AaB-boss: Vi skal nyde Jönsson mens vi kan

AaB’s sportschef Allan Gaarde finder det urealistisk at tilknytte Rasmus Jönsson permanent. 



AaB har haft god gavn af den svenske angriber Rasmus Jönsson, der i sommer blev lejet i Wolfsburg. Angriberen har bidraget godt til den nordjyske offensiv, hvor han ikke kun har leveret en håndfuld mål, men også fungeret glimrende som spilstation og oplægger. 

Det er dog tvivlsomt, at AaB også får gavn af Jönsson efter denne sæson, for angriberens lejemål udløber til juni, og den bliver næppe vekslet til en permanent aftale. 

AaB-sportschef Allan Gaarde glæder sig ikke desto mindre over Jönssons præstationer i den nordjyske klub. 

– Det er gået som håbet med Rasmus. Vi vidste godt, at han havde haft nogle skader, og det var en af grundende til, at vi overhovedet kunne tiltrække en spiller som ham. Vores stab og Rasmus har arbejdet hårdt på at kunne spille hele kampe, og han er kun blevet bedre og bedre, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Han anser det ikke som realistisk, at AaB kan tilknytte Rasmus Jönsson efter denne sæson. 

– En del af lejeaftalen er, at Rasmus skal tilbage til Wolfsburg efter sæsonen. Det har været aftalen fra dag ét. Dermed ikke sagt, at vi ikke vil forsøge at lave en ny aftale, men vi må også sige, at det ser urealistisk ud. Wolfsburgs ide med at sende Rasmus til Aalborg var at få en bedre spiller tilbage. Det får de, men de har givet mange penge for ham, og hvis vi skal have ham permanent, skal vi løfte en økonomi, vi ikke er i stand til, siger Allan Gaarde. 

, men endnu er intet afklaret om fremtiden. I AaB afventer man ligeledes situationen, omend Allan Gaarde tvivler på, at svenskeren også er i Aalborg efter denne sæson.  

– Lige nu er fokus på at præstere, og vi har enormt mange kampe foran os de næste måneder. Så kommer der en sommerpause, hvor vi må se, hvad der sker, men realistisk set kan vi ikke være med, og vi må nyde Rasmus Jönsson så længe vi kan, siger han. 





LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Speakman om transfer: En unik situation

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt