AaB har en del at arbejde med på fodboldbanen efter det forsmædelige nederlag på 0-3 på hjemmebane til Randers FC i forårspremieren, men også udenfor kridtstregerne er der ting i støbeskeen i Nordjylland.
Superliga-klubben arbejder således på at udarbejde en strategi for de kommende år, som skal være med til at udvikle de firedobbelte danske mestre. Strategien er endnu ikke offentliggjort, men er lige på trapperne, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er der flere interssante nedslag.
Tipsbladet.dk forstår blandt andet, at AaB pønser på at ansætte en fodboldchef, som blandt andet skal være med til at sikre en rød tråd i klubben og sørge for, at de unge spillere får den rette skoling hele vejen op gennem systemet. AaB har endnu ikke fundet manden, der skal bestride den nyoprettede stilling i klubben, men holder øje med mulige kandidater.
Allan Gaarde, der er sportsdirektør i AaB, vil ikke kommentere på, hvorvidt klubben arbejder på at ansætte en fodboldchef, men han vil gerne fortælle, at man er i gang med at forfine strategien.
– Vi er i gang med at udvikle en strategi, og den er ikke endeligt vedtaget endnu eller godkendt, så derfor kan jeg heller ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Det bliver en strategi, der skal sætte retningen for både det sportslige og kommercielle i AaB fremadrettet, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:
– Nordjylland vil også være omdrejningspunktet i fremtiden og måske i endnu højere grad end nu. Vi vil fortsætte med at satse hårdt på talentudvikling, for det er det, vi tror på, og som vi har vist, vi er gode til.
Til søndagens kamp mod Randers FC var 12 af 19 spillere i truppen egenudviklede spillere, og det skal også fortsat være omdrejningspunktet i AaB.
– Nogle satser på at hente mange udenlandske spillere, andre satser på at hente spillere, der er kommet lidt i overskud andre steder, og så er der nogle, der satser på at hente profiler fra eksempelvis 1. division. I AaB vil vi satse på talenter – specifikt nordjyske talenter.
– Det vil sige, at vi aldrig kommer til at konkurrere om en spiller i 16-17 års alderen udenfor Nordjylland. Vi satser benhårdt på lokalsamfundet, hvor vi også nyder en rigtig stor opbakning, og det skal naturligvis også være et omdrejningspunkt i AaB i fremtiden, forklarer Allan Gaarde.
AaB vandt senest det danske mesterskab i i 2014 – i samme sæson vandt nordjyderne også pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
Barcelona i hopla – tager ny sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
