“CV” om ny angribers FCK-fortid: Jeg er jo ikke blind for det

Brøndby IF har udelukkende haft fokus på at forstærke truppen, forsikrer “CV” efter købet af Andrija Pavlovic.



Tidligere på sommeren leverede FC København en særdeles kontroversiel transfer, da de hentede den tidligere Brøndby-anfører Kamil Wilczek. Og nu har Brøndby IF foretaget et opsigtsvækkende køb.

Lørdag har de nemlig præsenteret den tidligere FC København-angriber Andrija Pavlovic fra Rapid Wien i Østrig.

Læs også:Officielt: Brøndby IF henter Andrija Pavlovic

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen forstår, at det vækker opsigt grundet klubbernes rivalisering, men man har udelukkende haft fokus på at styrke klubben, forsikrer han. 

– Jeg er klar over, at han for nogle år siden havde kontrakt med FC København, og jeg er jo ikke blind for den dynamik, der er mellem fans og klubberne, siger “CV” til Brøndbys hjemmeside og fortsætter:

Læs også:Avis: Andrija Pavlovic detaljer fra Brøndby

– Men vi har kigget på, hvad, vi mener, kan styrke og komplementere vores trup. Pavlovic er en dygtig angriber, som almindeligvis ville repræsentere en værdi, vi ville have svært ved at løfte i den nuværende situation, men som tingene har udviklet sig for ham og hans situation i Rapid Wien, så opstod der en mulighed i markedet. Sidste efterår oplevede vi en lignende situation med Andreas Maxsø, og for os er det de her muligheder, vi skal udnytte. Pavlovic har før vist, at han kan levere i Superligaen, så jeg er ikke i tvivl om, at vi får en spiller ind i truppen, som vil være en afgørende spiller for os, og som samtidigt står foran sin bedste fodboldalder og vil udvikle sig yderligere i Brøndby IF.

Andrija Pavlovic, 26 år, har fået en fireårig aftale. Tidligere har han spillet to år i FC København med 22 mål til følge. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brasilien – Norge

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne