AaB-angriber tilbage til sommer

AaBs amerikanske angriber, Marcus Tracy, vender tilbage til fodboldbanen. Det bliver dog ikke før i næste sæson.



13 måneder. Så længe har AaB’s Marcus Tracy været ukampdygtig. Den 24-årige ameikanske angriber har siddet udenfor siden januar sidste år med springerknæ – endda i begge knæ.

Uheldige Tracy har været igennem et sandt skadesmareridt, hvor det i perioder har tydet på et decideret karrierestop. Men nu lysner det for den hovedstødsstærke angriber, som kom til Aalborg for to år siden efter en fremragende College-karriere i USA.

Læs også: AaB-angriber ude for sæsonen

– Jeg kan spille igen. Specialisten, som har behandlet mig (en specialist fra Colorado i USA, red.) siger, at jeg kan komme tilbage. Det bliver ikke i løbet af denne sæson, men lægerne regner med, at jeg er helt rask i juni eller juni måned. Så jeg er klar til næste sæson, siger Marcus Tracy til tipsbladet.dk.

Dermed kan spekulationerne om Tracys fremtid indenfor fodbold forstumme. Spekulationer, som især har foregået i Tracys eget hoved.

– Jeg fik en masse indsprøjtninger sidste år, og der overvejede jeg da at stoppe karrieren, fortæller Tracy.

Nu er de overvejelser lagt i glemmebogen. Nu ser amerikaneren i stedte fremad. Men hvis han skal nå at gøre et indtryk i AaB, har han travlt. Hans kontrakt med den norjyske klub udløber allerede til december, og dermed har han kun få måneder at vise talentet i, når han formentlig bliver klar til sommer.

– Min kontrakt udløber til nytår, og så må vi se, hvad der sker. Jeg har ikke snakket med AaB om fremtiden endnu, slutter angriberen.

Marcus Tracy har spillet 15 kampe og scoret to mål for AaB i sine to år i klubben.





Afsløring: FC København afviser millionbud




LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Stor ændring i AGF?

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel