“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

Brøndby IF har udelukkende haft fokus på at forstærke truppen, forsikrer “CV” efter købet af Andrija Pavlovic.



Tidligere på sommeren leverede FC København en særdeles kontroversiel transfer, da de hentede den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek. Og nu har Brøndby IF foretaget et opsigtsvækkende køb.

Lørdag har de nemlig præsenteret den tidligere FC København-angriber Andrija Pavlovic fra Rapid Wien i Østrig.

Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen forstår, at det vækker opsigt grundet klubbernes rivalisering, men man har udelukkende haft fokus på at styrke klubben, forsikrer han. 

– Jeg er klar over, at han for nogle år siden havde kontrakt med FC København, og jeg er jo ikke blind for den dynamik, der er mellem fans og klubberne, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside og fortsætter:

Læs også:Avis: Andrija Pavlovic detaljer fra Brøndby

– Men vi har kigget på, hvad, vi mener, kan styrke og komplementere vores trup. Pavlovic er en dygtig angriber, som almindeligvis ville repræsentere en værdi, vi ville have svært ved at løfte i den nuværende situation, men som tingene har udviklet sig for ham og hans situation i Rapid Wien, så opstod der en mulighed i markedet. Sidste efterår oplevede vi en lignende situation med Andreas Maxsø, og for os er det de her muligheder, vi skal udnytte. Pavlovic har før vist, at han kan levere i Superligaen, så jeg er ikke i tvivl om, at vi får en spiller ind i truppen, som vil være en afgørende spiller for os, og som samtidigt står foran sin bedste fodboldalder og vil udvikle sig yderligere i Brøndby IF.

Andrija Pavlovic, 26 år, har fået en fireårig aftale. Tidligere har han spillet to år i FC København med 22 mål til følge. 





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud