AaB har en del at arbejde med på fodboldbanen efter det forsmædelige nederlag på 0-3 på hjemmebane til Randers FC i forårspremieren, men også udenfor kridtstregerne er der ting i støbeskeen i Nordjylland.
Superliga-klubben arbejder således på at udarbejde en strategi for de kommende år, som skal være med til at udvikle de firedobbelte danske mestre. Strategien er endnu ikke offentliggjort, men er lige på trapperne, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er der flere interssante nedslag.
Tipsbladet.dk forstår blandt andet, at AaB pønser på at ansætte en fodboldchef, som blandt andet skal være med til at sikre en rød tråd i klubben og sørge for, at de unge spillere får den rette skoling hele vejen op gennem systemet. AaB har endnu ikke fundet manden, der skal bestride den nyoprettede stilling i klubben, men holder øje med mulige kandidater.
Allan Gaarde, der er sportsdirektør i AaB, vil ikke kommentere på, hvorvidt klubben arbejder på at ansætte en fodboldchef, men han vil gerne fortælle, at man er i gang med at forfine strategien.
– Vi er i gang med at udvikle en strategi, og den er ikke endeligt vedtaget endnu eller godkendt, så derfor kan jeg heller ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Det bliver en strategi, der skal sætte retningen for både det sportslige og kommercielle i AaB fremadrettet, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:
– Nordjylland vil også være omdrejningspunktet i fremtiden og måske i endnu højere grad end nu. Vi vil fortsætte med at satse hårdt på talentudvikling, for det er det, vi tror på, og som vi har vist, vi er gode til.
Til søndagens kamp mod Randers FC var 12 af 19 spillere i truppen egenudviklede spillere, og det skal også fortsat være omdrejningspunktet i AaB.
– Nogle satser på at hente mange udenlandske spillere, andre satser på at hente spillere, der er kommet lidt i overskud andre steder, og så er der nogle, der satser på at hente profiler fra eksempelvis 1. division. I AaB vil vi satse på talenter – specifikt nordjyske talenter.
– Det vil sige, at vi aldrig kommer til at konkurrere om en spiller i 16-17 års alderen udenfor Nordjylland. Vi satser benhårdt på lokalsamfundet, hvor vi også nyder en rigtig stor opbakning, og det skal naturligvis også være et omdrejningspunkt i AaB i fremtiden, forklarer Allan Gaarde.
AaB vandt senest det danske mesterskab i i 2014 – i samme sæson vandt nordjyderne også pokalturneringen.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
