AaB-boss: Vi skal nyde Jönsson mens vi kan

AaB’s sportschef Allan Gaarde finder det urealistisk at tilknytte Rasmus Jönsson permanent. 



AaB har haft god gavn af den svenske angriber Rasmus Jönsson, der i sommer blev lejet i Wolfsburg. Angriberen har bidraget godt til den nordjyske offensiv, hvor han ikke kun har leveret en håndfuld mål, men også fungeret glimrende som spilstation og oplægger. 

Det er dog tvivlsomt, at AaB også får gavn af Jönsson efter denne sæson, for angriberens lejemål udløber til juni, og den bliver næppe vekslet til en permanent aftale. 

AaB-sportschef Allan Gaarde glæder sig ikke desto mindre over Jönssons præstationer i den nordjyske klub. 

– Det er gået som håbet med Rasmus. Vi vidste godt, at han havde haft nogle skader, og det var en af grundende til, at vi overhovedet kunne tiltrække en spiller som ham. Vores stab og Rasmus har arbejdet hårdt på at kunne spille hele kampe, og han er kun blevet bedre og bedre, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Han anser det ikke som realistisk, at AaB kan tilknytte Rasmus Jönsson efter denne sæson. 

– En del af lejeaftalen er, at Rasmus skal tilbage til Wolfsburg efter sæsonen. Det har været aftalen fra dag ét. Dermed ikke sagt, at vi ikke vil forsøge at lave en ny aftale, men vi må også sige, at det ser urealistisk ud. Wolfsburgs ide med at sende Rasmus til Aalborg var at få en bedre spiller tilbage. Det får de, men de har givet mange penge for ham, og hvis vi skal have ham permanent, skal vi løfte en økonomi, vi ikke er i stand til, siger Allan Gaarde. 

, men endnu er intet afklaret om fremtiden. I AaB afventer man ligeledes situationen, omend Allan Gaarde tvivler på, at svenskeren også er i Aalborg efter denne sæson.  

– Lige nu er fokus på at præstere, og vi har enormt mange kampe foran os de næste måneder. Så kommer der en sommerpause, hvor vi må se, hvad der sker, men realistisk set kan vi ikke være med, og vi må nyde Rasmus Jönsson så længe vi kan, siger han. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Senegal – Irak

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

I dialog om dansk bomber

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

FC Barcelona køber VM-angriber

Forbereder bud på 970 mio.

New Zealand – Belgien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?