Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille

Brøndbys Jesper Lindstrøm var en glad mand efter sejren over FC København søndag. Kamil Wilczek har han til gengæld ikke mange ord til overs for.



Brøndby IF hentede søndag sæsonens anden Superliga-sejr ud af to mulige, da Niels Frederiksens tropper i de døende sekunder besejrede rivalerne fra FC København i Telia Parken med 2-1.

Mikael Uhre stod for sejrsmålet, efter at Jesper Lindstrøm havde udlignet Kamil Wilczeks føringsmål i første halvleg. 

Og Brøndby-drengen Lindstrøm havde svært ved at få armene ned efter slutfløjtet.

– Sidste gang vi spillede her, fik vi annulleret et mål i sidste minut, og nu får vi det. Det er fuldstændigt hjernedødt. Det er helt sindssygt, sagde Lindstrøm til TV3+ efter opgøret og fortsatte:

– Det er ligegyldigt, hvem der laver målene. At vi vinder herinde, det er fandme det vigtigste. Vi står med seks point efter de første to kampe i Superligaen nu, og at de så også kommer afsted med nul point; det kunne ikke være bedre. 

Jesper Lindstrøm blev efterfølgende også spurgt ind til netop Kamil Wilczek, da han mødte de skrivende journalister efter kampen.

Den unge Brøndby-profil medgiver, at det var rart at sende polakken en hilsen med sejren, men ellers har han ikke mange ord til overs for den tidligere Brøndby-anfører.

– Selvfølgelig (er det en fin hilsen red.). Jeg ved ikke helt, hvad jeg må sige, og hvad jeg ikke må sige. Det er hvad, der kan ske, når man skifter til rivalerne. Jeg gider egentlig ikke sige så meget om det, for jeg har lært, at hvis man ikke har noget at godt at sige, er det bedre at tie stille, lød det fra Lindstrøm.

Lørdag præsenterede Brøndby så købet af en tidligere FC København-angriber i form af Andrija Pavlović. Ham ønskede Lindstrøm dog heller ikke at kommentere for meget på:

– Jeg har ikke mødt ham endnu, og jeg ved ikke, hvordan han er. Så det har jeg heller ikke så meget at sige om. 

Brøndby fører i skrivende stund Superligaen med seks point efter de første to kampe. I næste runde venter AC Horsens på Brøndby Stadion.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

FC Midtjylland – FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Spændende OB-nyhed

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

Silkeborg IF – Viborg FF

Medier fælder hård dom

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

AGF – OB

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke set i 30 år

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Ramt af pointstraf

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

– Han virker frustreret!