Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille

Brøndbys Jesper Lindstrøm var en glad mand efter sejren over FC København søndag. Kamil Wilczek har han til gengæld ikke mange ord til overs for.



Brøndby IF hentede søndag sæsonens anden Superliga-sejr ud af to mulige, da Niels Frederiksens tropper i de døende sekunder besejrede rivalerne fra FC København i Telia Parken med 2-1.

Mikael Uhre stod for sejrsmålet, efter at Jesper Lindstrøm havde udlignet Kamil Wilczeks føringsmål i første halvleg. 

Og Brøndby-drengen Lindstrøm havde svært ved at få armene ned efter slutfløjtet.

– Sidste gang vi spillede her, fik vi annulleret et mål i sidste minut, og nu får vi det. Det er fuldstændigt hjernedødt. Det er helt sindssygt, sagde Lindstrøm til TV3+ efter opgøret og fortsatte:

– Det er ligegyldigt, hvem der laver målene. At vi vinder herinde, det er fandme det vigtigste. Vi står med seks point efter de første to kampe i Superligaen nu, og at de så også kommer afsted med nul point; det kunne ikke være bedre. 

Jesper Lindstrøm blev efterfølgende også spurgt ind til netop Kamil Wilczek, da han mødte de skrivende journalister efter kampen.

Den unge Brøndby-profil medgiver, at det var rart at sende polakken en hilsen med sejren, men ellers har han ikke mange ord til overs for den tidligere Brøndby-anfører.

– Selvfølgelig (er det en fin hilsen red.). Jeg ved ikke helt, hvad jeg må sige, og hvad jeg ikke må sige. Det er hvad, der kan ske, når man skifter til rivalerne. Jeg gider egentlig ikke sige så meget om det, for jeg har lært, at hvis man ikke har noget at godt at sige, er det bedre at tie stille, lød det fra Lindstrøm.

Lørdag præsenterede Brøndby så købet af en tidligere FC København-angriber i form af Andrija Pavlović. Ham ønskede Lindstrøm dog heller ikke at kommentere for meget på:

– Jeg har ikke mødt ham endnu, og jeg ved ikke, hvordan han er. Så det har jeg heller ikke så meget at sige om. 

Brøndby fører i skrivende stund Superligaen med seks point efter de første to kampe. I næste runde venter AC Horsens på Brøndby Stadion.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

De overvejer Christian Eriksen

Chelsea – Manchester City

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg