Det har været to hektiske år i Superligaen.
Coronavirussen forlængede 2019/20-sæsonen og gav en ekstremt kort vinterferie til Superliga-klubberne i 2020/21, hvor de spillede indtil få dage før jul og gik i gang igen i de første dage i februar.
I år er der bedre tid til vinterferie med 17. og sidste runde i de sidste dage i november, mens man først begynder igen i midten af februar 2022.
Det giver hver af de 12 Superliga-klubber fem kampe frem mod vinterpausen, og der er stor spredning i, hvor nemt eller svært et program klubberne har.
Tipsbladet.dk har taget stillingen og pointhøsten i de 12 klubber efter de 12 første spillerunder og brugt det til at vurdere, hvor nemt eller svært de 12 klubbers slutprogram på papiret er.
På papiret har FC Midtjylland det nemmeste program.
FCM's modstandere har i gennemsnit en dårligere placering og dårligere pointhøst, end det, der venter de øvrige 11 klubber.
Om det så også bliver det praksis for FC Midtjylland, der har tre vitale europæiske kampe vævet ind i Superliga-programmet, er mere usikkert – på programmet har man Brøndby IF og AGF, der samlet set har vist opadgående formkurve i Superligaen den seneste måneds tid efter skrækkelige udlæg på sæsonen.
I den anden ende af spektret finder vi førnævnte AGF og Brøndby IF, der, på papiret, har det sværeste afslutningsprogram i Superligaen.
Brøndby bliver presset med kampe mod FC København (på søndag), Randers og FC Midtjylland, mens også OB-kampen kan blive tricky. Viborg, den på papiret nemmeste modstander, har været god på dødbolde, noget der indtil ikke har været Brøndby-defensivens livret i 2021/22-sæsonen.
AGF har lutter top 6-modstandere pånær førnævnte OB, så også århusianerne bliver presset hårdt i deres jagt på at ligge i bedste halvdel i vinterpausen.
13. spillerunde
VB-FCN
BIF-FCK
SIF-OB
RFC-AGF
FCM-SDJ
AaB-VFF
14. spillerunde
FCN-AaB
RFC-FCM
FCK-VB
VFF-BIF
SDJ-SIF
OB-AGF
15. spillerunde
VFF-FCN
AaB-RFC
VB-SDJ
AGF-FCM
BIF-OB
SIF-FCK
16. spillerunde
OB-VFF
FCN-SIF
RFC-VB
FCK-AGF
FCM-BIF
SDJ-AaB
17. spillerunde
AGF-SIF
OB-FCN
VFF-SDJ
BIF-RFC
AaB-FCK
VB-FCM
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!