Bryan Oviedos dage i FC København kan være talte.
Den costaricanske venstre back tog hul på sit andet ophold i den danske hovedstad for godt et år siden, da han kom til klubben på en fri transfer, men Oviedo har ikke fået ret meget spilletid, og i sidste uge fastslog Ståle Solbakken, at han er villig til at forære 30-årige Oviedo væk, fordi FCK ikke behøver tre venstrebacks. Nicolai Boilesen og Pierre Bengtsson er foran Bryan Oviedo i køen.
Søndag fik Bryan Ovideo syv minutter på banen, da FC København tabte 1-2 til Brøndby IF, så helt ude i kulden er costaricaneren trods alt ikke, og han blev forbavset over Ståle Solbakkens melding.
– Det kom som en overraskelse for mig. Jeg er klar over, at vi er tre venstrebacks i øjeblikket, og det gør det vanskeligt for Ståle, men jeg er glad for at være i FC København, og jeg vil kæmpe for min plads. Jeg ved ikke, hvad de kommende uger bringer. Jeg blev som sagt overrasket, men jeg kan også godt se det fra Ståles synspunkt, siger Bryan Oviedo til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det er godt med konkurrence. Vi er tre dygtige venstrebacks, når alle er skadesfri. Jeg føler mig i god form, men det er ikke min beslutning, hvem der spiller. Jeg gør mit bedste hver dag til træning.
Læs også:FC København meget tæt på finsk målmand
Bryan Oviedo har spillet 16 Superliga-kampe for FC København siden sit comeback i klubben, og blot fem gange er han startet inde. Det er naturligvis i underkanten af, hvad han havde håbet på.
– Det har været lidt anderledes, end jeg forventede. Jeg kom meget motiveret og med store forventninger, men jeg har ikke spillet så meget, som jeg gerne vil. Det er ærgerligt, men jeg kan også godt forstå, at det kan være vanskeligt for en træner. Jeg sørger for hele tiden at forblive positiv, og så handler det om at gribe de chancer, jeg får, siger han.
De chancer hælder han på trods af Ståle Solbakkens udmelding fortsat til at gribe i FC København, hvorfor et klubskifte ikke umiddelbart står højt på listen.
– Min familie og jeg er glad for at være i København. Det er en dejlig by, og Danmark er et dejligt land. Vi må se, hvad der sker. Hvis jeg bliver, får jeg måske ikke så meget spilletid, og spilletid er vigtigt for mig. Jeg skal tænke mig om. Hvis jeg bliver i FC København, vil jeg gøre mit bedste hver eneste dag.
– Der er nogle klubber, der har kontaktet mig, og dem er jeg i dialog med, men jeg tager det roligt indtil slutningen af transfervinduet. Så må tiden vise, om jeg bliver, eller om jeg smutter, siger Bryan Oviedo.
Læs også:Avis: Brøndby havde kun administrative omkostninger på Pavlovic
Tror du, at du er FC København-spiller, når transfervinduet lukker?
– Det er svært at sige. Alt kan ske i fodbold, og det kan gå hurtigt. Lige nu er jeg FCK-spiller, men ingen ved, hvad morgendagen bringer.
Bryan Oviedo har kontrakt med FC København frem til sommeren 2022.
Læs også:Brøndby-helt hilser tidligere FCK-angriber velkommen
Læs også:Solbakken efter nul point i to kampe: Der skal være pres på mig
Læs også:Rosted efter Wilczek-dueller: Han bliver meget let irriteret
Læs også:Wilczek og Rosted i hårde dueller: Ville jeg snakke, inviterede jeg ham på kaffe
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
AVIS
