I årets første seks måneder har Brøndby IF lavet et underskud på 11,9 millioner kroner. Det er dog et væsentligt mindre underskud end i samme periode sidste år, hvor klubben tabte 41,7 millioner.
Brøndby forklarer selv forbedringen med januars transfers. Dels skæppede det godt i kassen at sælge Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, dels har klubben sluppet for dyre afskrivninger på deres kontraktrettigheder.
I alt lavede Brøndby et transferplus på 3,5 millioner i første halvår af 2020. Det er næsten 20 millioner bedre end samme periode i fjor.
Læs også:Coronakrisen rammer selskab bag FCK: Stort underskud i første halvår
Klubben har dog også næsten fået halveret sin omsætning som følge af coronavirussen og de restriktioner, der fulgte.
– Årets første seks måneder har været en uønsket rutsjebanetur. Vi lagde godt fra land i årets første to måneder og eksekverede på strategien, både kommercielt og i den sportslige sektor, hvor “CV” og holdet lykkedes at reducere omkostningerne. Så kom marts, og coronaen ramte os alle, siger bestyrelsesformand og hovedaktionær Jan Bech Andersen.
Han håber på en snarlig afklaring på, hvor mange tilskuere klubberne må lukke ind til kampe i den kommende sæson.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Når vi kigger ind i de kommende måneder, så er det frustrerende, at vi stadig afventer eventuelle COVID-19-relaterede påbud og restriktioner ifm. kampafvikling i efterårssæsonen, som påbegyndes om lidt over to uger. Det er langt fra ideelle arbejdsforhold, man giver os som branche, og selvom vi gør alt, hvad vi kan, er der stor økonomisk usikkerhed, når vi kigger ind i efteråret.
– Men vi klør på som organisation for hele tiden at forbedre os, og jeg håber på, at vi inden længe kan få mulighed for at afvikle kampe med så få restriktioner som muligt for så mange af vores tilskuere som muligt, siger han.
Brøndby har stadig suspenderet forventningerne til regnskabet for hele 2020, da de er forbundet med stor usikkerhed på grund af coronavirussens konsekvenser.
Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere
Læs også:Medie: Zorniger bliver forbigået til stort trænerjob
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: Skriver under med Viborg
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
