Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi ald

Brøndby-formand Jan Bech Andersen fastslår, at klubben aldrig kommer til at betale et så stort beløb for en 32-årig, som FCK har gjort for Kamil Wilczek – slet ikke i en periode, hvor statens hjælpepakker spiller en væsentlig rolle.



Kamil Wilczek scorede mod Brøndby IF i gensynet med de blågule, men den polske FCK-angriber måtte alligevel forlade Parken slukøret søndag eftermiddag. De tidligere holdkammerater fra Vestegnen vandt nemlig 2-1 i det københavnske derby.

32-årige Kamil Wilczek var naturligvis i fokus før, under og efter kampen, for sådan vil det være, når Brøndbys tidligere anfører skifter til arvefjenden.

FC København tilknyttede Kamil Wilczek på en treårig aftale den 6. august, og ifølge Ekstra Bladet scorer angriberen 15 millioner kroner i løbet af kontraktperioden.

Brøndbys bestyrelsesformand Jan Bech Andersen håber, at snakken om Kamil Wilczek snart forstummer. I samme ombæring sender han noget, der ligner en lille hilsen til FC København.

På Instagram skriver Jan Bech Andersen blandt andet:

Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic

– Sikkert er, at vi ALDRIG kommer til at stå på en ølkasse og bede staten om flere penge, mens man bruger et ikke ubetydeligt tocifret beløb på en 32-årig østeuropæer.

Jan Bech Andersen henviser naturligvis til de hjælpepakker, der har været tilgængelige for virksomheder under coronakrisen.

Af delårsrapporten fra Parken Sport & Entertainment fremgik det, at FC København og Stadion (Parken, red.) i hjælpepakker i forbindelse med Covid-19 har modtaget 15,5 millioner kroner. Lalandia, som også er en del af selskabet, modtog 40 millioner kroner i offentlige hjælpepakker.

I forbindelse med årsrapporten efterlyste Bo Rygaard, der er formand for Parken Sport & Entertainment, mere finansiel støtte under krisen.

Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

– Normalt er jeg tilhænger af, at virksomheder skal klare sig selv, men det her er en fuldstændig usædvanlig situation, og vi må få noget hjælp fra staten, sagde Rygaard til Ekstra Bladet.

De blågule har også selv forstærket sig i transfervinduet – ikke med en 32-årig østeuropæer, men med en 27-årig østeuropæer i form af Andrija Pavlovic. Af Brøndby IF’s egen delårsrapport fremgik det, at klubben modtog 19,5 millioner kroner i støtte fra staten.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Jan Bech Andersen, og han fastslår, at økonomien i aftalen med Andrija Pavlovic er en helt anden end FC Københavns med Kamil Wilczek. Han ønsker imidlertid ikke at uddybe sit opslag på Instagram.

– Jeg har ikke yderligere kommentarer – andre folk og klubber skal jo gøre, hvad de finder rigtigt, lyder det fra Brøndby-formanden.

Læs også:FCK-modstander tæt på salg: Tidligere Randers-spiller på vej til Italien
Læs også:Kan forlade FCK gratis: Bryan Oviedo overrasket over Ståle Solbakken
Læs også:Divisionsforeningen kræver svar fra myndighederne: Det er helt grotesk
Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tottenham henter forløsende sejr