AALBORG (Tipsbladet): For et år siden var det OB, der faldt på halen i en duel med et særdeles undertippet Vejle-mandskab.
Og i dette forår kunne det se ud til, at AaB lider samme skæbne.
Den tanke opstår i hvert fald efter mandag aftens særdeles alvorlige AaB-nederlag hjemme til vejlenserne, der omvendt tog et vitalt skridt mod den nedrykningsstreg, der var så uendelig langt væk i vinterpausen.
Vejle er ved at gøre det igen, og det er AaB sådan set også, denne gang med et langt yngre og mindre rutineret hold end det, der røg ned i 1. Division for to år siden.
Cheftræner Kristoffer Wichmann havde sendt AaB ud i en formation, der skulle være 3-5-2 i boldbesiddelse og en art 5-3-2 uden kuglen.

Men det blev mest det sidste, indtil AaB i de sidste 25 minutter forsøgte at smide alt frem uden, at det for alvor gav store chancer.
Især i den sidste halve time af første halvleg kom AaB til at stå og parere Vejles angreb og sparkede ofte kuglen langt uden nogen form for adresse.
Og det var ikke meningen men nok også et udslag af AaB-spillernes tilstand, erkendte Kristoffer Wichmann efter kampen.
– Det er jo mennesker, vi har med at gøre, og der er spøgelser, der kommer frem, og der er en usikkerhed. Det er slet ikke sådan, vi skal spille fodbold og stå nede og bare parere. Man kan godt stå lavt, men det fordi, man ved, hvor fælder skal lægges. Det er en negativ sneboldeffekt, man ryger ind i der.
– Det handler også om tro. Man kunne se, at troen begyndte at fjerne sig lidt, og så begynder vi egentlig bare at sparke lange bolde.
Dødbringende dødbolde i Superligaen
AaB havde egentlig rimelig styr på Vejle efter pausen, hvor vejlenserne begyndte at få stadigt sværere ved at skabe farlige chancer og tilløb, mens AaB snusede til noget med Nicklas Helenius indskiftet i pausen.
Så ramte det, der ikke måtte ske: Et Vejle-hjørnespark, hvor Stefan Velkov uden problemer stangede bolden i kassen uden en jordisk chance for Vincent Müller i buret.
Den gjorde ondt på AaB, der ikke for alvor kunne skabe noget i slutfasen.
– Det er pisseærgerligt, at det er et hjørnespark, der skal afgøre det. Men det er jo sådan, fodbold er. Prøv at kigge på anden halvleg. Der er jo ikke noget at være bange for i forhold til deres chancer. Og så er det jo, at en nedrykningskamp bliver afgjort på små marginaler. Vi havde snakket om nogle helt andre ting, hvis den her kamp var endt 0-0. Men jeg forstår præmissen. Mine drenge gav alt for hinanden i fællesskabet, og det kan godt være, det lyder som en floskel, men det er starten på, at man kan begynde at tro på noget, siger Kristoffer Wichmann.
Hvem rykker ned i Superligaen?
0 Votes
AaB er a point med Lyngby men under nedrykningsstregen, da man har en dårligere målscore.
Vejle er med sejren to point fra AaB og Lyngby.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Trist Mikael Uhre-besked

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansker færdig i Galatasaray

Megatransfer på vej?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

– Jeg er stærkere end nogensinde

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kreativ transfer-løsning?

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?