AaB-angriber tilbage til sommer

AaBs amerikanske angriber, Marcus Tracy, vender tilbage til fodboldbanen. Det bliver dog ikke før i næste sæson.



13 måneder. Så længe har AaB’s Marcus Tracy været ukampdygtig. Den 24-årige ameikanske angriber har siddet udenfor siden januar sidste år med springerknæ – endda i begge knæ.

Uheldige Tracy har været igennem et sandt skadesmareridt, hvor det i perioder har tydet på et decideret karrierestop. Men nu lysner det for den hovedstødsstærke angriber, som kom til Aalborg for to år siden efter en fremragende College-karriere i USA.

Læs også: AaB-angriber ude for sæsonen

– Jeg kan spille igen. Specialisten, som har behandlet mig (en specialist fra Colorado i USA, red.) siger, at jeg kan komme tilbage. Det bliver ikke i løbet af denne sæson, men lægerne regner med, at jeg er helt rask i juni eller juni måned. Så jeg er klar til næste sæson, siger Marcus Tracy til tipsbladet.dk.

Dermed kan spekulationerne om Tracys fremtid indenfor fodbold forstumme. Spekulationer, som især har foregået i Tracys eget hoved.

– Jeg fik en masse indsprøjtninger sidste år, og der overvejede jeg da at stoppe karrieren, fortæller Tracy.

Nu er de overvejelser lagt i glemmebogen. Nu ser amerikaneren i stedte fremad. Men hvis han skal nå at gøre et indtryk i AaB, har han travlt. Hans kontrakt med den norjyske klub udløber allerede til december, og dermed har han kun få måneder at vise talentet i, når han formentlig bliver klar til sommer.

– Min kontrakt udløber til nytår, og så må vi se, hvad der sker. Jeg har ikke snakket med AaB om fremtiden endnu, slutter angriberen.

Marcus Tracy har spillet 15 kampe og scoret to mål for AaB i sine to år i klubben.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tottenham jagter choktransfer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse