7 point i 7 kampe: Kritiske spørgsmål berettiget

FC Nordsjællands efterår har ikke været godt i Superligaen, og cheftræner Johannes Hoff Thorup forstår den skepsis, der er opstået.



Det har ikke været FC Nordsjællands efterår i Superligaen.

Siden de seks spillerunder i juli og august har FC Nordsjælland kun vundet én kamp og spillet fire uafgjorte, og det var langt fra forventningen efter et hektisk transfervindue.

For i slutningen af vinduet fik FCN både Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen, og selvom Ernest Nuamah blev solgt, lignede FCN den klare udfordrer til FC København.

Men september og oktober har ikke været blide ved FC Nordsjælland, der søndag tabte til Brøndby IF og nu har særdeles beskedne syv point i de syv spillerunder siden sommer.

Og klubbens cheftræner har forståelse for, at resultaterne giver undren og overvejelser i omverdenen.

– Det er med rette, at vi får kritiske spørgsmål efter flere nederlag i streg, og vi kigger også selv på det. Vi synes egentlig, præstationerne i vores kampe har været ok. Drengene leverer også en god indsats mod Brøndby. Så kan man tabe, og det kan vi altid til de gode hold i rækken, siger Johannes Hoff Thorup.

AGF og Randers FC mødes mandag aften.

Cheftræneren synes ikke, de europæiske kampe skal have skylden for de blandede Superliga-resultater.

- Spillerne vil jo gerne spille. Vi fik spillet en god kamp i Slovakiet og fik et godt resultat. Jeg synes ikke, vi i dag [mod Brøndby] kunne se, at vi havde spillet torsdag aften. Både den måde, vi lægger fra land og slutter af på.

- Vi har minimeret vores optakt til kampene. Vi har ikke så meget træningstid til kampene, men bruger langt mere video. Vi er opmærksomme på, at den mentale belastning på spillerne kan være det største emne. Vi forsøger at bytte ud fra kamp til kamp, så vi har friske spillere på banen hver gang. Men det er den mentale belastning, vi bruger meget tid på, for deres hoveder skal være skarpe, siger Johannes Hoff Thorup.

FCN har Spartak Trnava hjemme torsdag i næste uge og seks point fra de første tre kampe i Conference League-gruppespillet.

- Vi har to hjemmekampe, hvilket betyder meget, især den næste. Hvis vi vinder den, kan vi, som jeg regner det ud, gå videre ved at få point i Fenerbahce-kampen. Det går vi efter, og vi har et godt udgangspunkt.

FC Nordsjællands næste opgave er en pokalkamp ude mod Viborg FF onsdag aften.





LIVE

LIVE: FC Midtjylland får stor bøde

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Langer ud efter Peter Sørensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Arsenal – Sporting CP

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Brøndby er de dårligste i Europa

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

22 millioner kroner!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Øjner europæisk trofæ

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

Legende stopper som cheftræner for Messi

I transfermøde med Superliga-klub

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!