Optakt: FC København – Piast Gliwice

Det er to tidligere mesterhold, der tørner sammen i Parken torsdag aften. Det er også to bundhold i deres respektive ligaer.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel 
På TV: 6’eren
Hashtag: #eldk

Holdnyt:
FC København:

I sidste sæson reddede de europæiske præstationer FC København fra en meget skuffende sæson. Nu skal Europa også redde de danske vicemestre fra en elendig start på sæsonen.

FC København har tabt til både OB og Brøndby IF og er aktuelt bundhold i Superligaen sammen med AC Horsens. Den hidtil eneste succesoplevelse var 2-1-sejren over et meget tamt IFK Göteborg-mandskab, og det var ikke langt fra at gå galt for FCK’erne på Gamla Ullevi.

Denne gang har FC København hjemmebane, og det betyder selvsagt ekstra meget i denne sæsons Europa League-kvalifikation, hvor det hele afgøres over én kamp. 

FC København må undvære Nicolai Boilesen, Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen. 

Piast Gliwice:
For halvandet år siden kunne Piast Gliwice lade sig hylde som polske mestre. Der er løbet en del vand gennem åen siden.

Læs også:Kamil Wilczek roser EL-modstander: Det er imponerende

I sidste sæson blev klubben en hæderlig nummer tre, hvilket er grunden til at polakkerne nu skal møde FC København, men Piast Gliwice er startet denne sæson endnu dårligere end FCK. Efter fire runder er holdet på sidstepladsen i den polske liga uden at have scoret et eneste mål.

I Europa er det gået bedre. Piast Gliwice lagde ud med at besejre Dinamo Minsk 2-0 på udebane, og senest vandt polakkerne 3-2 på hjemmebane over TSV Hartberg. 

I sidste sæson kunne FC København og Piast Gliwice også have mødt hinanden. Efter nederlaget mod Røde Stjerne i Champions League-kvalifikationen stod FCK til at møde den samlede vinder af Piast Gliwice og Riga i Europa League-playoff, og det endte som bekendt med at blive letterne, der gik videre på reglen om udebanemål.

Cheftræner Waldemar Fornalik blev i sidste uge testet positiv for Covid-19, og han er derfor lige nu i karantæne sammen med et andet medlem af staben. Waldemar Fornalik kommer næppe med til København, og så skal hans bror og mangeårige assistent Tomasz Fornalik lede polakkerne i Parken. 

Karantæner:
FC København: Ingen
Piast Gliwice: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek

Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne

Piast Gliwice (3-5-2): Plach – Malarczyk, Czerwinski, Kirkeskov – Rymanlak, Lipski, Sokolowski, Milewski, Holubek – Parzyszek, Stecyk

Profilen:
I Piast Gliwice er der dansk islæt på banen i form af Mikkel Kirkeskov, der kom til klubben for to år siden og blev mester i sin første sæson. Den tidligere AGF’er har kontraktudløb ved årets udgang, og han forlader snart Piast Gliwice – det afslørede han tidligere på ugen for over tipsbladet.dk. Kirkeskov har spillet Superliga-kampe mod FCK for både OB og AGF – han har aldrig prøvet at slå Ståle Solbakkens mandskab. 

Vidste du, at:..:
Kamil Wilczek har en fortid i Piast Gliwice, og han har spillet over 100 kampe for klubben. I 2014/2015-sæsonen blev Kamil Wilczek topscorer i den polske liga med 15 mål, mens han spillede for Piast Gliwice. Det var her, Brøndby IF fik øjnene op for angriberen. 

Dom:
FC København møder et hold, der er lige så skidt kørende i ligaen, som de selv er, så gæsterne bør ikke have mere moral end FCK’erne. Og så er det svært at få øje på, hvorfor Piast Gliwice skulle kunne slå FC København i Parken. 

Man kan ikke helt regne med FC København på samme måde, som man kunne tidligere, men Ståle Solbakkens tropper skal simpelthen kunne slå Piast Gliwice, og det tror vi, at de gør, selv om FCK formentlig heller ikke i dette tilfælde kommer let og elegant til det.

FC København vinder 2-0.

Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken




EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

OB – FC København

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Tidligere FCK-talent skifter

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF-profil overvejer karrierestop



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Pinligt for rigtig mange at se

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Kæmpe Superliga-comeback

– Stemningen i FCK er håbløs!

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Cooper afslører: Han starter inde

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber