Om Tobias Børkeeiet var den sidste transfer fra den gamle æra eller den første i den nye i Brøndby er lidt svært at sige.
På den ene side var han det dyreste indkøb i sommeren 2019 med en transfer til otte millioner kroner, hvilket ikke er et transferniveau, Brøndby har været oppe på siden, men på den anden side passer han ind i den aktuelle strategi om at satse ungt, for han var kun lige blevet 20 år, da han skiftede fra Stabæk. Og så blev han købt af Ebbe Sand få dage før, at Carsten V. Jensen blev ansat som fodbolddirektør.
Uanset hvad har sportschefen i AaB, Inge André Olsen, i hvert fald fulgt med i, hvordan det er gået Tobias Børkeeiet, for han var nemlig sportschef i Stabæk i sommeren 2019 og var derfor manden, der forhandlede med Ebbe Sand om transferen af den unge midtbanemand.
– Det var jo en stor transfer mellem to skandinaviske lande, men Tobias er også en fantastisk fodboldspiller i forhold til at se og tænke hurtigt, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Han kan se afleveringer og alternativer, som ikke ret mange kan se, så han kan skabe flow i spillet. Og han er en ung spiller, der også har noget størrelse. Han er en meget smart og klog fodboldspiller, så med det blik for afleveringerne er han en dyb sekser, hvorfra han kan sætte spillet op og styre tempoet i kampene.
– Men han er også en ung spiller, så han har masser, han skal udvikle. Og når han går fra en klub som Stabæk, hvor der var mange mennesker, der arbejdede med ham individuelt hver dag, og så kommer til en storklub som Brøndby, så ved jeg jo ikke, om Brøndby har tid til at lave det arbejde. Eller tænker de, at nu har han været ude, så “nej, vi har en ny til pladsen, så væk med ham”. Det ved jeg ikke.
Tobias Børkeeiet har været skadet i langt størstedelen af den tid, han har været i Brøndby IF, men nu er han kampklar igen, og Inge André Olsen er sikker på, at den 21-årige midtbanespiller kan udvikle sig til noget stort.
– Hvis man arbejder med ham, bliver han en fantastisk fodboldspiller, men han forlod Stabæk som 20-årig, så han skulle jo bruge de næste to år på at få erfaring og spilletid og flytte sig videre, siger Inge André Olsen om midtbanemanden, der meget hurtigt løb ind i en hofteskade, der kostede ham et år på sidelinjen i Brøndby:
– Jeg ved ikke, hvordan han blev behandlet medicinsk i Brøndby, men før jeg kom til Aalborg, var han jo til genoptræning hos i Stabæk, efter han blev opereret i Norge, og der fik han i hvert fald en vældig god behandling og følte, at han var på rette vej. Og nu ser vi også, at han er tilbage i Brøndby-truppen.
– Spørgsmålet er så, hvor meget det har kostet ham at være et år ude, men det er en talentfuld spiller, der arbejder hårdt, og som er god med bolden. Så mangler han måske en lille smule tempo for at komme helt op i top-top.
Læs også:Analyse: Har FC København overtaget FC Midtjyllands problemer?
Den konklusion måtte Stabæk og Inge André Olsen også sande, at andre klubber, som fulgte Tobias Børkeeiet tæt, nåede frem til.
– Når man arbejder med ham i så mange år, som vi har gjort, så arbejder man jo også mod et skifte til de store klubber. Tyskland, England – de bedste klubber i Holland og Belgien, men der faldt han igennem. Club Brugge, Gent, Genk, PSV… Han kom ikke igennem der, fordi de var usikre på tempoet. Om han kunne tage skridtet op og vinde bolden.
– Han er fremragende til at bevæge sig fra side til side, men det der med at gå aggressivt op, det var noget han skulle udvikle, og det snakkede jeg også med Ebbe Sand om, da vi sad og forhandlede. ”Du har en spiller, der kan de her ting, men du må flytte ham her, hvis du skal flytte ham op mod toppen i niveau med de kompetencer han har”, siger Inge André Olsen om sin gamle spiller.
Tobias Børkeeiet er foreløbig noteret for 11 kampe for Brøndby, de 10 første lige efter skiftet fra Stabæk, hvorefter der så gik knap 13 måneder, før han sent blev skiftet ind i kampen mod FC København, hvor han stadig nåede at blande sig i den situation, der førte til Sigurd Rosteds sejrsmål.
Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland
Læs også:FCK-koryfæ om Jan Bech Andersen: Opfører sig som en 14-årig knægt
Læs også:Viktor Fischer erkender: Vi er ikke de bedste i Danmark lige nu
LIVE
LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Tottenham under stregen
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Barcelona klager til UEFA
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
