Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: 6’eren
Hashtag: #eldk
Holdnyt:
FC København:
I sidste sæson reddede de europæiske præstationer FC København fra en meget skuffende sæson. Nu skal Europa også redde de danske vicemestre fra en elendig start på sæsonen.
FC København har tabt til både OB og Brøndby IF og er aktuelt bundhold i Superligaen sammen med AC Horsens. Den hidtil eneste succesoplevelse var 2-1-sejren over et meget tamt IFK Göteborg-mandskab, og det var ikke langt fra at gå galt for FCK’erne på Gamla Ullevi.
Denne gang har FC København hjemmebane, og det betyder selvsagt ekstra meget i denne sæsons Europa League-kvalifikation, hvor det hele afgøres over én kamp.
FC København må undvære Nicolai Boilesen, Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen.
Piast Gliwice:
For halvandet år siden kunne Piast Gliwice lade sig hylde som polske mestre. Der er løbet en del vand gennem åen siden.
Læs også:Kamil Wilczek roser EL-modstander: Det er imponerende
I sidste sæson blev klubben en hæderlig nummer tre, hvilket er grunden til at polakkerne nu skal møde FC København, men Piast Gliwice er startet denne sæson endnu dårligere end FCK. Efter fire runder er holdet på sidstepladsen i den polske liga uden at have scoret et eneste mål.
I Europa er det gået bedre. Piast Gliwice lagde ud med at besejre Dinamo Minsk 2-0 på udebane, og senest vandt polakkerne 3-2 på hjemmebane over TSV Hartberg.
I sidste sæson kunne FC København og Piast Gliwice også have mødt hinanden. Efter nederlaget mod Røde Stjerne i Champions League-kvalifikationen stod FCK til at møde den samlede vinder af Piast Gliwice og Riga i Europa League-playoff, og det endte som bekendt med at blive letterne, der gik videre på reglen om udebanemål.
Cheftræner Waldemar Fornalik blev i sidste uge testet positiv for Covid-19, og han er derfor lige nu i karantæne sammen med et andet medlem af staben. Waldemar Fornalik kommer næppe med til København, og så skal hans bror og mangeårige assistent Tomasz Fornalik lede polakkerne i Parken.
Karantæner:
FC København: Ingen
Piast Gliwice: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Piast Gliwice (3-5-2): Plach – Malarczyk, Czerwinski, Kirkeskov – Rymanlak, Lipski, Sokolowski, Milewski, Holubek – Parzyszek, Stecyk
Profilen:
I Piast Gliwice er der dansk islæt på banen i form af Mikkel Kirkeskov, der kom til klubben for to år siden og blev mester i sin første sæson. Den tidligere AGF’er har kontraktudløb ved årets udgang, og han forlader snart Piast Gliwice – det afslørede han tidligere på ugen for over tipsbladet.dk. Kirkeskov har spillet Superliga-kampe mod FCK for både OB og AGF – han har aldrig prøvet at slå Ståle Solbakkens mandskab.
Vidste du, at:..:
Kamil Wilczek har en fortid i Piast Gliwice, og han har spillet over 100 kampe for klubben. I 2014/2015-sæsonen blev Kamil Wilczek topscorer i den polske liga med 15 mål, mens han spillede for Piast Gliwice. Det var her, Brøndby IF fik øjnene op for angriberen.
Dom:
FC København møder et hold, der er lige så skidt kørende i ligaen, som de selv er, så gæsterne bør ikke have mere moral end FCK’erne. Og så er det svært at få øje på, hvorfor Piast Gliwice skulle kunne slå FC København i Parken.
Man kan ikke helt regne med FC København på samme måde, som man kunne tidligere, men Ståle Solbakkens tropper skal simpelthen kunne slå Piast Gliwice, og det tror vi, at de gør, selv om FCK formentlig heller ikke i dette tilfælde kommer let og elegant til det.
FC København vinder 2-0.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Ser I med, Brøndby?
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Stor profil glad for Brøndby
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
– Det er et møghold!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
