7 point i 7 kampe: Kritiske spørgsmål berettiget

FC Nordsjællands efterår har ikke været godt i Superligaen, og cheftræner Johannes Hoff Thorup forstår den skepsis, der er opstået.



Det har ikke været FC Nordsjællands efterår i Superligaen.

Siden de seks spillerunder i juli og august har FC Nordsjælland kun vundet én kamp og spillet fire uafgjorte, og det var langt fra forventningen efter et hektisk transfervindue.

For i slutningen af vinduet fik FCN både Andreas Schjelderup og Christian Rasmussen, og selvom Ernest Nuamah blev solgt, lignede FCN den klare udfordrer til FC København.

Men september og oktober har ikke været blide ved FC Nordsjælland, der søndag tabte til Brøndby IF og nu har særdeles beskedne syv point i de syv spillerunder siden sommer.

Og klubbens cheftræner har forståelse for, at resultaterne giver undren og overvejelser i omverdenen.

– Det er med rette, at vi får kritiske spørgsmål efter flere nederlag i streg, og vi kigger også selv på det. Vi synes egentlig, præstationerne i vores kampe har været ok. Drengene leverer også en god indsats mod Brøndby. Så kan man tabe, og det kan vi altid til de gode hold i rækken, siger Johannes Hoff Thorup.

AGF og Randers FC mødes mandag aften.

Cheftræneren synes ikke, de europæiske kampe skal have skylden for de blandede Superliga-resultater.

- Spillerne vil jo gerne spille. Vi fik spillet en god kamp i Slovakiet og fik et godt resultat. Jeg synes ikke, vi i dag [mod Brøndby] kunne se, at vi havde spillet torsdag aften. Både den måde, vi lægger fra land og slutter af på.

- Vi har minimeret vores optakt til kampene. Vi har ikke så meget træningstid til kampene, men bruger langt mere video. Vi er opmærksomme på, at den mentale belastning på spillerne kan være det største emne. Vi forsøger at bytte ud fra kamp til kamp, så vi har friske spillere på banen hver gang. Men det er den mentale belastning, vi bruger meget tid på, for deres hoveder skal være skarpe, siger Johannes Hoff Thorup.

FCN har Spartak Trnava hjemme torsdag i næste uge og seks point fra de første tre kampe i Conference League-gruppespillet.

- Vi har to hjemmekampe, hvilket betyder meget, især den næste. Hvis vi vinder den, kan vi, som jeg regner det ud, gå videre ved at få point i Fenerbahce-kampen. Det går vi efter, og vi har et godt udgangspunkt.

FC Nordsjællands næste opgave er en pokalkamp ude mod Viborg FF onsdag aften.





LIVE

VM-LIVE: Schweiz ødelægger de bosniske drømme

USA – Australien

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops