AaB-boss: Vi skal nyde Jönsson mens vi kan

AaB’s sportschef Allan Gaarde finder det urealistisk at tilknytte Rasmus Jönsson permanent. 



AaB har haft god gavn af den svenske angriber Rasmus Jönsson, der i sommer blev lejet i Wolfsburg. Angriberen har bidraget godt til den nordjyske offensiv, hvor han ikke kun har leveret en håndfuld mål, men også fungeret glimrende som spilstation og oplægger. 

Det er dog tvivlsomt, at AaB også får gavn af Jönsson efter denne sæson, for angriberens lejemål udløber til juni, og den bliver næppe vekslet til en permanent aftale. 

AaB-sportschef Allan Gaarde glæder sig ikke desto mindre over Jönssons præstationer i den nordjyske klub. 

– Det er gået som håbet med Rasmus. Vi vidste godt, at han havde haft nogle skader, og det var en af grundende til, at vi overhovedet kunne tiltrække en spiller som ham. Vores stab og Rasmus har arbejdet hårdt på at kunne spille hele kampe, og han er kun blevet bedre og bedre, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Han anser det ikke som realistisk, at AaB kan tilknytte Rasmus Jönsson efter denne sæson. 

– En del af lejeaftalen er, at Rasmus skal tilbage til Wolfsburg efter sæsonen. Det har været aftalen fra dag ét. Dermed ikke sagt, at vi ikke vil forsøge at lave en ny aftale, men vi må også sige, at det ser urealistisk ud. Wolfsburgs ide med at sende Rasmus til Aalborg var at få en bedre spiller tilbage. Det får de, men de har givet mange penge for ham, og hvis vi skal have ham permanent, skal vi løfte en økonomi, vi ikke er i stand til, siger Allan Gaarde. 

, men endnu er intet afklaret om fremtiden. I AaB afventer man ligeledes situationen, omend Allan Gaarde tvivler på, at svenskeren også er i Aalborg efter denne sæson.  

– Lige nu er fokus på at præstere, og vi har enormt mange kampe foran os de næste måneder. Så kommer der en sommerpause, hvor vi må se, hvad der sker, men realistisk set kan vi ikke være med, og vi må nyde Rasmus Jönsson så længe vi kan, siger han. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud