AaB-boss i kontraktmøde med Curth

Lynge Jakobsen mødes inden længe med angriberen Jeppe Curth for at diskutere angriberens aftale med AaB, der udløber til nytår.



AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen meldte tidligere på ugen, at han og AaB nu har handlet færdig i sommerens transfervindue, med mindre der sker noget ekstraordinært.

Fodboldholdet i den nordjyske sportsklub skal ligesom andre dele af koncernen spare efter to års store økonomiske tab, og selvom Lynge Jakobsen ikke vil sige det direkte er det givetvis hovedårsagen til, at AaB ikke vil have flere spillere ind på Superliga-holdet, selvom klubben også erklærer, at man tror meget på de unge spillere, der enten er på førsteholdet eller er på vej derop.

AaB-sportsdirektøren mener ikke, at det er rimeligt at betegne AaB’s hold som uerfarent, selvom der nu er udsigt til, at yngre, urutinerede spillere får kortere vej til spilletid end for to-tre år siden.

– Erfaring synes jeg næsten, at vi har i overflod. Bøgelund er forholdsvis erfaren. Wæhler er forholdsvis erfaren, Lasse (Nielsen) har efterhånden spillet mange kampe i Superligaen. Patrick (Kristensen) er ikke ny, er ‘Augu’ og (Rasmus) Würtz uerfarne? Det skal der et godt helbred til for at sige, siger Lynge Jakobsen til Tipsbladet.

Lynge Jakobsen skal i den kommende tid tage stilling til, hvordan han håndterer kontraktudløbene hos to af de erfarne spillere, anfører Kjetil Wæhler og angriber Jeppe Curth, der begge har kontraktudløb til nytår. Jakobsen fortæller, at han snart skal mødes med Jeppe Curth om sagen.

– Jeg skal snart mødes med Jeppe. Før Jeppe ved noget, er der ingen andre, der ved noget, jeg forhandler ikke gennem aviserne, siger Lynge Jakobsen.

Du kan læse meget mere om AaB’s udfordringer i den nye sæson i Tipsbladet, der er på gaden i dag, og som du kan finde på nettet ved at klikke her eller til en fordelagtig pris på din Ipad eller Iphone via Tipsbladets applikation, som du kan læse mere om ved at klikke her.



Fælder dom over Victor Froholdt

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

AGF nærmer sig angriber

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

‘De har problemer med os’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bekræftet: Færdig

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne