7 point i 7 kampe: Kritiske spørgsmål berettiget

FC Nordsjællands efterår har ikke været godt i Superligaen, og cheftræner Johannes Hoff Thorup forstår den skepsis, der er opstået.



Det har ikke været FC Nordsjællands efterår i Superligaen.

Siden de seks spillerunder i juli og august har FC Nordsjælland kun vundet én kamp og spillet fire uafgjorte, og det var langt fra forventningen efter et hektisk transfervindue.

For i slutningen af vinduet fik FCN både Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen, og selvom Ernest Nuamah blev solgt, lignede FCN den klare udfordrer til FC København.

Men september og oktober har ikke været blide ved FC Nordsjælland, der søndag tabte til Brøndby IF og nu har særdeles beskedne syv point i de syv spillerunder siden sommer.

Og klubbens cheftræner har forståelse for, at resultaterne giver undren og overvejelser i omverdenen.

– Det er med rette, at vi får kritiske spørgsmål efter flere nederlag i streg, og vi kigger også selv på det. Vi synes egentlig, præstationerne i vores kampe har været ok. Drengene leverer også en god indsats mod Brøndby. Så kan man tabe, og det kan vi altid til de gode hold i rækken, siger Johannes Hoff Thorup.

AGF og Randers FC mødes mandag aften.

Cheftræneren synes ikke, de europæiske kampe skal have skylden for de blandede Superliga-resultater.

- Spillerne vil jo gerne spille. Vi fik spillet en god kamp i Slovakiet og fik et godt resultat. Jeg synes ikke, vi i dag [mod Brøndby] kunne se, at vi havde spillet torsdag aften. Både den måde, vi lægger fra land og slutter af på.

- Vi har minimeret vores optakt til kampene. Vi har ikke så meget træningstid til kampene, men bruger langt mere video. Vi er opmærksomme på, at den mentale belastning på spillerne kan være det største emne. Vi forsøger at bytte ud fra kamp til kamp, så vi har friske spillere på banen hver gang. Men det er den mentale belastning, vi bruger meget tid på, for deres hoveder skal være skarpe, siger Johannes Hoff Thorup.

FCN har Spartak Trnava hjemme torsdag i næste uge og seks point fra de første tre kampe i Conference League-gruppespillet.

- Vi har to hjemmekampe, hvilket betyder meget, især den næste. Hvis vi vinder den, kan vi, som jeg regner det ud, gå videre ved at få point i Fenerbahce-kampen. Det går vi efter, og vi har et godt udgangspunkt.

FC Nordsjællands næste opgave er en pokalkamp ude mod Viborg FF onsdag aften.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Går langt ned i løn

Bach Bak i svime over Uhre

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Andreas Christensen skriver snart under

Dansk bomber med vildt mål i England

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’