Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: 6’eren
Hashtag: #eldk
Holdnyt:
FC København:
I sidste sæson reddede de europæiske præstationer FC København fra en meget skuffende sæson. Nu skal Europa også redde de danske vicemestre fra en elendig start på sæsonen.
FC København har tabt til både OB og Brøndby IF og er aktuelt bundhold i Superligaen sammen med AC Horsens. Den hidtil eneste succesoplevelse var 2-1-sejren over et meget tamt IFK Göteborg-mandskab, og det var ikke langt fra at gå galt for FCK’erne på Gamla Ullevi.
Denne gang har FC København hjemmebane, og det betyder selvsagt ekstra meget i denne sæsons Europa League-kvalifikation, hvor det hele afgøres over én kamp.
FC København må undvære Nicolai Boilesen, Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen.
Piast Gliwice:
For halvandet år siden kunne Piast Gliwice lade sig hylde som polske mestre. Der er løbet en del vand gennem åen siden.
Læs også:Kamil Wilczek roser EL-modstander: Det er imponerende
I sidste sæson blev klubben en hæderlig nummer tre, hvilket er grunden til at polakkerne nu skal møde FC København, men Piast Gliwice er startet denne sæson endnu dårligere end FCK. Efter fire runder er holdet på sidstepladsen i den polske liga uden at have scoret et eneste mål.
I Europa er det gået bedre. Piast Gliwice lagde ud med at besejre Dinamo Minsk 2-0 på udebane, og senest vandt polakkerne 3-2 på hjemmebane over TSV Hartberg.
I sidste sæson kunne FC København og Piast Gliwice også have mødt hinanden. Efter nederlaget mod Røde Stjerne i Champions League-kvalifikationen stod FCK til at møde den samlede vinder af Piast Gliwice og Riga i Europa League-playoff, og det endte som bekendt med at blive letterne, der gik videre på reglen om udebanemål.
Cheftræner Waldemar Fornalik blev i sidste uge testet positiv for Covid-19, og han er derfor lige nu i karantæne sammen med et andet medlem af staben. Waldemar Fornalik kommer næppe med til København, og så skal hans bror og mangeårige assistent Tomasz Fornalik lede polakkerne i Parken.
Karantæner:
FC København: Ingen
Piast Gliwice: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Piast Gliwice (3-5-2): Plach – Malarczyk, Czerwinski, Kirkeskov – Rymanlak, Lipski, Sokolowski, Milewski, Holubek – Parzyszek, Stecyk
Profilen:
I Piast Gliwice er der dansk islæt på banen i form af Mikkel Kirkeskov, der kom til klubben for to år siden og blev mester i sin første sæson. Den tidligere AGF’er har kontraktudløb ved årets udgang, og han forlader snart Piast Gliwice – det afslørede han tidligere på ugen for over tipsbladet.dk. Kirkeskov har spillet Superliga-kampe mod FCK for både OB og AGF – han har aldrig prøvet at slå Ståle Solbakkens mandskab.
Vidste du, at:..:
Kamil Wilczek har en fortid i Piast Gliwice, og han har spillet over 100 kampe for klubben. I 2014/2015-sæsonen blev Kamil Wilczek topscorer i den polske liga med 15 mål, mens han spillede for Piast Gliwice. Det var her, Brøndby IF fik øjnene op for angriberen.
Dom:
FC København møder et hold, der er lige så skidt kørende i ligaen, som de selv er, så gæsterne bør ikke have mere moral end FCK’erne. Og så er det svært at få øje på, hvorfor Piast Gliwice skulle kunne slå FC København i Parken.
Man kan ikke helt regne med FC København på samme måde, som man kunne tidligere, men Ståle Solbakkens tropper skal simpelthen kunne slå Piast Gliwice, og det tror vi, at de gør, selv om FCK formentlig heller ikke i dette tilfælde kommer let og elegant til det.
FC København vinder 2-0.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
‘Det er dramatisk!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Så blev det officielt
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
