I 2016 hentede FC København Andrija Pavlovic for lige i underkanten af 20 millioner kroner. Her fire år senere er et noget andet beløb, den serbiske angriber er blevet handlet for, skriver Ekstra Bladet.
Lørdag underskrev Andrija Pavlovic en fire-årig aftale med FC Københavns ærkerivaler fra Brøndby IF, og ifølge avisen var der slet ikke en transfersum involveret i handlen med Rapid Wien, hvor serberen havde knap et år tilbage af sin kontrakt.
Ekstra Bladet skriver, at Brøndby IF udelukkende havde nogle administrative omkostninger i forbindelse med Andrija Pavlovic-transferen, og det beløb overstiger end ikke en million kroner.
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille
Aftalen kan på mange måder sammenlignes med Andreas Maxsøs skifte til Brøndby IF. Forsvarsspilleren købte sig selv fri af sin tyske klub Uerdingen, inden han skrev under med de blå-gule.
Andrija Pavlovic har første arbejdsdag i Brøndby IF i dag.
– Jeg ser meget frem til at komme i gang og begynde træningen med mine nye holdkammerater. Jeg har været i Rapid Wien i et par år, hvor det egentlig startede godt, men af forskellige årsager gik det ikke, som jeg havde håbet. Jeg var lejet ud i sidste sæson, hvor jeg fik scoret mål igen, men så kom Coronaen og lukkede det meste ned. Jeg vendte retur til Rapid Wien her til sommer, men udsigten til spilletid var fortsat lille.
Læs også:“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det
– Jeg er derfor glad for at komme til Brøndby IF. Jeg brænder for at komme ud og spille fodbold igen, og jeg kan godt lide den sportslige retning, der er sat i Brøndby IF med offensiv fodbold og pres på modstanderen. Jeg har udviklet mig som fodboldspiller og menneske, siden jeg sidst spillede i Superligaen, og i en trup med mange talenter er jeg overbevist om, at jeg er en af de ældre, som skal vise vejen, og det ansvar glæder jeg mig til.
– Jeg har stor respekt for, at det muligvis ikke er min trøje, der vil blive solgt flest af på grund af min tid FC København, men det ændrer ikke på, at jeg kommer til Brøndby IF, fordi jeg vil vinde kampe, og jeg tror på, at jeg kan bidrage, og at jeg kan gøre en forskel for klubben, udtalte Pavlovic til Brøndby IF’s hjemmeside i forbindelse med præsentationen.
Angriberen var i sidste sæson udlejet fra Rapid Wien til APOEL FC på Cypern.
Læs også:Slukøret Jonas Wind: Jeg har det ad helvede til
Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Læs også:Brøndby-helt hilser tidligere FCK-angriber velkommen
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
