7 point i 7 kampe: Kritiske spørgsmål berettiget

FC Nordsjællands efterår har ikke været godt i Superligaen, og cheftræner Johannes Hoff Thorup forstår den skepsis, der er opstået.



Det har ikke været FC Nordsjællands efterår i Superligaen.

Siden de seks spillerunder i juli og august har FC Nordsjælland kun vundet én kamp og spillet fire uafgjorte, og det var langt fra forventningen efter et hektisk transfervindue.

For i slutningen af vinduet fik FCN både Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen, og selvom Ernest Nuamah blev solgt, lignede FCN den klare udfordrer til FC København.

Men september og oktober har ikke været blide ved FC Nordsjælland, der søndag tabte til Brøndby IF og nu har særdeles beskedne syv point i de syv spillerunder siden sommer.

Og klubbens cheftræner har forståelse for, at resultaterne giver undren og overvejelser i omverdenen.

– Det er med rette, at vi får kritiske spørgsmål efter flere nederlag i streg, og vi kigger også selv på det. Vi synes egentlig, præstationerne i vores kampe har været ok. Drengene leverer også en god indsats mod Brøndby. Så kan man tabe, og det kan vi altid til de gode hold i rækken, siger Johannes Hoff Thorup.

AGF og Randers FC mødes mandag aften.

Cheftræneren synes ikke, de europæiske kampe skal have skylden for de blandede Superliga-resultater.

- Spillerne vil jo gerne spille. Vi fik spillet en god kamp i Slovakiet og fik et godt resultat. Jeg synes ikke, vi i dag [mod Brøndby] kunne se, at vi havde spillet torsdag aften. Både den måde, vi lægger fra land og slutter af på.

- Vi har minimeret vores optakt til kampene. Vi har ikke så meget træningstid til kampene, men bruger langt mere video. Vi er opmærksomme på, at den mentale belastning på spillerne kan være det største emne. Vi forsøger at bytte ud fra kamp til kamp, så vi har friske spillere på banen hver gang. Men det er den mentale belastning, vi bruger meget tid på, for deres hoveder skal være skarpe, siger Johannes Hoff Thorup.

FCN har Spartak Trnava hjemme torsdag i næste uge og seks point fra de første tre kampe i Conference League-gruppespillet.

- Vi har to hjemmekampe, hvilket betyder meget, især den næste. Hvis vi vinder den, kan vi, som jeg regner det ud, gå videre ved at få point i Fenerbahce-kampen. Det går vi efter, og vi har et godt udgangspunkt.

FC Nordsjællands næste opgave er en pokalkamp ude mod Viborg FF onsdag aften.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Enorme Superliga-talenter udtaget

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Nu forklarer Noah Nartey

Barcelona – Newcastle United

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’