Brøndby præsenterer nyt underskud – men meget mindre end tidligere

Brøndby IF har lavet et underskud på 11,9 millioner kroner i første halvår. Det er næsten 30 millioner bedre end samme periode i fjor.



I årets første seks måneder har Brøndby IF lavet et underskud på 11,9 millioner kroner. Det er dog et væsentligt mindre underskud end i samme periode sidste år, hvor klubben tabte 41,7 millioner.

Brøndby forklarer selv forbedringen med januars transfers. Dels skæppede det godt i kassen at sælge Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, dels har klubben sluppet for dyre afskrivninger på deres kontraktrettigheder.

I alt lavede Brøndby et transferplus på 3,5 millioner i første halvår af 2020. Det er næsten 20 millioner bedre end samme periode i fjor.

Læs også:Coronakrisen rammer selskab bag FCK: Stort underskud i første halvår

Klubben har dog også næsten fået halveret sin omsætning som følge af coronavirussen og de restriktioner, der fulgte.

– Årets første seks måneder har været en uønsket rutsjebanetur. Vi lagde godt fra land i årets første to måneder og eksekverede på strategien, både kommercielt og i den sportslige sektor, hvor “CV” og holdet lykkedes at reducere omkostningerne. Så kom marts, og coronaen ramte os alle, siger bestyrelsesformand og hovedaktionær Jan Bech Andersen.

Han håber på en snarlig afklaring på, hvor mange tilskuere klubberne må lukke ind til kampe i den kommende sæson.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

– Når vi kigger ind i de kommende måneder, så er det frustrerende, at vi stadig afventer eventuelle COVID-19-relaterede påbud og restriktioner ifm. kampafvikling i efterårssæsonen, som påbegyndes om lidt over to uger. Det er langt fra ideelle arbejdsforhold, man giver os som branche, og selvom vi gør alt, hvad vi kan, er der stor økonomisk usikkerhed, når vi kigger ind i efteråret.

– Men vi klør på som organisation for hele tiden at forbedre os, og jeg håber på, at vi inden længe kan få mulighed for at afvikle kampe med så få restriktioner som muligt for så mange af vores tilskuere som muligt, siger han.

Brøndby har stadig suspenderet forventningerne til regnskabet for hele 2020, da de er forbundet med stor usikkerhed på grund af coronavirussens konsekvenser.

Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere
Læs også:Medie: Zorniger bliver forbigået til stort trænerjob
Læs også:Karantæner – hvem er ude?






LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Vil hente tysk landsholdsstjerne

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Iran – New Zealand

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger