I årets første seks måneder har Brøndby IF lavet et underskud på 11,9 millioner kroner. Det er dog et væsentligt mindre underskud end i samme periode sidste år, hvor klubben tabte 41,7 millioner.
Brøndby forklarer selv forbedringen med januars transfers. Dels skæppede det godt i kassen at sælge Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, dels har klubben sluppet for dyre afskrivninger på deres kontraktrettigheder.
I alt lavede Brøndby et transferplus på 3,5 millioner i første halvår af 2020. Det er næsten 20 millioner bedre end samme periode i fjor.
Læs også:Coronakrisen rammer selskab bag FCK: Stort underskud i første halvår
Klubben har dog også næsten fået halveret sin omsætning som følge af coronavirussen og de restriktioner, der fulgte.
– Årets første seks måneder har været en uønsket rutsjebanetur. Vi lagde godt fra land i årets første to måneder og eksekverede på strategien, både kommercielt og i den sportslige sektor, hvor “CV” og holdet lykkedes at reducere omkostningerne. Så kom marts, og coronaen ramte os alle, siger bestyrelsesformand og hovedaktionær Jan Bech Andersen.
Han håber på en snarlig afklaring på, hvor mange tilskuere klubberne må lukke ind til kampe i den kommende sæson.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
– Når vi kigger ind i de kommende måneder, så er det frustrerende, at vi stadig afventer eventuelle COVID-19-relaterede påbud og restriktioner ifm. kampafvikling i efterårssæsonen, som påbegyndes om lidt over to uger. Det er langt fra ideelle arbejdsforhold, man giver os som branche, og selvom vi gør alt, hvad vi kan, er der stor økonomisk usikkerhed, når vi kigger ind i efteråret.
– Men vi klør på som organisation for hele tiden at forbedre os, og jeg håber på, at vi inden længe kan få mulighed for at afvikle kampe med så få restriktioner som muligt for så mange af vores tilskuere som muligt, siger han.
Brøndby har stadig suspenderet forventningerne til regnskabet for hele 2020, da de er forbundet med stor usikkerhed på grund af coronavirussens konsekvenser.
Læs også:Kasper Hjulmand fravalgte Brøndby IF og belgiere
Læs også:Medie: Zorniger bliver forbigået til stort trænerjob
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
