AaB har en del at arbejde med på fodboldbanen efter det forsmædelige nederlag på 0-3 på hjemmebane til Randers FC i forårspremieren, men også udenfor kridtstregerne er der ting i støbeskeen i Nordjylland.
Superliga-klubben arbejder således på at udarbejde en strategi for de kommende år, som skal være med til at udvikle de firedobbelte danske mestre. Strategien er endnu ikke offentliggjort, men er lige på trapperne, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er der flere interssante nedslag.
Tipsbladet.dk forstår blandt andet, at AaB pønser på at ansætte en fodboldchef, som blandt andet skal være med til at sikre en rød tråd i klubben og sørge for, at de unge spillere får den rette skoling hele vejen op gennem systemet. AaB har endnu ikke fundet manden, der skal bestride den nyoprettede stilling i klubben, men holder øje med mulige kandidater.
Allan Gaarde, der er sportsdirektør i AaB, vil ikke kommentere på, hvorvidt klubben arbejder på at ansætte en fodboldchef, men han vil gerne fortælle, at man er i gang med at forfine strategien.
– Vi er i gang med at udvikle en strategi, og den er ikke endeligt vedtaget endnu eller godkendt, så derfor kan jeg heller ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Det bliver en strategi, der skal sætte retningen for både det sportslige og kommercielle i AaB fremadrettet, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:
– Nordjylland vil også være omdrejningspunktet i fremtiden og måske i endnu højere grad end nu. Vi vil fortsætte med at satse hårdt på talentudvikling, for det er det, vi tror på, og som vi har vist, vi er gode til.
Til søndagens kamp mod Randers FC var 12 af 19 spillere i truppen egenudviklede spillere, og det skal også fortsat være omdrejningspunktet i AaB.
– Nogle satser på at hente mange udenlandske spillere, andre satser på at hente spillere, der er kommet lidt i overskud andre steder, og så er der nogle, der satser på at hente profiler fra eksempelvis 1. division. I AaB vil vi satse på talenter – specifikt nordjyske talenter.
– Det vil sige, at vi aldrig kommer til at konkurrere om en spiller i 16-17 års alderen udenfor Nordjylland. Vi satser benhårdt på lokalsamfundet, hvor vi også nyder en rigtig stor opbakning, og det skal naturligvis også være et omdrejningspunkt i AaB i fremtiden, forklarer Allan Gaarde.
AaB vandt senest det danske mesterskab i i 2014 – i samme sæson vandt nordjyderne også pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
‘Det er ufatteligt imponerende’
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
