AaB-boss erkender: ‘Der er spøgelser’

Kristoffer Wichmann var glad for spillernes arbejdsindsats i sin debut som cheftræner men voldsomt ærgerlig over den måde, AaB tabte den vitale kamp på.



AALBORG (Tipsbladet): For et år siden var det OB, der faldt på halen i en duel med et særdeles undertippet Vejle-mandskab.

Og i dette forår kunne det se ud til, at AaB lider samme skæbne.

Den tanke opstår i hvert fald efter mandag aftens særdeles alvorlige AaB-nederlag hjemme til vejlenserne, der omvendt tog et vitalt skridt mod den nedrykningsstreg, der var så uendelig langt væk i vinterpausen.

Vejle er ved at gøre det igen, og det er AaB sådan set også, denne gang med et langt yngre og mindre rutineret hold end det, der røg ned i 1. Division for to år siden.

Cheftræner Kristoffer Wichmann havde sendt AaB ud i en formation, der skulle være 3-5-2 i boldbesiddelse og en art 5-3-2 uden kuglen.

Men det blev mest det sidste, indtil AaB i de sidste 25 minutter forsøgte at smide alt frem uden, at det for alvor gav store chancer.

Især i den sidste halve time af første halvleg kom AaB til at stå og parere Vejles angreb og sparkede ofte kuglen langt uden nogen form for adresse.

Og det var ikke meningen men nok også et udslag af AaB-spillernes tilstand, erkendte Kristoffer Wichmann efter kampen.

– Det er jo mennesker, vi har med at gøre, og der er spøgelser, der kommer frem, og der er en usikkerhed. Det er slet ikke sådan, vi skal spille fodbold og stå nede og bare parere. Man kan godt stå lavt, men det fordi, man ved, hvor fælder skal lægges. Det er en negativ sneboldeffekt, man ryger ind i der.

– Det handler også om tro. Man kunne se, at troen begyndte at fjerne sig lidt, og så begynder vi egentlig bare at sparke lange bolde.

Dødbringende dødbolde i Superligaen

AaB havde egentlig rimelig styr på Vejle efter pausen, hvor vejlenserne begyndte at få stadigt sværere ved at skabe farlige chancer og tilløb, mens AaB snusede til noget med Nicklas Helenius indskiftet i pausen.

Så ramte det, der ikke måtte ske: Et Vejle-hjørnespark, hvor Stefan Velkov uden problemer stangede bolden i kassen uden en jordisk chance for Vincent Müller i buret.

Den gjorde ondt på AaB, der ikke for alvor kunne skabe noget i slutfasen.

– Det er pisseærgerligt, at det er et hjørnespark, der skal afgøre det. Men det er jo sådan, fodbold er. Prøv at kigge på anden halvleg. Der er jo ikke noget at være bange for i forhold til deres chancer. Og så er det jo, at en nedrykningskamp bliver afgjort på små marginaler. Vi havde snakket om nogle helt andre ting, hvis den her kamp var endt 0-0. Men jeg forstår præmissen. Mine drenge gav alt for hinanden i fællesskabet, og det kan godt være, det lyder som en floskel, men det er starten på, at man kan begynde at tro på noget, siger Kristoffer Wichmann.

Hvem rykker ned i Superligaen?

  • Lyngby og AaB
  • Vejle og AaB
  • Vejle og Lyngby
  • Sønderjyske og Vejle
  • Sønderjyske og Lyngby
  • Sønderjyske og AaB
  • Lyngby og AaB
  • Vejle og AaB
  • Vejle og Lyngby
  • Sønderjyske og Vejle
  • Sønderjyske og Lyngby
  • Sønderjyske og AaB

0 Votes

AaB er a point med Lyngby men under nedrykningsstregen, da man har en dårligere målscore.

Vejle er med sejren to point fra AaB og Lyngby.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Røde Djævle fortærer Faraoner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

AGF køber ham

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Raser over VM-tiltag

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Spottet i København

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Tyskland – Curacao

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger