BIF og AGF har sværeste slutprogram i SL-efteråret

Med fem runder tilbage i efteråret kan Superliga-klubberne skimte vinterferien. FC Midtjylland har gode muligheder for et godt ‘run’, mens Brøndby IF og AGF har det sværeste program.



Det har været to hektiske år i Superligaen.

Coronavirussen forlængede 2019/20-sæsonen og gav en ekstremt kort vinterferie til Superliga-klubberne i 2020/21, hvor de spillede indtil få dage før jul og gik i gang igen i de første dage i februar.

I år er der bedre tid til vinterferie med 17. og sidste runde i de sidste dage i november, mens man først begynder igen i midten af februar 2022.

Det giver hver af de 12 Superliga-klubber fem kampe frem mod vinterpausen, og der er stor spredning i, hvor nemt eller svært et program klubberne har.

Tipsbladet.dk har taget stillingen og pointhøsten i de 12 klubber efter de 12 første spillerunder og brugt det til at vurdere, hvor nemt eller svært de 12 klubbers slutprogram på papiret er.

På papiret har FC Midtjylland det nemmeste program.

FCM's modstandere har i gennemsnit en dårligere placering og dårligere pointhøst, end det, der venter de øvrige 11 klubber.

Om det så også bliver det praksis for FC Midtjylland, der har tre vitale europæiske kampe vævet ind i Superliga-programmet, er mere usikkert – på programmet har man Brøndby IF og AGF, der samlet set har vist opadgående formkurve i Superligaen den seneste måneds tid efter skrækkelige udlæg på sæsonen.

I den anden ende af spektret finder vi førnævnte AGF og Brøndby IF, der, på papiret, har det sværeste afslutningsprogram i Superligaen.

Brøndby bliver presset med kampe mod FC København (på søndag), Randers og FC Midtjylland, mens også OB-kampen kan blive tricky. Viborg, den på papiret nemmeste modstander, har været god på dødbolde, noget der indtil ikke har været Brøndby-defensivens livret i 2021/22-sæsonen.

AGF har lutter top 6-modstandere pånær førnævnte OB, så også århusianerne bliver presset hårdt i deres jagt på at ligge i bedste halvdel i vinterpausen.


13. spillerunde
VB-FCN
BIF-FCK
SIF-OB
RFC-AGF
FCM-SDJ
AaB-VFF

14. spillerunde
FCN-AaB
RFC-FCM
FCK-VB
VFF-BIF
SDJ-SIF
OB-AGF

15. spillerunde
VFF-FCN
AaB-RFC
VB-SDJ
AGF-FCM
BIF-OB
SIF-FCK

16. spillerunde
OB-VFF
FCN-SIF
RFC-VB
FCK-AGF
FCM-BIF
SDJ-AaB

17. spillerunde
AGF-SIF
OB-FCN
VFF-SDJ
BIF-RFC
AaB-FCK
VB-FCM





BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forhandler med storklub

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det giver håb for fremtiden

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt