Tidligere på sommeren leverede FC København en særdeles kontroversiel transfer, da de hentede den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek. Og nu har Brøndby IF foretaget et opsigtsvækkende køb.
Lørdag har de nemlig præsenteret den tidligere FC København-angriber Andrija Pavlovic fra Rapid Wien i Østrig.
Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen forstår, at det vækker opsigt grundet klubbernes rivalisering, men man har udelukkende haft fokus på at styrke klubben, forsikrer han.
– Jeg er klar over, at han for nogle år siden havde kontrakt med FC København, og jeg er jo ikke blind for den dynamik, der er mellem fans og klubberne, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside og fortsætter:
Læs også:Avis: Andrija Pavlovic detaljer fra Brøndby
– Men vi har kigget på, hvad, vi mener, kan styrke og komplementere vores trup. Pavlovic er en dygtig angriber, som almindeligvis ville repræsentere en værdi, vi ville have svært ved at løfte i den nuværende situation, men som tingene har udviklet sig for ham og hans situation i Rapid Wien, så opstod der en mulighed i markedet. Sidste efterår oplevede vi en lignende situation med Andreas Maxsø, og for os er det de her muligheder, vi skal udnytte. Pavlovic har før vist, at han kan levere i Superligaen, så jeg er ikke i tvivl om, at vi får en spiller ind i truppen, som vil være en afgørende spiller for os, og som samtidigt står foran sin bedste fodboldalder og vil udvikle sig yderligere i Brøndby IF.
Andrija Pavlovic, 26 år, har fået en fireårig aftale. Tidligere har han spillet to år i FC København med 22 mål til følge.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
