AaB-anfører skifter til Sverige

Kjetil Wæhler skifter noget overraskende til fra AaB til svenske IFK Göteborg. Her får han en toårig kontrakt.



AaB’s norske forsvarsspiller Kjetil Wæhler skifter til IFK Göteborg med øjeblikkelig virkning. Nordmanden skifter et halvt år før kontraktudløb med AaB, og det selv om nordjyderne og Wæhler har forhandlet kontrakt gennem et stykke tid. Nordmanden skulle gå ned i løn, hvis opholdet i Nordjylland skulle forlænges, men det bliver altså slet ikke aktuelt.

– Vi ville meget gerne have beholdt Kjetil, som også havde AaB som sit førstevalg, men desværre har vi i øjeblikket ikke det økonomiske råderum til at kunne forlænge aftalen, der havde udløb til sommer, siger Lynge Jakobsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

– Kjetil har været en krumtap i vores forsvar og en eksemplarisk repræsentant for AaB både på og uden for banen, og selvom vi er ærgerlige over, at vores veje nu skilles, så har vi forståelse for hans valg og ønsker ham og familien al mulig held og lykke fremover, siger sportsdirektøren.

Kjetil Wæhler selv havde forventet, at han skulle slutte sin karriere i Aalborg, og derfor er han også ærgerlig over afskeden.

– Jeg har haft tre rigtig fine år i AaB og Aalborg, hvor både jeg og min familie trives, siger han.

– Derfor er det også meget vemodigt at bryde op, men situationen er, som den er, og det har naturligvis stor betydning, at jeg har fremtiden på plads for de kommende to år, der nu byder på et uventet, nyt kapitel, siger den nu forhenværende AaB-spiller.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Portugal – Kroatien