AaB-anfører skifter til Sverige

Kjetil Wæhler skifter noget overraskende til fra AaB til svenske IFK Göteborg. Her får han en toårig kontrakt.



AaB’s norske forsvarsspiller Kjetil Wæhler skifter til IFK Göteborg med øjeblikkelig virkning. Nordmanden skifter et halvt år før kontraktudløb med AaB, og det selv om nordjyderne og Wæhler har forhandlet kontrakt gennem et stykke tid. Nordmanden skulle gå ned i løn, hvis opholdet i Nordjylland skulle forlænges, men det bliver altså slet ikke aktuelt.

– Vi ville meget gerne have beholdt Kjetil, som også havde AaB som sit førstevalg, men desværre har vi i øjeblikket ikke det økonomiske råderum til at kunne forlænge aftalen, der havde udløb til sommer, siger Lynge Jakobsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

– Kjetil har været en krumtap i vores forsvar og en eksemplarisk repræsentant for AaB både på og uden for banen, og selvom vi er ærgerlige over, at vores veje nu skilles, så har vi forståelse for hans valg og ønsker ham og familien al mulig held og lykke fremover, siger sportsdirektøren.

Kjetil Wæhler selv havde forventet, at han skulle slutte sin karriere i Aalborg, og derfor er han også ærgerlig over afskeden.

– Jeg har haft tre rigtig fine år i AaB og Aalborg, hvor både jeg og min familie trives, siger han.

– Derfor er det også meget vemodigt at bryde op, men situationen er, som den er, og det har naturligvis stor betydning, at jeg har fremtiden på plads for de kommende to år, der nu byder på et uventet, nyt kapitel, siger den nu forhenværende AaB-spiller.





LIVE: Pause – AGF har brugt bolden bedst




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Dansk angriber sat til salg

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

‘Et af de største danske resultater’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Stor ændring i AGF?