FC Midtjyllands problemer med europæisk fodbold er veldokumenterede.
Efter fire sæsoners skuffelser i de afgørende kvalifikationskampe var det først i år, FC Midtjylland igen kom i et europæisk gruppespil, som alt efter udfaldet på onsdag bliver Europa League eller Champions League.
Og da holdet var i Europa League-gruppespillet i 2015 og endte med at forskrække Manchester United i tre halvlege og en sjat på Old Trafford, var resultaterne i Superligaen undervejs i efteråret alt andet end gode.
Resultaterne rettede sig først, efter FCM var blevet afstraffet i Marcus Rashfords debutkamp på den store scene.
Nu er FC Midtjylland tilbage i gruppespillene i Europa og har en fornuftig mulighed for, at det bliver i Champions League i stedet for Europa League, efter man i første opgør mod Slavia Prag spillede 0-0.
Torsdag møder FC København Piast Gliwice i Europa League-kvalifikationen, og trods problemerne i Superligaen har jeg stadig FCK som relativt klar favorit. Comebacket sidste torsdag i slutfasen mod IFK Göteborg var flot efter Tobias Sanas sene føringsmål, især for et hold, der fire dage forinden var blevet ydmyget i 1. halvleg i Odense. Og selvom det især efter kampen kunne føles som om, jeg havde set en anden kamp end de fleste andre, var FC København det hold, der skabte mest i Parken i søndags og så på dygtig vis blev slået i tredje minut af tillægstiden af et hårdtarbejdende Brøndby-hold, der ramte holdets topniveau.
Hvis FC København slår Piast Gliwice, skal gruppespilsbilletten sikres mod enten kroatiske Rijeka eller den lille ukrainske klub Kolos Kovalivka, og det vil på ingen måde undre mig, at FC København gør netop det og derfor spiller en udmærket omgang Europa League-fodbold med adskillige point til Danmarks UEFA-koefficient, muligvis også flere end FC Midtjylland i en ekstremt stærk Champions League.
Læs også:Optakt: FC København – Piast Gliwice
Men det ændrer stadig ikke, at der virkelig er noget, der skal rettes op hjemme i Superligaen.
I weekenden skal FCK møde Vejle på udebane, og efter to FCM-mesterskaber i sæsoner, hvor FC København har spillet europæisk i foråret, får man tanken, at FC København er begyndt at lide under de problemer, man tidligere har skudt på FC Midtjylland for.
FC København har de seneste fire sæsoner spillet det, der svarer til en hel ekstra Superliga-sæson alene i europæiske kampe end FC Midtjylland, der er det danske hold med næstflest europæiske kampe i samme periode.
Måske er det ikke så underligt, hvis Ståle Solbakken og hans stab leder efter løsninger på transfermarkedet med udsigt til, at man igen i denne sæson skal have kræfter torsdag aften i Europa League og så igen i ligaen tre døgn senere?
Jeg giver Solbakken og FCK-folkene helt ret i, at det har været en fordel for FC Midtjylland i DM-duellerne i Superligaen, at man ikke har haft midtugekampe at tænke på og har kunnet bruge en bred og dygtig trup alene i Superligaen.
Men med fare for at gentage mig selv, så går det problem jo ikke væk. Eller jo, FC Midtjylland skal også slide og slæbe i denne sæson med mindst seks ekstra europæiske kampe, som suger langt mere energi og rammer resten af indsatserne langt hårdere end bare de 540 minutters gruppespilsfodbold.
Men FC København skal stadig finde en måde at have de psykiske og fysiske kræfter til at vinde uge efter uge i Superligaen, og det har faktisk været helt skidt i 2020.
Læs også:Optakt: Viktoria Plzen – SønderjyskE
Ja, 2020 har været ekstraordinært og er det i den grad stadigvæk, men når FC København efter nederlaget til Brøndby IF i sidste weekend har tabt to Superliga-kampe flere, end holdet har vundet i år, er det her altså ikke bare et snævert øjebliksbillede tegnet af en dum redaktør på et sportsmedie.
Jeg skal beklage, at der er lidt Groundhog Day over denne klumme, som på flere måder minder om den i sidste uge.
Men nogen er nødt til at være Bill Murray og sige, at vi altså har set murmeldyrets skygge og hørt historien om FCK-dominans og et uheldigt kampforløb før. Gentagne gange, endda, her i 2020.
At man nåede en kvartfinale i Europa League siger noget godt om topniveauet, og at der i den grad er folk på det nuværende FC København-hold, der kan finde ud af at spille fodbold.
Men problemerne hjemme i Superligaen skal løses meget snart, hvis man ikke igen i næste sæson skal bøvle med kampe torsdag aften, der ødelægger uger og måneder af FC Københavns kalender.
Så selvom kampen mod polske Piast naturligvis er vigtigst for FC Københavns identitet og overtrækket i banken i en ekstremt svær tid, er det mest interessante måske, hvad der sker søndag aften i Vejle mod Superligaens mest scorende hold. Lige der kunne Ståle Solbakken og hans spillere nok godt tænke sig at bytte med rivalen Brøndby, der i stedet for Vejle får besøg af et medgørligt Horsens-mandskab.
Læs også:Mikkel Kirkeskov: En AGF’er som mig vil altid gerne slå FC København
Læs også:Superliga powerranking: Derfor bliver Brøndby overhalet af FC Midtjylland
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Melder ud om Kasper Hjulmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Rasmus Højlund har ikke set det før
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
