“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

Brøndby IF har udelukkende haft fokus på at forstærke truppen, forsikrer “CV” efter købet af Andrija Pavlovic.



Tidligere på sommeren leverede FC København en særdeles kontroversiel transfer, da de hentede den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek. Og nu har Brøndby IF foretaget et opsigtsvækkende køb.

Lørdag har de nemlig præsenteret den tidligere FC København-angriber Andrija Pavlovic fra Rapid Wien i Østrig.

Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen forstår, at det vækker opsigt grundet klubbernes rivalisering, men man har udelukkende haft fokus på at styrke klubben, forsikrer han. 

– Jeg er klar over, at han for nogle år siden havde kontrakt med FC København, og jeg er jo ikke blind for den dynamik, der er mellem fans og klubberne, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside og fortsætter:

Læs også:Avis: Andrija Pavlovic detaljer fra Brøndby

– Men vi har kigget på, hvad, vi mener, kan styrke og komplementere vores trup. Pavlovic er en dygtig angriber, som almindeligvis ville repræsentere en værdi, vi ville have svært ved at løfte i den nuværende situation, men som tingene har udviklet sig for ham og hans situation i Rapid Wien, så opstod der en mulighed i markedet. Sidste efterår oplevede vi en lignende situation med Andreas Maxsø, og for os er det de her muligheder, vi skal udnytte. Pavlovic har før vist, at han kan levere i Superligaen, så jeg er ikke i tvivl om, at vi får en spiller ind i truppen, som vil være en afgørende spiller for os, og som samtidigt står foran sin bedste fodboldalder og vil udvikle sig yderligere i Brøndby IF.

Andrija Pavlovic, 26 år, har fået en fireårig aftale. Tidligere har han spillet to år i FC København med 22 mål til følge. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Arsenal vinder Premier League

Bayern – Stuttgart

Real Madrid – Athletic Club

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’