AaB-anfører skifter til Sverige

Kjetil Wæhler skifter noget overraskende til fra AaB til svenske IFK Göteborg. Her får han en toårig kontrakt.



AaB’s norske forsvarsspiller Kjetil Wæhler skifter til IFK Göteborg med øjeblikkelig virkning. Nordmanden skifter et halvt år før kontraktudløb med AaB, og det selv om nordjyderne og Wæhler har forhandlet kontrakt gennem et stykke tid. Nordmanden skulle gå ned i løn, hvis opholdet i Nordjylland skulle forlænges, men det bliver altså slet ikke aktuelt.

– Vi ville meget gerne have beholdt Kjetil, som også havde AaB som sit førstevalg, men desværre har vi i øjeblikket ikke det økonomiske råderum til at kunne forlænge aftalen, der havde udløb til sommer, siger Lynge Jakobsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

– Kjetil har været en krumtap i vores forsvar og en eksemplarisk repræsentant for AaB både på og uden for banen, og selvom vi er ærgerlige over, at vores veje nu skilles, så har vi forståelse for hans valg og ønsker ham og familien al mulig held og lykke fremover, siger sportsdirektøren.

Kjetil Wæhler selv havde forventet, at han skulle slutte sin karriere i Aalborg, og derfor er han også ærgerlig over afskeden.

– Jeg har haft tre rigtig fine år i AaB og Aalborg, hvor både jeg og min familie trives, siger han.

– Derfor er det også meget vemodigt at bryde op, men situationen er, som den er, og det har naturligvis stor betydning, at jeg har fremtiden på plads for de kommende to år, der nu byder på et uventet, nyt kapitel, siger den nu forhenværende AaB-spiller.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-stjerne klar til Europa-brag

OB henter forsvarstalent i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Randers FC – Silkeborg IF

Her er VM-turneringens hold

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold