Coronahjælp: Så mange millioner har Brøndby fået fra staten

Brøndby IF har fået 19,5 millioner kroner i kompensation fra staten i årets første seks måneder. Klubben har i alt haft mistede indtægter på over 27 millioner som følge af coronavirussen.



De første seks måneder af 2020 vil for altid blive husket for coronavirussens hærgen. Der findes ikke den sprække i samfundet, som virussen og dens konsekvenser ikke er sevet ind i. Således også Superligaen og klubbernes økonomier.

Forleden kunne selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, fortælle, at den havde modtaget millioner af kroner i statslig støtte for at kompensere for indtægtstab. Det samme har Brøndby IF.

Læs også:Brøndby præsenterer nyt underskud – men meget mindre end tidligere

I klubbens netop udsendte halvårsregnskab beskriver den detaljeret, hvor meget den mener, at virussen har kostet sammenlignet med sidste år. Det beløber sig til i alt 27,7 millioner kroner, som fordeler sig således:

  • Entré-, TV- og præmieindtægter: 11 millioner kroner
  • Partnere og sponsorer: 10,1 millioner
  • F&B (food & beverages, altså salg fra boder) og arrangementer mv.: 6,6 millioner

Brøndby har dog ikke ansøgt staten om kompensation for alle 27,7 millioner. Ifølge regnskabet har klubben “kun” søgt kompensation for 20,7 millioner kroner, og i alt har den modtaget kompensation for 19,6 millioner.

Læs også:Carsten V. Jensen: Ser os fortsat som en top tre-klub i Superligaen

Klubben skriver, at den har søgt kompensation via hjælpepakkerne “Kompensationsordningen for arrangører” og “Midlertidig lønkompensation”.

Tallene omfatter kun de første seks måneder af 2020. Det fremgår derfor ikke af regnskabet, hvorvidt og i givet fald hvor meget Brøndby har fået i kompensation i juli og august. Derudover er nogle indtægter først tikket ind i juli, fordi sæsonen blev udsat og spillet færdig efter første halvår.

Klubben står, ligesom resten af fodbold-Danmark, til at gå glip af flere penge i efteråret, så længe statens restriktioner sætter grænser for, hvor mange tilskuere der må komme på stadion. Det er endnu uvist, hvor mange mennesker Superliga-klubberne må lukke ind, når sæsonen begynder om to uger.

Læs også:Tilfreds BIF-direktør: Klart strategisk fokus hjalp, da corona ramte
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina – Kap Verde

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Colombia – Ghana

Paraguay – Frankrig

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

FC København i forhandlinger med svensk klub