AaB-boss: Vi skal nyde Jönsson mens vi kan

AaB’s sportschef Allan Gaarde finder det urealistisk at tilknytte Rasmus Jönsson permanent. 



AaB har haft god gavn af den svenske angriber Rasmus Jönsson, der i sommer blev lejet i Wolfsburg. Angriberen har bidraget godt til den nordjyske offensiv, hvor han ikke kun har leveret en håndfuld mål, men også fungeret glimrende som spilstation og oplægger. 

Det er dog tvivlsomt, at AaB også får gavn af Jönsson efter denne sæson, for angriberens lejemål udløber til juni, og den bliver næppe vekslet til en permanent aftale. 

AaB-sportschef Allan Gaarde glæder sig ikke desto mindre over Jönssons præstationer i den nordjyske klub. 

– Det er gået som håbet med Rasmus. Vi vidste godt, at han havde haft nogle skader, og det var en af grundende til, at vi overhovedet kunne tiltrække en spiller som ham. Vores stab og Rasmus har arbejdet hårdt på at kunne spille hele kampe, og han er kun blevet bedre og bedre, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Han anser det ikke som realistisk, at AaB kan tilknytte Rasmus Jönsson efter denne sæson. 

– En del af lejeaftalen er, at Rasmus skal tilbage til Wolfsburg efter sæsonen. Det har været aftalen fra dag ét. Dermed ikke sagt, at vi ikke vil forsøge at lave en ny aftale, men vi må også sige, at det ser urealistisk ud. Wolfsburgs ide med at sende Rasmus til Aalborg var at få en bedre spiller tilbage. Det får de, men de har givet mange penge for ham, og hvis vi skal have ham permanent, skal vi løfte en økonomi, vi ikke er i stand til, siger Allan Gaarde. 

, men endnu er intet afklaret om fremtiden. I AaB afventer man ligeledes situationen, omend Allan Gaarde tvivler på, at svenskeren også er i Aalborg efter denne sæson.  

– Lige nu er fokus på at præstere, og vi har enormt mange kampe foran os de næste måneder. Så kommer der en sommerpause, hvor vi må se, hvad der sker, men realistisk set kan vi ikke være med, og vi må nyde Rasmus Jönsson så længe vi kan, siger han. 





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie