Godt nok scorede han, og godt nok burde han have scoret en mere, men FC Københavns Kamil Wilczek gik fra banen mod Brøndby med et nederlag. 1-2 lød slutresultatet, da Mikael Uhre fulgte op på et stolpeskud fra Sigurd Rosted i dommerens tillægstid.
Og netop Rosted var manden, der i løbet af kampen fik pakket Kamil Wilczek ganske godt ned. For selv om polakken var liglig til at starte med og pandede en bold sikkert i nettet til 1-0, blev han mere og mere usynlig, som kampen skred frem.
Det var han blandt andet, fordi Sigurd Rosted begyndte at spille fysisk over for Wilczek.
De to tidligere holdkammerater havde dueller i løbet af første halvleg, hvor de lavede frispark på hinanden, og polakken ragede også et gult kort til sig for en forseelse med en arm i ansigtet på Rosted.
En anden duel førte til en længere meningsudveksling, hvor Wilczek også tog sig til næsen for at vise, at han var blevet ramt.
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille
Wilczek afviser dog, at der var en større meningsudveksling i løbet af opgøret, som det ellers så ud til efter duellen, hvor polakken tog sig til næsen.
– Det ved jeg ikke. Jeg har ikke talt med ham. Hvis jeg ville tale med ham, ville jeg invitere ham på kaffe. Jeg var kun fokuseret på mig selv, siger Kamil Wilczek efter opgøret.
Kamil Wilczek har – grundet sin fortid i Brøndby – været det store samtaleemne før opgøret, men han peger selv på, at det ikke er noget, han har fulgt med i.
– For at være helt ærlig har jeg ikke fokuseret på det rundt om mig – jeg var kun fokuseret på mig og min kamp, siger han.
Læs også:Uskarpe OB udnytter ikke overtaget mod FC Nordsjælland
Polakken har nu scoret tre gange i de første to kampe i denne sæson, men han og FC København står tilbage med et rundt nul i pointkolonnen.
– Det er skuffende, det er ikke normalt med nul point efter to kampe. Vi skal have point i de næste kampe, først skal vi dog lige vinde torsdag (i Europa, red.), siger Wilczek.
I Europa vil skæbnen i øvrigt også, at Wilczek skal møde endnu en af de klubber, han har spillet i. Piast Gliwice er modstanderen i Parken torsdag i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.
– Det er ikke underligt, det er okay. Sådan er fodbold jo. Man spiller mod sine tidligere klubber, og jeg er professionel fodboldspiller og vil kun fokusere på den klub, jeg spiller for, siger han.
Polakken var efter kampen også ærgerlig, da han misbrugte en stor chance i første halvleg, ligesom han træf en forkert beslutning ved en anden mulighed, hvor han i stedet for at afslutte spillede den til siden, så bolden kunne opsnappes af en modstander.
Læs også:Brøndby slår FCK i sidste minut trods Wilczek-scoring
Læs også:Bedst & værst: Stærk FCN-keeper snød OB for sejren
Læs også:Bedst og værst: Voldsomme dueller mellem Rosted og Wilczek i Brøndby-sejr
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
