikke alle hans venner, der synes, det er en strålende idé, at en spiller med sådan et cv dominerer så stort i Serie 5.

– Nogle har tagget mig på Facebook, og jeg har fået både ris og ros. En af mine kammerater synes, det er latterligt, at jeg spiller i Serie 5, for eksempel, siger Simon Nagel.

Men hvorfor spiller han på holdet? Hvad giver det ham, udover blå tånegle og lidt ondt i den gamle krop at trille rundt med kuglen?

På den måde er Simon Nagel ikke anderledes fra alle andre, der bliver forelsket i spillet og det, man som holdkammerater har sammen.

– Fodboldspillet kan man godt undvære, men røverhistorierne savner man mest. Det er så det, vi har sammen. Når vi har trænet torsdag aften, hænger folk lige ved og får nogle øl, og så er der bare den særlige jargon, man har i et omklædningsrum.

– Jeg kan godt lide at komme der, og det er nogle gode drenge. Selvfølgelig er det også dejligt at komme ud og spille, men vi går ikke så meget op i taktik og sådan.

– Når vi spiller, vil vi gerne vinde. Det er da en lille del af det. Men det handler om at spille noget bold og hygge sig lidt, siger Simon Nagel.

Efter fodbolden fandt han i øvrigt hurtigt sin vej i det civile liv. Han arbejder i dag som bygningsadministrator på Aarhus Universitet. 

– Jeg fandt hurtigt min vej efter fodbolden, så jeg har ikke haft det tomrum, som man kan få. Det er et sted, jeg er rigtig glad for at være, slutter den tidligere Superliga-spiller, der altså i dag er kongen af Serie 5.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Jens Stage med smuk scoring i målfest

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Vil undgå Bendtner-stunt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Topscorer færdig

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bliver det Chido Obis store chance?

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

På blokken i danskerklub

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland