Wilczek og Rosted i hårde dueller: Ville jeg snakke, inviterede jeg ham på kaffe

Kamil Wilczek var skuffet efter nederlaget til sin tidligere klub. Der blev gået hårdt til den i dueller mellem ham og Rosted, men han afviser, at han og nordmanden havde en større meningsudveksling i løbet af kampen, som det ellers så ud til.



Godt nok scorede han, og godt nok burde han have scoret en mere, men FC Københavns Kamil Wilczek gik fra banen mod Brøndby med et nederlag. 1-2 lød slutresultatet, da Mikael Uhre fulgte op på et stolpeskud fra Sigurd Rosted i dommerens tillægstid.

Og netop Rosted var manden, der i løbet af kampen fik pakket Kamil Wilczek ganske godt ned. For selv om polakken var liglig til at starte med og pandede en bold sikkert i nettet til 1-0, blev han mere og mere usynlig, som kampen skred frem.

Det var han blandt andet, fordi Sigurd Rosted begyndte at spille fysisk over for Wilczek.

De to tidligere holdkammerater havde dueller i løbet af første halvleg, hvor de lavede frispark på hinanden, og polakken ragede også et gult kort til sig for en forseelse med en arm i ansigtet på Rosted.

En anden duel førte til en længere meningsudveksling, hvor Wilczek også tog sig til næsen for at vise, at han var blevet ramt. 

Læs også:Jesper Lindstrøm om Wilczek: Bedre at tie stille

Wilczek afviser dog, at der var en større meningsudveksling i løbet af opgøret, som det ellers så ud til efter duellen, hvor polakken tog sig til næsen.

– Det ved jeg ikke. Jeg har ikke talt med ham. Hvis jeg ville tale med ham, ville jeg invitere ham på kaffe. Jeg var kun fokuseret på mig selv, siger Kamil Wilczek efter opgøret.

Kamil Wilczek har – grundet sin fortid i Brøndby – været det store samtaleemne før opgøret, men han peger selv på, at det ikke er noget, han har fulgt med i. 

– For at være helt ærlig har jeg ikke fokuseret på det rundt om mig – jeg var kun fokuseret på mig og min kamp, siger han.

Læs også:Uskarpe OB udnytter ikke overtaget mod FC Nordsjælland

Polakken har nu scoret tre gange i de første to kampe i denne sæson, men han og FC København står tilbage med et rundt nul i pointkolonnen.

– Det er skuffende, det er ikke normalt med nul point efter to kampe. Vi skal have point i de næste kampe, først skal vi dog lige vinde torsdag (i Europa, red.), siger Wilczek.

I Europa vil skæbnen i øvrigt også, at Wilczek skal møde endnu en af de klubber, han har spillet i. Piast Gliwice er modstanderen i Parken torsdag i 3. runde af Europa League-kvalifikationen.

– Det er ikke underligt, det er okay. Sådan er fodbold jo. Man spiller mod sine tidligere klubber, og jeg er professionel fodboldspiller og vil kun fokusere på den klub, jeg spiller for, siger han.

Polakken var efter kampen også ærgerlig, da han misbrugte en stor chance i første halvleg, ligesom han træf en forkert beslutning ved en anden mulighed, hvor han i stedet for at afslutte spillede den til siden, så bolden kunne opsnappes af en modstander.

Læs også:Brøndby slår FCK i sidste minut trods Wilczek-scoring
Læs også:Bedst & værst: Stærk FCN-keeper snød OB for sejren
Læs også:Bedst og værst: Voldsomme dueller mellem Rosted og Wilczek i Brøndby-sejr


Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Nyt nederlag til Thomas Frank

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Stor ydmygelse

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Rangers rundbarberer Dons igen

Neestrup reagerer på brudt aftale

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp