AaB-angriber tilbage til sommer

AaBs amerikanske angriber, Marcus Tracy, vender tilbage til fodboldbanen. Det bliver dog ikke før i næste sæson.



13 måneder. Så længe har AaB’s Marcus Tracy været ukampdygtig. Den 24-årige ameikanske angriber har siddet udenfor siden januar sidste år med springerknæ – endda i begge knæ.

Uheldige Tracy har været igennem et sandt skadesmareridt, hvor det i perioder har tydet på et decideret karrierestop. Men nu lysner det for den hovedstødsstærke angriber, som kom til Aalborg for to år siden efter en fremragende College-karriere i USA.

Læs også: AaB-angriber ude for sæsonen

– Jeg kan spille igen. Specialisten, som har behandlet mig (en specialist fra Colorado i USA, red.) siger, at jeg kan komme tilbage. Det bliver ikke i løbet af denne sæson, men lægerne regner med, at jeg er helt rask i juni eller juni måned. Så jeg er klar til næste sæson, siger Marcus Tracy til tipsbladet.dk.

Dermed kan spekulationerne om Tracys fremtid indenfor fodbold forstumme. Spekulationer, som især har foregået i Tracys eget hoved.

– Jeg fik en masse indsprøjtninger sidste år, og der overvejede jeg da at stoppe karrieren, fortæller Tracy.

Nu er de overvejelser lagt i glemmebogen. Nu ser amerikaneren i stedte fremad. Men hvis han skal nå at gøre et indtryk i AaB, har han travlt. Hans kontrakt med den norjyske klub udløber allerede til december, og dermed har han kun få måneder at vise talentet i, når han formentlig bliver klar til sommer.

– Min kontrakt udløber til nytår, og så må vi se, hvad der sker. Jeg har ikke snakket med AaB om fremtiden endnu, slutter angriberen.

Marcus Tracy har spillet 15 kampe og scoret to mål for AaB i sine to år i klubben.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Real Madrid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FC Midtjylland – Viborg FF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

AGF – Sønderjyske

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller