Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: Parken, København
Dommer: Roi Reinshreiber, Israel
På TV: 6’eren
Hashtag: #eldk
Holdnyt:
FC København:
I sidste sæson reddede de europæiske præstationer FC København fra en meget skuffende sæson. Nu skal Europa også redde de danske vicemestre fra en elendig start på sæsonen.
FC København har tabt til både OB og Brøndby IF og er aktuelt bundhold i Superligaen sammen med AC Horsens. Den hidtil eneste succesoplevelse var 2-1-sejren over et meget tamt IFK Göteborg-mandskab, og det var ikke langt fra at gå galt for FCK’erne på Gamla Ullevi.
Denne gang har FC København hjemmebane, og det betyder selvsagt ekstra meget i denne sæsons Europa League-kvalifikation, hvor det hele afgøres over én kamp.
FC København må undvære Nicolai Boilesen, Andreas Bjelland og Nicolaj Thomsen.
Piast Gliwice:
For halvandet år siden kunne Piast Gliwice lade sig hylde som polske mestre. Der er løbet en del vand gennem åen siden.
Læs også:Kamil Wilczek roser EL-modstander: Det er imponerende
I sidste sæson blev klubben en hæderlig nummer tre, hvilket er grunden til at polakkerne nu skal møde FC København, men Piast Gliwice er startet denne sæson endnu dårligere end FCK. Efter fire runder er holdet på sidstepladsen i den polske liga uden at have scoret et eneste mål.
I Europa er det gået bedre. Piast Gliwice lagde ud med at besejre Dinamo Minsk 2-0 på udebane, og senest vandt polakkerne 3-2 på hjemmebane over TSV Hartberg.
I sidste sæson kunne FC København og Piast Gliwice også have mødt hinanden. Efter nederlaget mod Røde Stjerne i Champions League-kvalifikationen stod FCK til at møde den samlede vinder af Piast Gliwice og Riga i Europa League-playoff, og det endte som bekendt med at blive letterne, der gik videre på reglen om udebanemål.
Cheftræner Waldemar Fornalik blev i sidste uge testet positiv for Covid-19, og han er derfor lige nu i karantæne sammen med et andet medlem af staben. Waldemar Fornalik kommer næppe med til København, og så skal hans bror og mangeårige assistent Tomasz Fornalik lede polakkerne i Parken.
Karantæner:
FC København: Ingen
Piast Gliwice: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Sigurdsson, Bengtsson – Daramy, Falk, Zeca, Fischer – Wind, Wilczek
Læs også:Lionel Messi i Herning: Så sandsynlig er nedrykning for Superliga-klubberne
Piast Gliwice (3-5-2): Plach – Malarczyk, Czerwinski, Kirkeskov – Rymanlak, Lipski, Sokolowski, Milewski, Holubek – Parzyszek, Stecyk
Profilen:
I Piast Gliwice er der dansk islæt på banen i form af Mikkel Kirkeskov, der kom til klubben for to år siden og blev mester i sin første sæson. Den tidligere AGF’er har kontraktudløb ved årets udgang, og han forlader snart Piast Gliwice – det afslørede han tidligere på ugen for over tipsbladet.dk. Kirkeskov har spillet Superliga-kampe mod FCK for både OB og AGF – han har aldrig prøvet at slå Ståle Solbakkens mandskab.
Vidste du, at:..:
Kamil Wilczek har en fortid i Piast Gliwice, og han har spillet over 100 kampe for klubben. I 2014/2015-sæsonen blev Kamil Wilczek topscorer i den polske liga med 15 mål, mens han spillede for Piast Gliwice. Det var her, Brøndby IF fik øjnene op for angriberen.
Dom:
FC København møder et hold, der er lige så skidt kørende i ligaen, som de selv er, så gæsterne bør ikke have mere moral end FCK’erne. Og så er det svært at få øje på, hvorfor Piast Gliwice skulle kunne slå FC København i Parken.
Man kan ikke helt regne med FC København på samme måde, som man kunne tidligere, men Ståle Solbakkens tropper skal simpelthen kunne slå Piast Gliwice, og det tror vi, at de gør, selv om FCK formentlig heller ikke i dette tilfælde kommer let og elegant til det.
FC København vinder 2-0.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken
LIVE
LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Vil have ham væk fra FC København
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
Neestrup chokerer med sin startopstilling
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her kan du se Viborg FF mod FC København
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
