Tilfreds BIF-direktør: Klart strategisk fokus hjalp, da corona ramte

Ole Palmå, administrerende direktør i Brøndby, glæder sig over, hvordan Brøndby håndterede coronakrisen.



Torsdag formiddag har Brøndby IF offentliggjort et halvårsregnskab, hvor man har kunnet præsentere et minus på 11,9 millioner kroner for den første halvdel af 2020. Det er bedre end i samme periode sidste år, hvor minusset var på 41,7 millioner kroner.

Det er altså en forbedring til trods for, at coronakrisen ramte Superligaen og resten af verden i løbet af foråret, og det glæder klubbens administrerende direktør, Ole Palmå.
Især glæder direktøren sig over, hvordan klubben håndterede coronakrisen.

Læs også:Carsten V. Jensen: Ser os fortsat som en top tre-klub i Superligaen

– Vi er tilfredse med, at vi kommer ud med et forbedret resultat i forhold til samme periode sidste år i et første halvår præget af voldsom uvished. Vi har haft et klart strategisk fokus, og det hjalp os, da COVID-19 ramte, siger Ole Palmå ifølge Brøndbys hjemmeside og tilføjer

– Vi har været meget omkostningsbevidste og optimeret forretningen. Da 3F Superligaen blev suspenderet, tilpassede vi hurtigt vores omkostninger og hjemsendte medarbejdere, samtidig med at vi afdækkede mulige initiativer, der kunne sikre indtægter.

Læs også:Brøndby præsenterer nyt underskud – men meget mindre end tidligere

De initiativer, Palmå nævner, indebærer blandt andet Brøndbys “Køb gult”-kampagne samt den populære “Aldrig Alene”-fantrøje. De har været med til at sikre omsætning.

– Vi mærkede straks en stor opbakning fra fans og partnere, og vi søsatte blandt andet billet-vouchers til fanafdelingen og en ’Køb gult’-kampagne til fordel for partnere. Sammen med klubbens fans og hummel udviklede vi fantrøjen ’Aldrig Alene,’ og med over 34.000 solgte trøjer overgik fantrøjen alle forventninger. Trods manglende kampe er vi på den måde lykkedes at skabe omsætning, men det er klart, at de nuværende og fremtidige hjælpepakker fra staten vil være afgørende for, hvordan vi som klub og branche kommer igennem denne krise, lyder det fra Ole Palmå.

Nogle af årsagerne til det mindre underskud er, at man har sagt farvel til løntunge spillere som Kamil Wilczek, Hany Mukhtar og Dominik Kaiser. De blev alle solgt i januar og er primært blevet erstattet af egne talenter. 





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Mere skidt nyt for FCM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

FC Midtjylland – AGF

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham