Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi ald

Brøndby-formand Jan Bech Andersen fastslår, at klubben aldrig kommer til at betale et så stort beløb for en 32-årig, som FCK har gjort for Kamil Wilczek – slet ikke i en periode, hvor statens hjælpepakker spiller en væsentlig rolle.



Kamil Wilczek scorede mod Brøndby IF i gensynet med de blågule, men den polske FCK-angriber måtte alligevel forlade Parken slukøret søndag eftermiddag. De tidligere holdkammerater fra Vestegnen vandt nemlig 2-1 i det københavnske derby.

32-årige Kamil Wilczek var naturligvis i fokus før, under og efter kampen, for sådan vil det være, når Brøndbys tidligere anfører skifter til arvefjenden.

FC København tilknyttede Kamil Wilczek på en treårig aftale den 6. august, og ifølge Ekstra Bladet scorer angriberen 15 millioner kroner i løbet af kontraktperioden.

Brøndbys bestyrelsesformand Jan Bech Andersen håber, at snakken om Kamil Wilczek snart forstummer. I samme ombæring sender han noget, der ligner en lille hilsen til FC København.

På Instagram skriver Jan Bech Andersen blandt andet:

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

– Sikkert er, at vi ALDRIG kommer til at stå på en ølkasse og bede staten om flere penge, mens man bruger et ikke ubetydeligt tocifret beløb på en 32-årig østeuropæer.

Jan Bech Andersen henviser naturligvis til de hjælpepakker, der har været tilgængelige for virksomheder under coronakrisen.

Af delårsrapporten fra Parken Sport & Entertainment fremgik det, at FC København og Stadion (Parken, red.) i hjælpepakker i forbindelse med Covid-19 har modtaget 15,5 millioner kroner. Lalandia, som også er en del af selskabet, modtog 40 millioner kroner i offentlige hjælpepakker.

I forbindelse med årsrapporten efterlyste Bo Rygaard, der er formand for Parken Sport & Entertainment, mere finansiel støtte under krisen.

Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

– Normalt er jeg tilhænger af, at virksomheder skal klare sig selv, men det her er en fuldstændig usædvanlig situation, og vi må få noget hjælp fra staten, sagde Rygaard til Ekstra Bladet.

De blågule har også selv forstærket sig i transfervinduet – ikke med en 32-årig østeuropæer, men med en 27-årig østeuropæer i form af Andrija Pavlovic. Af Brøndby IF’s egen delårsrapport fremgik det, at klubben modtog 19,5 millioner kroner i støtte fra staten.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Jan Bech Andersen, og han fastslår, at økonomien i aftalen med Andrija Pavlovic er en helt anden end FC Københavns med Kamil Wilczek. Han ønsker imidlertid ikke at uddybe sit opslag på Instagram.

– Jeg har ikke yderligere kommentarer – andre folk og klubber skal jo gøre, hvad de finder rigtigt, lyder det fra Brøndby-formanden.

Læs også:FCK-modstander tæt på salg: Tidligere Randers-spiller på vej til Italien
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken
Læs også:Divisionsforeningen kræver svar fra myndighederne: Det er helt grotesk
Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand




Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Blæst fuldstændig omkuld

Voldsom straf til Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Stjerne peger på Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Storroser dansk super-talent

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Afviser mesterskabssnak

– Han ender i Premier League

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storklub lurer på Superliga-profil

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har ondt af Steve Cooper

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

‘Det former ens karakter’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse