Godt nok scorede han, og godt nok burde han have scoret en mere, men FC Københavns Kamil Wilczek gik fra banen mod Brøndby med et nederlag. 1-2 lød slutresultatet, da Mikael Uhre fulgte op på et stolpeskud fra Sigurd Rosted i dommerens tillægstid.
Og netop Rosted var manden, der i løbet af kampen fik pakket Kamil Wilczek ganske godt ned. For selv om polakken var liglig til at starte med og pandede en bold sikkert i nettet til 1-0, blev han mere og mere usynlig, som kampen skred frem.
Det var han blandt andet, fordi Sigurd Rosted begyndte at spille fysisk over for Wilczek.
De to tidligere holdkammerater havde dueller i løbet af første halvleg, hvor de lavede frispark på hinanden, og polakken ragede også et gult kort til sig for en forseelse med en arm i ansigtet på Rosted.
En anden duel førte til en længere meningsudveksling, hvor Wilczek også tog sig til næsen for at vise, at han var blevet ramt.
Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille
Wilczek afviser dog, at der var en større meningsudveksling i løbet af opgøret, som det ellers så ud til efter duellen, hvor polakken tog sig til næsen.
– Det ved jeg ikke. Jeg har ikke talt med ham. Hvis jeg ville tale med ham, ville jeg invitere ham på kaffe. Jeg var kun fokuseret på mig selv, siger Kamil Wilczek efter opgøret.
Kamil Wilczek har – grundet sin fortid i Brøndby – været det store samtaleemne før opgøret, men han peger selv på, at det ikke er noget, han har fulgt med i.
– For at være helt ærlig har jeg ikke fokuseret på det rundt om mig – jeg var kun fokuseret på mig og min kamp, siger han.
Læs også:Uskarpe OB udnytter ikke overtaget mod FC Nordsjælland
Polakken har nu scoret tre gange i de første to kampe i denne sæson, men han og FC København står tilbage med et rundt nul i pointkolonnen.
– Det er skuffende, det er ikke normalt med nul point efter to kampe. Vi skal have point i de næste kampe, først skal vi dog lige vinde torsdag (i Europa, red.), siger Wilczek.
I Europa vil skæbnen i øvrigt også, at Wilczek skal møde endnu en af de klubber, han har spillet i. Piast Gliwice er modstanderen i Parken torsdag i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.
– Det er ikke underligt, det er okay. Sådan er fodbold jo. Man spiller mod sine tidligere klubber, og jeg er professionel fodboldspiller og vil kun fokusere på den klub, jeg spiller for, siger han.
Polakken var efter kampen også ærgerlig, da han misbrugte en stor chance i første halvleg, ligesom han træf en forkert beslutning ved en anden mulighed, hvor han i stedet for at afslutte spillede den til siden, så bolden kunne opsnappes af en modstander.
Læs også:Brøndby slår FCK i sidste minut trods Wilczek-scoring
Læs også:Bedst & værst: Stærk FCN-keeper snød OB for sejren
Læs også:Bedst og værst: Voldsomme dueller mellem Rosted og Wilczek i Brøndby-sejr
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
