AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kristoffer Wichmann var glad for spillernes arbejdsindsats i sin debut som cheftræner men voldsomt ærgerlig over den måde, AaB tabte den vitale kamp på.



AALBORG (Tipsbladet): For et år siden var det OB, der faldt på halen i en duel med et særdeles undertippet Vejle-mandskab.

Og i dette forår kunne det se ud til, at AaB lider samme skæbne.

Den tanke opstår i hvert fald efter mandag aftens særdeles alvorlige AaB-nederlag hjemme til vejlenserne, der omvendt tog et vitalt skridt mod den nedrykningsstreg, der var så uendelig langt væk i vinterpausen.

Vejle er ved at gøre det igen, og det er AaB sådan set også, denne gang med et langt yngre og mindre rutineret hold end det, der røg ned i 1. Division for to år siden.

Cheftræner Kristoffer Wichmann havde sendt AaB ud i en formation, der skulle være 3-5-2 i boldbesiddelse og en art 5-3-2 uden kuglen.

Men det blev mest det sidste, indtil AaB i de sidste 25 minutter forsøgte at smide alt frem uden, at det for alvor gav store chancer.

Især i den sidste halve time af første halvleg kom AaB til at stå og parere Vejles angreb og sparkede ofte kuglen langt uden nogen form for adresse.

Og det var ikke meningen men nok også et udslag af AaB-spillernes tilstand, erkendte Kristoffer Wichmann efter kampen.

– Det er jo mennesker, vi har med at gøre, og der er spøgelser, der kommer frem, og der er en usikkerhed. Det er slet ikke sådan, vi skal spille fodbold og stå nede og bare parere. Man kan godt stå lavt, men det fordi, man ved, hvor fælder skal lægges. Det er en negativ sneboldeffekt, man ryger ind i der.

– Det handler også om tro. Man kunne se, at troen begyndte at fjerne sig lidt, og så begynder vi egentlig bare at sparke lange bolde.

Dødbringende dødbolde i Superligaen

AaB havde egentlig rimelig styr på Vejle efter pausen, hvor vejlenserne begyndte at få stadigt sværere ved at skabe farlige chancer og tilløb, mens AaB snusede til noget med Nicklas Helenius indskiftet i pausen.

Så ramte det, der ikke måtte ske: Et Vejle-hjørnespark, hvor Stefan Velkov uden problemer stangede bolden i kassen uden en jordisk chance for Vincent Müller i buret.

Den gjorde ondt på AaB, der ikke for alvor kunne skabe noget i slutfasen.

– Det er pisseærgerligt, at det er et hjørnespark, der skal afgøre det. Men det er jo sådan, fodbold er. Prøv at kigge på anden halvleg. Der er jo ikke noget at være bange for i forhold til deres chancer. Og så er det jo, at en nedrykningskamp bliver afgjort på små marginaler. Vi havde snakket om nogle helt andre ting, hvis den her kamp var endt 0-0. Men jeg forstår præmissen. Mine drenge gav alt for hinanden i fællesskabet, og det kan godt være, det lyder som en floskel, men det er starten på, at man kan begynde at tro på noget, siger Kristoffer Wichmann.

Hvem rykker ned i Superligaen?

  • Lyngby og AaB
  • Vejle og AaB
  • Vejle og Lyngby
  • Sønderjyske og Vejle
  • Sønderjyske og Lyngby
  • Sønderjyske og AaB
  • Lyngby og AaB
  • Vejle og AaB
  • Vejle og Lyngby
  • Sønderjyske og Vejle
  • Sønderjyske og Lyngby
  • Sønderjyske og AaB

0 Votes

AaB er a point med Lyngby men under nedrykningsstregen, da man har en dårligere målscore.

Vejle er med sejren to point fra AaB og Lyngby.





I chok: Hvor er Rasmus Højlund?




NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Danmark har aldrig haft så mange før

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Real Madrid – Bayern

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Tøfting lægger hånden på kogepladen

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Sporting CP – Arsenal

Det betyder intet mod Liverpool

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Færdig i Manchester City

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Verdensstjerne roser Højlund

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF