Torsdag formiddag har Brøndby IF offentliggjort et halvårsregnskab, hvor man har kunnet præsentere et minus på 11,9 millioner kroner for den første halvdel af 2020. Det er bedre end i samme periode sidste år, hvor minusset var på 41,7 millioner kroner.
Det er altså en forbedring til trods for, at coronakrisen ramte Superligaen og resten af verden i løbet af foråret, og det glæder klubbens administrerende direktør, Ole Palmå.
Især glæder direktøren sig over, hvordan klubben håndterede coronakrisen.
Læs også:Carsten V. Jensen: Ser os fortsat som en top tre-klub i Superligaen
– Vi er tilfredse med, at vi kommer ud med et forbedret resultat i forhold til samme periode sidste år i et første halvår præget af voldsom uvished. Vi har haft et klart strategisk fokus, og det hjalp os, da COVID-19 ramte, siger Ole Palmå ifølge Brøndbys hjemmeside og tilføjer
– Vi har været meget omkostningsbevidste og optimeret forretningen. Da 3F Superligaen blev suspenderet, tilpassede vi hurtigt vores omkostninger og hjemsendte medarbejdere, samtidig med at vi afdækkede mulige initiativer, der kunne sikre indtægter.
Læs også:Brøndby præsenterer nyt underskud – men meget mindre end tidligere
De initiativer, Palmå nævner, indebærer blandt andet Brøndbys “Køb gult”-kampagne samt den populære “Aldrig Alene”-fantrøje. De har været med til at sikre omsætning.
– Vi mærkede straks en stor opbakning fra fans og partnere, og vi søsatte blandt andet billet-vouchers til fanafdelingen og en ’Køb gult’-kampagne til fordel for partnere. Sammen med klubbens fans og hummel udviklede vi fantrøjen ’Aldrig Alene,’ og med over 34.000 solgte trøjer overgik fantrøjen alle forventninger. Trods manglende kampe er vi på den måde lykkedes at skabe omsætning, men det er klart, at de nuværende og fremtidige hjælpepakker fra staten vil være afgørende for, hvordan vi som klub og branche kommer igennem denne krise, lyder det fra Ole Palmå.
Nogle af årsagerne til det mindre underskud er, at man har sagt farvel til løntunge spillere som Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser. De blev alle solgt i januar og er primært blevet erstattet af egne talenter.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Brøndby tog vigtig overtidssejr
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
INTERVIEW
