AaB-boss i kontraktmøde med Curth

Lynge Jakobsen mødes inden længe med angriberen Jeppe Curth for at diskutere angriberens aftale med AaB, der udløber til nytår.



AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen meldte tidligere på ugen, at han og AaB nu har handlet færdig i sommerens transfervindue, med mindre der sker noget ekstraordinært.

Fodboldholdet i den nordjyske sportsklub skal ligesom andre dele af koncernen spare efter to års store økonomiske tab, og selvom Lynge Jakobsen ikke vil sige det direkte er det givetvis hovedårsagen til, at AaB ikke vil have flere spillere ind på Superliga-holdet, selvom klubben også erklærer, at man tror meget på de unge spillere, der enten er på førsteholdet eller er på vej derop.

AaB-sportsdirektøren mener ikke, at det er rimeligt at betegne AaB’s hold som uerfarent, selvom der nu er udsigt til, at yngre, urutinerede spillere får kortere vej til spilletid end for to-tre år siden.

– Erfaring synes jeg næsten, at vi har i overflod. Bøgelund er forholdsvis erfaren. Wæhler er forholdsvis erfaren, Lasse (Nielsen) har efterhånden spillet mange kampe i Superligaen. Patrick (Kristensen) er ikke ny, er ‘Augu’ og (Rasmus) Würtz uerfarne? Det skal der et godt helbred til for at sige, siger Lynge Jakobsen til Tipsbladet.

Lynge Jakobsen skal i den kommende tid tage stilling til, hvordan han håndterer kontraktudløbene hos to af de erfarne spillere, anfører Kjetil Wæhler og angriber Jeppe Curth, der begge har kontraktudløb til nytår. Jakobsen fortæller, at han snart skal mødes med Jeppe Curth om sagen.

– Jeg skal snart mødes med Jeppe. Før Jeppe ved noget, er der ingen andre, der ved noget, jeg forhandler ikke gennem aviserne, siger Lynge Jakobsen.

Du kan læse meget mere om AaB’s udfordringer i den nye sæson i Tipsbladet, der er på gaden i dag, og som du kan finde på nettet ved at klikke her eller til en fordelagtig pris på din Ipad eller Iphone via Tipsbladets applikation, som du kan læse mere om ved at klikke her.







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Chelsea – Manchester United

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby IF – Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

– Han vinder Ballon d’Or!

Nu klager FC Barcelona igen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bayern München – Real Madrid

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!