BIF og AGF har sværeste slutprogram i SL-efteråret

Med fem runder tilbage i efteråret kan Superliga-klubberne skimte vinterferien. FC Midtjylland har gode muligheder for et godt ‘run’, mens Brøndby IF og AGF har det sværeste program.



Det har været to hektiske år i Superligaen.

Coronavirussen forlængede 2019/20-sæsonen og gav en ekstremt kort vinterferie til Superliga-klubberne i 2020/21, hvor de spillede indtil få dage før jul og gik i gang igen i de første dage i februar.

I år er der bedre tid til vinterferie med 17. og sidste runde i de sidste dage i november, mens man først begynder igen i midten af februar 2022.

Det giver hver af de 12 Superliga-klubber fem kampe frem mod vinterpausen, og der er stor spredning i, hvor nemt eller svært et program klubberne har.

Tipsbladet.dk har taget stillingen og pointhøsten i de 12 klubber efter de 12 første spillerunder og brugt det til at vurdere, hvor nemt eller svært de 12 klubbers slutprogram på papiret er.

På papiret har FC Midtjylland det nemmeste program.

FCM's modstandere har i gennemsnit en dårligere placering og dårligere pointhøst, end det, der venter de øvrige 11 klubber.

Om det så også bliver det praksis for FC Midtjylland, der har tre vitale europæiske kampe vævet ind i Superliga-programmet, er mere usikkert – på programmet har man Brøndby IF og AGF, der samlet set har vist opadgående formkurve i Superligaen den seneste måneds tid efter skrækkelige udlæg på sæsonen.

I den anden ende af spektret finder vi førnævnte AGF og Brøndby IF, der, på papiret, har det sværeste afslutningsprogram i Superligaen.

Brøndby bliver presset med kampe mod FC København (på søndag), Randers og FC Midtjylland, mens også OB-kampen kan blive tricky. Viborg, den på papiret nemmeste modstander, har været god på dødbolde, noget der indtil ikke har været Brøndby-defensivens livret i 2021/22-sæsonen.

AGF har lutter top 6-modstandere pånær førnævnte OB, så også århusianerne bliver presset hårdt i deres jagt på at ligge i bedste halvdel i vinterpausen.


13. spillerunde
VB-FCN
BIF-FCK
SIF-OB
RFC-AGF
FCM-SDJ
AaB-VFF

14. spillerunde
FCN-AaB
RFC-FCM
FCK-VB
VFF-BIF
SDJ-SIF
OB-AGF

15. spillerunde
VFF-FCN
AaB-RFC
VB-SDJ
AGF-FCM
BIF-OB
SIF-FCK

16. spillerunde
OB-VFF
FCN-SIF
RFC-VB
FCK-AGF
FCM-BIF
SDJ-AaB

17. spillerunde
AGF-SIF
OB-FCN
VFF-SDJ
BIF-RFC
AaB-FCK
VB-FCM







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Chok i Wolfsburg

Tottenham jagter choktransfer

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job