AaB-boss i kontraktmøde med Curth

Lynge Jakobsen mødes inden længe med angriberen Jeppe Curth for at diskutere angriberens aftale med AaB, der udløber til nytår.



AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen meldte tidligere på ugen, at han og AaB nu har handlet færdig i sommerens transfervindue, med mindre der sker noget ekstraordinært.

Fodboldholdet i den nordjyske sportsklub skal ligesom andre dele af koncernen spare efter to års store økonomiske tab, og selvom Lynge Jakobsen ikke vil sige det direkte er det givetvis hovedårsagen til, at AaB ikke vil have flere spillere ind på Superliga-holdet, selvom klubben også erklærer, at man tror meget på de unge spillere, der enten er på førsteholdet eller er på vej derop.

AaB-sportsdirektøren mener ikke, at det er rimeligt at betegne AaB’s hold som uerfarent, selvom der nu er udsigt til, at yngre, urutinerede spillere får kortere vej til spilletid end for to-tre år siden.

– Erfaring synes jeg næsten, at vi har i overflod. Bøgelund er forholdsvis erfaren. Wæhler er forholdsvis erfaren, Lasse (Nielsen) har efterhånden spillet mange kampe i Superligaen. Patrick (Kristensen) er ikke ny, er ‘Augu’ og (Rasmus) Würtz uerfarne? Det skal der et godt helbred til for at sige, siger Lynge Jakobsen til Tipsbladet.

Lynge Jakobsen skal i den kommende tid tage stilling til, hvordan han håndterer kontraktudløbene hos to af de erfarne spillere, anfører Kjetil Wæhler og angriber Jeppe Curth, der begge har kontraktudløb til nytår. Jakobsen fortæller, at han snart skal mødes med Jeppe Curth om sagen.

– Jeg skal snart mødes med Jeppe. Før Jeppe ved noget, er der ingen andre, der ved noget, jeg forhandler ikke gennem aviserne, siger Lynge Jakobsen.

Du kan læse meget mere om AaB’s udfordringer i den nye sæson i Tipsbladet, der er på gaden i dag, og som du kan finde på nettet ved at klikke her eller til en fordelagtig pris på din Ipad eller Iphone via Tipsbladets applikation, som du kan læse mere om ved at klikke her.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Superligaen dropper det

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

De 10 største stjerner, der misser VM

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub