AaB-angriber tilbage til sommer

AaBs amerikanske angriber, Marcus Tracy, vender tilbage til fodboldbanen. Det bliver dog ikke før i næste sæson.



13 måneder. Så længe har AaB’s Marcus Tracy været ukampdygtig. Den 24-årige ameikanske angriber har siddet udenfor siden januar sidste år med springerknæ – endda i begge knæ.

Uheldige Tracy har været igennem et sandt skadesmareridt, hvor det i perioder har tydet på et decideret karrierestop. Men nu lysner det for den hovedstødsstærke angriber, som kom til Aalborg for to år siden efter en fremragende College-karriere i USA.

Læs også: AaB-angriber ude for sæsonen

– Jeg kan spille igen. Specialisten, som har behandlet mig (en specialist fra Colorado i USA, red.) siger, at jeg kan komme tilbage. Det bliver ikke i løbet af denne sæson, men lægerne regner med, at jeg er helt rask i juni eller juni måned. Så jeg er klar til næste sæson, siger Marcus Tracy til tipsbladet.dk.

Dermed kan spekulationerne om Tracys fremtid indenfor fodbold forstumme. Spekulationer, som især har foregået i Tracys eget hoved.

– Jeg fik en masse indsprøjtninger sidste år, og der overvejede jeg da at stoppe karrieren, fortæller Tracy.

Nu er de overvejelser lagt i glemmebogen. Nu ser amerikaneren i stedte fremad. Men hvis han skal nå at gøre et indtryk i AaB, har han travlt. Hans kontrakt med den norjyske klub udløber allerede til december, og dermed har han kun få måneder at vise talentet i, når han formentlig bliver klar til sommer.

– Min kontrakt udløber til nytår, og så må vi se, hvad der sker. Jeg har ikke snakket med AaB om fremtiden endnu, slutter angriberen.

Marcus Tracy har spillet 15 kampe og scoret to mål for AaB i sine to år i klubben.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner